V rámci dvoudenního programu budou na ostravských scénách hostovat dvě divadla s inscenacemi zpracovávajícími téma smrti: Theatr ludem Ostrava se svou novou pohybovou inscenací Úzkosti a taneční divadlo DOT504 z Prahy s inscenací ExitOfUs. Inscenace Úzkosti zpracovává smrt ve snu a inscenace ExitOfUs se pohybově dotýká motivu sebevraždy.

„Inscenace by měly otevřít veřejné odborné diskuse a přednášky předních českých vědců, psychologů, psychiatrů, lékařů a publicistů zaměřené na problematiku smrti ve všech jejích podobách. Hostovat a diskutovat budou odborníci z Čech, Polska i Slovenska: jako například psycholog a psychiatr Milan Hrabánek z centra Holos v Opavě, Marta Munzarová, vedoucí Ústavu pro lékařskou etiku Brno, filozof a teolog Vladimír Šiler z Ostravské univerzity, filozofka a pedagožka Hana Friedrichová, polský divadelník Henryk Jurkowski a řada dalších zajímavých osobností a odborníků“ říká za pořadatele akce Hana Galetková.

V rámci visegrádského „setkání se smrtí“ se uskuteční také dvě vernisáže. Pražský výtvarník, fotograf a sociolog Rudolf Šmíd otevře ve foyer Divadla loutek Ostrava společně s muzikantem Daliborem Pyšem výstavu Smrt není. Půjde o zcela nový cyklus fotografií polních strašáků. Druhá vernisáž Úzkosti a radosti se uskuteční ve foyer katedry pedagogiky primárního a alternativního vzdělávání Pedagogické fakulty Ostravské univerzity v 5. patře 21. února v 16 hodin. Vystavovat zde bude ostravská fotografka Eva Palkovičová.

Celou akci uzavře ve čtvrtek večer projekce filmu Zet a dvě nuly Petra Greenawaye v Antikvariátu Fiducia.