Pokud vím, u protinožců jste byl také za uměním…

Navštívil jsem rozsáhlou sochařskou výstavu nazvanou Sculpture by The Sea, na jejíž minulý ročník jsem byl pozván. Ale vzhledem k tomu, že u nás probíhalo sympozium Landek v Ostravě a měl jsem s tím spoustu práce, tak jsem stihl její letošní jedenáctý ročník. Jedná se o největší výstavu soch pod širým nebem na světě, která se koná mezi dvěma nejznámějšími plážemi – Bondi a Tamara beach v Sydney. Je to světová výstava, na níž autoři předkládají své sochy vždy nejméně půl roku dopředu.

Kterým dílem jste se prezentoval v Sydney?

Měl jsem tam sochu nazvanou Sluneční stéla, kterou jsem realizoval v roce 2004 na sympozium Landek a jež je součástí sochařského parku na Horním dvoře v Těrlicku-Hradišti.

Jakým způsobem jste sochu dopravil do Austrálie?

Sochu, vážící tři tuny, jsem musel koncem srpna naložit do kontejneru, vyrobili jsme na ni ocelový rám. Transport se musel důkladně promyslet už s tím, že po skončení výstavy se objekt vrátí pochopitelně k nám. Jsem vděčný pracovníkům jedné firmy ocelových konstrukcí z Havířova, kteří mi vytvořili ocelový rám, k němuž se socha připevnila, poté se musela zabalit do různých fólií, aby mohla absolvovat dlouhou cestu lodí.

Jak dlouho putovalo vaše dílo do zámoří?

Šest týdnů, neboť socha musela být na místě čtrnáctů dnů před samotným zahájením výstavy. Kdyby dorazila jen o čtyři či pět dnů později, už by nemohla být vystavena.

Kdo se na výstavě prezentoval?

Vybrána byla díla 106 autorů ze třiceti zemí celého světa, když zájemců o účast na této výstavě bylo přes pět stovek. Českou republiku jsem reprezentoval jako jediný. Druhým Čechem, který zde prezentoval své dílo, byl Ludvík Mlček, který ale už téměř čtyřicet let žije v Austrálii, ale na rozdíl od mne pracuje se dřevem, zatímco já jsem měl kamennou plastiku, kterých tam bylo minimum. Jako oficiální reprezentant našeho státu jsem získal řadu kontaktů a byl jsem vnímán jako umělec zastupující Českou republiku.

Jaká je současná umělecká úroveň sochařů v Austrálii?

Pokud je člověk šikovný a poctivý, tak bych řekl, že má v Austrálii poměrně velkou šanci se umělecky uplatnit na tom pomyslném trhu už proto, že konkurence tam není zdaleka tak silná jako v Evropě, kde jenom v Ostravě žije velká spousta umělců. A hustota kvalitních autorů je tam určitě daleko menší na počet obyvatel než třeba v České republice.

Splnil pobyt v Austrálii vaše očekávání?

Byly to velmi příjemné dny, už když jsme sochu osazovali, kdy za mnou přišla skupina japonských umělců a teoretiků umění kolem profesora Keiza Ushia, kteří jsou kurátory výstavy a vybírají díla na tuto výstavu. Potěšilo mě, že se jim moje Sluneční stéla líbila a nabídli mi účast na dalším ročníku výstavy v Sydney a zajímali se o to, zda už jsem navštívil Japonsko, což bylo pro mě velmi příjemné. V Sydney se mi líbilo, prohlédl jsem si budovu tamní proslulé opery a poznal řadu zajímavých lidí nejenom z uměleckého, ale také obchodního a diplomatického světa.