Ruth Bianco se narodila na Maltě, kde vystudovala School of Arts. Ve studiu pokračovala na University College for the Creative Arts ve Velké Británii. V současnosti pracuje ve dvou vlastních uměleckých studiích na Maltě a ve Velké Británii. Je nositelkou titulů MgA. a PhD. v oblasti výtvarného umění, pracuje také jako hostující lektorka na vysokých uměleckých školách ve Velké Británii a na Maltě.

Její vlastní umělecká práce zahrnuje videoinstalace, instalace, kresby, fotografie, kombinovaná média, práce se zvukem apod., v nichž reaguje na proměny sociálněkulturních a etnických kontextů, lidských vztahů a lidských práv.

Ruth Bianco vystavovala v Centre d´Art Contemporain v Metz (Francie), Babylon Movie Theatre v Berlíně (Německo), St. James Centre for Creativity ve Vallette (Malta), Circulo de Bellas Artes v Madridu (Španělsko), Citric Gallery v Brescii (Itálie), Canterbury Cathedral v Canterbury (Velká Británie), Kunstzentrum v Hagu (Holandsko), CDAK v Soulu (Korea) atd. Její práce jsou majetkemv řady veřejných sbírek, například Tate Gallery v Londýně, Royal College of Art v Londýně, National Museum of Fine Arts na Maltě, Victoria and Albert Museum v Londýně a dalších.