Šest tematicky propojených povídek, proložených hravou a decentně erotickou poezií, nese název Hodinu před svítáním, podtitul knihy (Ne)příjemné čtení pro složité ženy napovídá, koho především měli autoři při psaní svěžího díla na mysli. Texty nejsou přehnaně filozofující, neprosakuje jimi skeptičnost, ale spíš humor a laskavost.

„Hodinu před svítáním jsem přečetla jedním dechem a byla jsem potěšena,“ vyjádřila se o nové knize renomovaná literární teoretička profesorka Svatava Urbanová. „Zaujalo mě, že východiskem příběhů je snaha o intenzivní porozumění se spřízněnou bytostí, dokonce se v nich pracuje s několika úhly pohledu, což není obvyklé. Próza má v sobě špetku kunderovské ironie, ovšem spíše zábavné než filozofické. Prózu doplňuje poezie Břetislava Uhláře. Autor v ní spojuje romantickou vášeň s banalitou, závrať milostného okamžiku se scenérií všednosti,“ míní profesorka Svatava Urbanová.“

Novému dílu ostravského autorského tandemu předpovídá spokojené čtenáře také známý pražský fejetonista a publicista Rudolf Křesťan. „Věřím, že kniha bude mít úspěch nejen u žen, ale i u mužů,“ řekl. „Mám rád hravost a lehkost, v textech dávám přednost zábavě před skeptičností a jízlivostí. A protože sám s oblibou kombinuji slovíčka a rozebírám pojmy z nejrůznějších úhlů, zamýšlel jsem se také nad titulem nové knihy mých ostravských kolegů, kteří ji nazvali Hodinu před svítáním. Hledal jsem v encyklopediích a zjistil, že z astronomického hlediska není mezi svítáním a soumrakem žádný rozdíl a že máme dokonce takových svítání a soumraků denně celkem šest. No řeknu vám, dost mi to zamotalo hlavu.“

K napsání knihy spojili Sehnal s Uhlářem své síly poprvé, ale zřejmě nepůjde o jejich poslední společný počin. (Ne)příjemné čtení pro složité ženy je podle slov autorů úvodním dílem jejich připravované trilogie, která má vycházet v přibližně ročních intervalech. Po novince Hodinu před svítáním budou následovat tituly V hodině svítání a Hodinu po svítání.

Miroslav Sehnal se čtenářům doposud prezentoval čtyřmi prozaickými knihami (Oheň, V kartách se nepodvádí, Lidový receptář na poopiční stavy a Nevinní), Břetislav Uhlář vydal zatím čtyři básnické sbírky (Něžnosti společně s Janou Čihákovou), V bazénu polibků, Píseň nedočkavého a Laskání v hodině vlků s fotografiemi Petra Pavliňáka). Oba autoři patří mezi renomované publicisty a scenáristy, čerpající náměty především z kulturního dění severní Moravy a Slezska. Jejich společnou knihu Hodinu před svítáním naleznete kromě knihkupectví také na www.repronis.cz.