Výstavu připravila Triangle Gallery, fungující jako městská galerie tohoto téměř milionového města v kanadské provincii Alberta. Vernisáže se zúčastnil rada velvyslanectví Kanady v České republice Yvon Turcotte. Výstavu zahájili předsedkyně UVU ČR - ostravské oblasti - Michaela Terčová, ale také výtvarník a pedagog Vratislav Varmuža a ředitel Galerie výtvarného umění v Ostravě Petr Beránek.

Yvon Turcotte hovořil během svého pobytu v Ostravě o inspirativním vlivu kanadského multikulturalismu, reprezentovaného na výstavě umělci původem z amerického kontinentu, ale především z východní Evropy, Velké Británie a Japonska. „Projevuje se to zajímavým prolínáním specifických aspektů, které do výtvarné podoby děl jednotlivých autorů vnášejí národní rysy země jejich původu (Helena Hadala, Thomas Lax, Noburu Sawai, Simon Wong a další),“ říká Petr Beránek.

Podle jeho slov se historie uměleckých kontaktů mezi Calgary a Ostravou začala psát po listopadu 1989 a to výstavou drobných leptů Tomáše Laxe, které vytvořil ještě na počátku sedmdesátých let zde v Ostravě, kde autor studoval a kde se také narodil. „Následovaly jeho dvě větší výstavy v Galerii výtvarného umění v Ostravě a přehlídka Calgary Contemporary Arts Society, která se pod názvem Kaleidoskop uskutečnila v Nové síni v Porubě v roce 2000. Výměna, kterou Lax nastartoval a dosud zprostředkoval, se týká i spolupráce Ostravské univerzity a Alberta College of Art and Design v Calgary,“ dodává Beránek.

Nově se přenesl zájem o poznání současného umění západní Kanady i do Olomouce, kde byla výstava Images and Reflections uvedena letos před prázdninami v tamní Galerii G. Navíc se připravuje její repríza v polské Olkuszi. Výstava potrvá v ostravské Galerii Kruh do 5. října.