Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejstarší řemeslo nejenom pobaví

OSTRAVA - Inscenace hry Nejstarší řemeslo americké autorky Pauly Vogel se ve zkušebně ostravského Divadla Antonína Dvořáka ujal pohostinsky režijně Ivan Krejčí. Jeho zkušenost z práce na malém jevišti (je uměleckým šéfem v Komorní scéně Aréna) mu k tomu přišla vhod.

17.10.2007
SDÍLEJ:

Skvělé jsou na jevišti Anna Cónová, Veronika Forejtová a Daniela Fialková.Foto: Josef Hradil

I když autorka v textu sází na jistotu, neboť život starých prostitutek je téma natolik pikantní, že dobrý dramatik si může být úspěchem jist, není Nejstarší řemeslo jenom zábavným titulem s hereckými příležitostmi pro pětici hereček v pokročilejším věku.

Hry s ženským světem a údělem se dnes uplatňují na jevištích velice dobře, a nejde ani tak o feministická témata, jako spíše o sondy do ženské duše a ženského vidění světa. Stále ještě žijeme v prostředí, ve kterém jsou muži přeceňováni a ženy podceňovány. Nejstarší řemeslo není ani tak o prostituci, jako o lidskosti v sukních.

Pět starých prostitutek sedí na lavičce u rušné křižovatky, která je jejich kanceláří, částečně pracovištěm i místem odpočinku na slunci, a mluví o své práci, klientech i osobních problémech.

Text hry je prošpikován duchaplnými bonmoty, děj plyne a přináší postupně odchody jednotlivých aktérek ze života, až do chvíle, kdy zůstane poslední z nich. Většinou humorné situace jsou přerušovány dojímavými momenty, divák se baví, ale místy je také veden k zamyšlení nad životními hodnotami a jistotami.

Režisér se soustředil na propracování detailů odlišnosti osobního projevu a výstavbu rytmu a tempa inscenace, což se Ivanu Krejčímu povedlo. Poněkud zbytečná nebo nadbytečná se jeví snaha o závěrečné obohacení o jevištní metaforu skrze stržení opony. Tak trochu proti smyslu hry jde i přemísťování opuštěných sedacích ploch, kde prázdnota ustáleného by pravděpodobně byla účinnější, ale to je pouhý detail.

Scéna a hlavně kostýmy Lucie Loosové jsou vydařené dílo. Zevnějšek jednotlivých účinkujících je skutečná pastva pro oči. Do jednotlivých rolí byly obsazeny Veronika Forejtová, Alexandra Gasnárková, Marie Logojdová, Anna Cónová a Daniela Fialková j. h. Všechny hrají skvěle. Vedle jakoby mimochodem vytvořených postav Edny (Anna Cónová) a Lillian (Marie Logojdová) jsou zde i skutečné herecké studie. Mae Veroniky Forejtové je žena, která uplatňuje přirozenou autoritu a dominanci.

Už je ale těch silných autoritativních žen, které Veronika Forejtová ztvárňuje, snad až příliš. Herečka jejích kvalit si nezasluhuje zařazení do „šuplíku“ a mohla by dostat roli naprosto odlišnou, což potvrzuje ve chvíli, kdy se na jevišti promění ze sebejisté šéfky v nervózní a skoro zmatenou, dojemnou skorozačátečnici. Alexandra Gasnárková volí i gesto nohou, je skutečně vynikající ve vystižení rádoby šéfky, ale ve skutečnosti jen vyprahlé a poněkud omezené všemi opuštěné ženy, kterou v postavě Ursuly ztělesňuje. A nakonec vrcholný výkon Daniely Fialkové j. h. Zkušenost z účinkování na malém jevišti se zde ukazuje jako klíčová. Fialková je vynikající v mimice, gestu, v práci s intonací, v načasování slovního i situačního gagu. Nejstarší řemeslo, jak bylo řečeno, je sázka na jistotu. I taková se může pokazit.

Ivanu Krejčímu a ostatním z celého inscenačního týmu se však povedlo kvality předlohy ještě umocnit k lepšímu.

17.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ondřej Veselý
23

Hrozivý faul na Deje potrestán, podle hrubiána Veselého šlo o běžný střet

Veřejné diskuze v bílovecké knihovně se zúčastnila asi třicítka zájemců.
9

Zábavní park v Bílovci nebude. Projekt narazil u zastupitelů

Lidé možnost nákazy virem HIV stále podceňují. I na Ostravsku…

V Česku žije podle průzkumu Státního zdravotního ústavu z konce srpna tohoto roku 3087 osob s diagnózou HIV. Navzdory neustálému nárůstu počtu případů nákazy virem HIV, který způsobuje smrtelnou chorobu AIDS, se lidé v České republice nemoci neobávají.

Hasiči ve Slovinsku trénují hašení přírodních požárů

Devět profesionálních moravskoslezských hasičů společně s kolegou z Olomouckého kraje vyrazilo do Slovinska. Tento týden se účastní teoretického a praktického výcviku zaměřeného na hašení požárů v přírodním prostředí.

Představujeme prvňáčky z ostravských ZŠ Ukrajinská a Na Mlýnici

Deník přináší další díl seriálu Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím představujeme tabla jednotlivých prvních tříd základních škol Novojičínska, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu na straně 4 a na webu. Deník si tak mohou koupit na památku. 

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje a lídr hnutí ANO 2011 za Moravskoslezský kraj jako host on-line rozhovoru Deníku odpovídal na dotazy čtenářů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení