Koncerty pro veřejnost se v Domě kultury města Ostravy uskuteční 19. a 20. října. Novinářům to dnes řekla prezidentka soutěže Marie Křížová. Celkem do Ostravy přijede 1400 hudebníků. Sedm orchestrů je ze zahraničí, zbývající reprezentují Českou republiku.

"S klasickou dechovkou, která hraje na zábavách, mají tyto orchestry málo společného. Spíše by se pro ně hodilo označení symfonický orchestr. Hrají totiž i vážnou hudbu, moderní hudbu soudobých autorů či skladby populární hudby," uvedla programová ředitelka Domu kultury města Ostravy Stanislava Golová.

Tomu nasvědčují i parametry, které přihlášení soutěžící museli splnit. "Orchestr musí mít minimálně 45 hráčů. Maximum je podle mezinárodních soutěžních pravidel stanoveno na 85 hudebníků. Každý soutěžící musí ve svém 25 minutovém bloku zahrát jednu povinnou skladbu. Pro vyšší třídu to letos bude Troják Borise Hajduška a pro nejvyšší třídu pak Česká taneční svita ostravského autora Pavla Staňka.

Podle mezinárodních pravidel bojují jednotlivé orchestry o zařazení do takzvaných pásem - zlatého, stříbrného a bronzového. Ty jsou různě bodově oceněny a v jednom pásmu může skončit několik souborů. Pokud absolutní vítěz dosáhne bodového rozpětí 476 až 500 bodů získá zároveň zlaté pásmo s vyznamenáním. "Navíc budeme udělovat i cenu pro nejlépe zahranou povinnou skladbu, nejlepšího dirigenta a nejlepší sólisty," dodala prezidentka Křížová.

V Ostravě se soutěž dechových orchestrů koná od roku 1971. Nejprve se konala každé čtyři roky, později po dvou letech. Jako jedna ze dvou soutěží v České republice je registrována mezinárodní organizací sdružující tato hudební tělesa CISM.

Podle Křížové patří v tomto směru Česká republika k absolutní světové špičce. "Například Slováci k nám moc nejezdí a přiznávají, že nemají tak kvalitní orchestry. Velmi dobře na tom jsou naopak například holandské orchestry," řekla. Strach o budoucnost tohoto hudebního žánru rozhodně nemá. "V posledních letech se nám hodně hlásí mládežnické orchestry. Navíc i v těch normálních sledujeme, že se kádr velmi omlazuje," zakončila.