Baletní soubor Národního divadla moravskoslezského v čele se svým šéfem Igorem Vejsadou usiluje o pestrou dramaturgii a zve k realizaci nových projektů také zajímavé hosty. Jedním z nich je choreograf Robert Balogh, sedmačtyřicetiletý někdejší absolvent Vysoké školy múzických umění v Bratislavě, který už postupně pracoval v Olomouci, Praze, Bratislavě, Praze, Plzni, ale také v zahraničí.

„Je to dramatická, napínavá a zároveň emocionální hudba, která působí téměř filmově. Jedná se o můj druhý shakespearovský balet a věřím, že ne poslední…,“ svěřil se tvůrce v rozhovoru v listopadovém Zpradovaji NDM Aleně Mikové. V Ostravě spolupracoval Robert Balogh s hostujícím režisérem Michaelem Tarantem, který ale začíná být v moravskoslezské metropoli už jako doma, neboť zde režíruje činohry, opery, ale také baletní představení. A nutno říci, že poměrně vždy s velkou invencí a noblesou.

Zda tomu tak bude i tentokrát, nechť divák posoudí už dnes večer na premiéře inscenace, jehož výtvarnou složku obstarali hostující - scénograf Jan Dušek a kostýmní výtvarnice Klára Vágnerová. V titulní roli se střídají Uladzimir Ivanov a Lukáš Lepold, Lady Macbeth tančí Olga Borisová-Pračiková a Barbora Kaufmannová, Duncana a Macduffa Jan Kolda a Jaroslav Kopecký, Banqua Jan Krejčíř a Rodion Zelenkov, čarodějnicemi jsou Petra Kováčová a Jelizaveta Šibajeva, Veronikou Vali jsou Saori Fukuda, Yuriko Kitamura a Eri Taguči.