Festival Colours of Ostrava potvrzuje pro letošní ročník, který se uskuteční od 10. do 13. července, další výjimečné kapely v čele se švédskými Koop a mauritánským písničkářem Dabym Tourém.

„Odlišnost jejich hudebních stylů potvrzuje velkou, pro Colours tak typickou žánrovou šíři. Vždy ale půjde o koncerty, které nabídnou výjimečné zážitky,“ míní Zlata Holušová, ředitelka a dramaturgyně festivalu Colours of Ostrava.

Švédští Koop, alias duo Magnus Zingmark a Oscar Simpson, přivezou do Ostravy jemnou fúzi jazzu a elektroniky. Je jim blízká prosluněná atmosféra Karibiku, takže Gillet Peterson z Radia 1 jejich hudbu nazývá „…místem setkání švédského letního slunovratu s karibskými Vánocemi“. Představu jazzu, způsobu vyjádření pocitů skrze divokou improvizaci, ukládají Koop tak trochu k ledu, dominantní je pro ně uvolněný swingový rytmus prodchnutý latinou.

Daby Touré z Mauritánie oproti tomu patří mezi nejvýraznější a emotivně nejsilnější africké písničkáře současnosti, dokonce se o něm říká, že představuje africkou odpověď na Nicka Drakea a Cata Stevense. S lahodně jemným hlasem přecházejícím příležitostně do fistule za delikátního doprovodu akustické kytary, basy a perkusí míchá africkou libozvučnost s jazzem, akustickým folkem, reggae a západním popem. O jeho kvalitách se mohli přesvědčit také fanoušci Petera Gabriela, který Tourého přizval na své poslední koncertní turné.

„Vedle Koop a Dabyho Tourého do programu Colours přibyla v minulém týdnu další zahraniční jména: Sergent Garcia, který roztancovává diváky výbušnou směsí salsy, ska a hip–hopu, či charismatická izraelská zpěvačka Noa s neobyčejným hlasem, který obdivují všichni od Stinga po Petera Gabriela. Závan severské kultury na Colours přiveze vynikající finská akordeonistka Maria Kalaniemi, americký gospel představí Craig Adams a jeho soubor The Higher Dimension of Praise,“ říká Jiří Sedlák za pořadatele festivalu Colours of Ostrava.

Podle jeho slov elektronické taneční rytmy budou vládnout na koncertu francouzské kapely Recycler, přirovnávané k Trans-Global Underground. První již oznámenou hvězdou jsou znovuobnovení průkopníci rave culture, britští Happy Mondays, kteří do České republiky přijedou vůbec poprvé. Čtyřdenní vstupenky na Colours of Ostrava jsou k dostání ve všech pobočkách sítě Ticketpro a Ticketportal. Cena do konce března je 760 korun. Generálním partnerem festivalu je Česká spořitelna.

Další informace na www.colours.cz.

Sedmý ročník jedné z největších hudebních akcí u nás se bude tentokrát konat od 10. do 13. července. Festival potrvá stejně jako loni čtyři dny a představí přes sto kapel a dýdžejů nejenom zahraniční, ale také i domácí scény nejrůznějších hudebních žánrů od world music přes rock až po alternativu.

Nebude chybět ani řada doprovodných programů: divadelní představení, areál dětský svět, kinokavárna, workshopy, filmy a podobně.

Festival Colours of Ostrava je držitelem cen Anděl za Událost roku 2005 a 2006 a v anketě ALMA se stal třikrát po sobě Hudební událostí roku. Akcese sice koná blízko centra Ostravy, ale v části, kde jsou parky, stromy, zeleň, a v okolí Slezskoostravského hradu, takže nabízí správnou letní pohodu. Loni ji navštívilo přes 20 tisíc návštěvníků.