„Román po svém vydání způsobil v tehdejší francouzské společnosti obrovský poprask. Byl vynášen do nebes, ale také haněn, zakazován a zase povolován, ale především znovu a znovu čten,“ říká dramaturg nejnovějšího ostravského nastudování Marek Pivovar. Čím způsobilo takový rozruch toto dílo? „Autor neudělal nic jiného, budeme-li ho volně citovat, než že viděl mravy své doby, a proto vydal tento román. Jak si jinak vysvětlit, že dílo je znovu vydáváno a je hojně využíváno pro předlohy filmových scénářů – nepohrdl jím ani Miloš Forman –, ale také pro divadelní hry,“ dodává Marek Pivovar.

O čem hra pojednává? Markýza de Merteuil, kterou na ostravském jevišti ztvární nyní Pavlína Kafková, a její někdejší milenec vikomt de Valmont (hraje ho František Strnad) předou důmyslnou síť intrik, která má polapit řadu nevinných obětí a nevybíravě si pohrát s jejich milostnými city i morální bezúhoností, a to jen pro pusté potěšení obou iniciátorů. Jenže oba se později postupně stávají oběťmi této nebezpečné hry…

Nebezpečné vztahy, které se na jevišti Divadla Antonína Dvořáka naposledy hrály před dvaceti lety, nastudoval nyní hostující polský režisér Andrzej Celiński, který je současně výtvarníkem scény, zatímco kostýmy vytvořila hostující Marta Roszkopfová. „Nebezpečné vztahy jsem nastudoval poprvé, už dávno jsem chtěl inscenaci realizovat. Nabízejí divákovi hru s citem, přesně to dělají Valmont a markýza de Merteuil. Samotná hra je pro ně důležitější než cit samotný. Láska se v něm ztrácí, přicházejí intriky. Ale když Valmont si pohrává s láskou, najednou to nezvládá, vidí, že je sám láskou posedlý a nakonec končí tragicky,“ říká režisér Andrej Celiński.

„Jsem moc rád, že mohu pracovat právě v tomto divadle, kde jsem našel herce, kteří dovedou zahrát tak náročné a složité role. A pokud jde o text samotný, jistě jedná se o konverzačku, ale v níž se nesedí jenom v křesle a přemýšlí se, ale plnohodné divadlo. Alespoň tak to vidím já. Myslím si, že ideálního představitele Valmonta jsem našel ve Františku Strnadovi, který hrál také ve hře Pán Polštářů, kterou jsem před časem také v Ostravě pohostinsky režíroval. Tento herec má podle mě velmi bohatou duši a je poměrně málo využitý v postavách, které jsou v souladu s jeho možnostmi, jež v sobě má. Při celkové koncepci inscenace vycházím právě z Františka Strnada jako z osobnosti,“ dodává Andrej Celiński.

Paní de Volanges ztvární na jevišti Marie Logojdová, Cecilii Volangesovou Andrea Mohylová, která je také podle režiséra úžasným hereckým talentem, paní de Rosemonde se stane Alexandra Gasnárková. Dále hrají Albert Čuba, Šimon Krupa, Gabriela Mikulková, Lada Bělašková, Robert Urban a další.