VYBRAT REGION
Zavřít mapu

RECENZE: Bambini di Praga: dobrá zábava, ale také divadlo

Ostrava - Šlágrem ostravské divadelní sezony se může stát inscenace hry Bambini di Praga, ve které Václav Nývlt pro jeviště upravil literární předlohu Bohumila Hrabala.

23.1.2008
SDÍLEJ:

Zleva František Večeřa, Tomáš Jirman a Veronika Forejtová v inscenaci Bambini di Praga v Národním divadle moravskoslezskémFoto: Josef Hradil


Činoherní soubor Národního divadla moravskoslezského ji uvedl v režii Janusze Klimszy, který nespoléhá jen na prostou reprodukci slavného textu skrze hereckou akci, ale vkládá do dění na jevišti i svůj vztah k Hrabalovu vidění světa a také vlastní názor na dnešní společnost. Nečiní tak ovšem polopatickými aktualizacemi, ale stylizací slova i pohybu a důsledným vypointováním jednotlivých jevištních anekdot (viz například milostnou scénu Uršuly a Viktora).
Záměrně pracuje v akci i s překročením hranice mezi jevištěm a hledištěm a nabízí tak každému z diváků možnost osobního ztotožnění se s některými tímto způsobem podtrženými myšlenkami.
Na scéně Davida Baziky j. h. se objeví množství prázdných barelů a plechovek od barev. Že by symbol barevné prázdnoty? Diváka může napadnout cokoliv, ale jeden z možných výkladů nabízí i fráze „a je vymalováno“. Dobové kostýmy s humorem navrhla Eliška Zapletalová j. h. (skvělý kostým Slečny Hroudové, Manželky nebo Řezníka), klavírní doprovod obstarává živě Jiří Šimáček j. h. a zasluhuje potlesk na otevřené scéně.
S tanečními scénami pomohla Marie Vlachová j. h. a tančící pánové pod jejím pedagogickým vedením vytvořili jednu z nezapomenutelných scén.
Vše se odehrává pod dramaturgickým dohledem Kláry Špičkové, a pokud cílem dramaturgicko-režijního plánu bylo dosáhnout v hledišti okouzlení diváka vším, co divadlo nabízí, a vedle toho podat srovnání Hrabalova světa plného poezie a dnešního pragmatismu, tak se věc povedla.
Herci, i když přesně plní zadání režiséra, se očividně baví, což nebývá vždy předpokladem k tomu, aby se bavili diváci, v tomto případě však platí přímá úměra. Nelze vyzdvihovat jednotlivé herecké výkony, trio pojišťovacích podvodníků hraje velmi dobře trojice David Viktora, Tomáš Jirman a Vladimír Polák. Jen poslední ze jmenovaných poněkud přehání grotesknost pohybu, ubere-li jen maličko artistního pohybu s tím, aby groteska byla zároveň přirozená a věrohodná, bude výborný jako jeho spoluhráči.
Bucifal Petra Sýkory je dost okouzlující a osobitý na to, aby dal zapomenout na skvělé filmové zpracování této postavy Pavlem Křížem. Renáta Klemensová je v roli Řeznice přesvědčivější než v roli Manželky, pravda, v prvním případě má více textu i akcí. Anna Cónová možná není ideální představitelka role Nadji, ale úlohu zvládá s profesionální jistotou. Skvělou kreaci odvádí Veronika Forejtová v roli Slečny Hroudové, o talentovanosti i osobním půvabu přesvědčuje Vendula Nováková j. h.v roli Uršuly. Dlouho v paměti zůstane tango v podání Petra Housky, Drogista Vladimíra Čapky nebo výklad malířských děl z úst Františka Večeři v postavě Nulíčka. Janusz Klimsza je i vynikající herec, a až do svých rolí nastoupí nyní nemocný Jiří Sedláček, bude mít co dělat, aby předčil svého „šéfa“, zatím alternujícího v postavách Holiče, Řezníka i Bloudka.
Chodí-li někdo do divadla za zábavou, ale i za angažovaným uměním, půjde možná do Divadla Jiřího Myrona na Bambini di Praga i opakovaně.
23.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

V Ostravě začal prodej kaprů. Je jich málo a jsou dražší

Ilustrační foto

Betlémské světlo 2017

Dolní Vítkovice hlásí rekord. Padla hranice 1,5 milionu návštěvníků!

Poslední dva roky se Dolní Vítkovice mohly vždy pyšnit návštěvností přes milion turistů, díky čemuž si udržovaly statut nejnavštěvovanější mimopražské turistické lokality.

Už zítra zazní obrovský chór

Už zítra se úderem 18. hodiny rozezní na mnoha místech České republiky velké zpívání společných koled pod hlavičkou Deníku.

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 11. prosince 2017.

Skupina Doga hlásí: Hard werk

Naší rockové stálici - skupině Doga - vyšla v minulých dnech nová deska. V pořadí desáté studiové album má název Hard werk.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT