Knihu vydá v nákladu 2500 výtisků nakladatelství En Face, řekla ve středumluvčí akciové společnosti Vítkovice Eva Kijonková. Fundovaná historická studie mapuje okolnosti vývoje železářství na Ostravsku od samého počátku, publikace přináší také materiál o vývoji technologie výroby surového železa ve Vítkovicích. Texty doprovází více než stovka fotografií a dobových reprodukcí. "Knihu jistě ocení především odborníci, zajímavá a čtivá ale bude i pro laickou veřejnost," řekla Kijonková.

Publikace je zároveň příspěvkem do diskuse o dalším využití památky. "Pokud dobře pochopíme minulost areálu, umožní nám to správně rozhodnout o budoucnosti tohoto historicky cenného a zároveň krásného území," vysvětlil důvod vydání knihy generální ředitel a předseda představenstva Vítkovic Jan Světlík. V areálu je na jednom místě soustředěn celý technologický proces od těžby uhlí až po výrobu železa i koksu, čímž je jedinečný v celé Evropě. Po ukončení těžby uhlí a výroby železa v devadesátých letech minulého století byly provozy až na výjimečné příležitosti nepřístupné. Díky rostoucímu zájmu lidí zahájily Vítkovice letos v srpnu pravidelné víkendové prohlídky pro veřejnost, které potrvají až do konce října.

Společnost Vítkovice, kraj, památkáři i další organizace a úřady nyní jednají o tom, jak areál využít do budoucna. Oblast by mohla sloužit například jako průmyslová zóna, technické muzeum nebo univerzitní a výzkumné centrum.