Davy lidí nejrůznějšího věku i vizáže, ženy, muži, kluci a holky se tísnily už od sobotního rána před vchodem ostravského K-Tria. Chtěli sobě, porotě i okolí dokázat, že mají hledaný X-Faktor, který jim otevře dveře do světa showbyznysu. Jen osmdesát z dvanácti stovek zájemců však prošlo sobotním sítem tří castingových komisí do nedělního představení se hlavní tříčlenné porotě. Tu tvoří legenda českého bigbítu a frontman skupiny Olympic Petr Janda, textařka Gábina Osvaldová a skladatel Ondřej Soukup.

Všichni byli napjatí, mnozí nervozitu skrývali sebevědomými řečmi a gesty, všechny spojovala touha uspět a nejlépe pak ve finále vyhrát. „Říkají mi drastickej tenor. To budete muset vysklívat všechna okna, až to tady spustím,“ prohlašuje prošedivělý muž s číslem 8236. Na dotaz štábu televize Nova, jaký že má X-faktor, soutěžící, který do Ostravy přijel až z Ústí nad Labem, pohotově skříží ruce a zařve na celý sál: „Takovej!“

Sedmapadesátiletý hornický důchodce Ivan Toráč v hnědém obleku a ve společenské košili zatím trému nepociťuje. „To přijde. I když jsem se důkladně připravoval a zkoušel ještě ráno se svým profesorem z lidové konzervatoře, kterou rok a půl studuji. Když ale zvládnu začátek, budu skvělý a lidové písničky zaberou,“ věří muž.

Přes třicet let pracoval na Dole ČSA, dřina, prach a špína mu, jak říká, na hlase moc nepřidaly. „Uvidíme. Děcka odrostly, tak se bavím. Nekouřím, nepiju, ujíždím akorát na zpěvu,“ svěřil se muž.

Vedle něj se na své vystoupení připravují dvě studentky z Frýdku-Místku Kristýna Jiříková a Veronika Kieczková. Na casting je doprovodili jejich přátelé. Dívky jsou kamarádky, zpívají spolu v kapele, tady však půjde každá zvlášť se svou kůží na trh. „Nebude to žádná tragédie, když nepostoupíme, aspoň se od poroty dozvíme, jestli v nás něco je, nebo není,“ dušují se zatím svorně.

O berlích přišla do K-Tria Veronika Frkáňová. Budoucí zdravotní sestřička z Havířova si zranila koleno při tělocviku. Věří, že úraz nijak neovlivní její pěvecké výkony v soutěži. „Zpívám, tancuji. Už když jela v televizi SuperStar, říkali mi kamarádi, abych se přihlásila. Tehdy jsem neměla ještě odvahu. Teď je to už jiné, jdu do toho,“ prohlásila studentka.