V rámci dvoudenního programu hostují na ostravských scénách dvě divadla s inscenacemi zpracovávajícími téma smrti. Theatr ludem Ostrava se svou novou pohybovou inscenací Úzkosti a taneční divadlo DOT504 z Prahy s inscenací ExitOfUs. Opus Úzkosti zpracovává smrt ve snu a inscenace ExitOfUs se pohybově zabývá tématem sebevraždy.

Inscenace otevírají veřejné odborné diskuse a přednášky předních českých vědců, psychologů, psychiatrů, lékařů a publicistů zaměřené na problematiku smrti ve všech jejích podobách. V rámci visegrádského setkání Smrt se uskuteční také dvě vernisáže. Pražský výtvarník, fotograf a sociolog Rudolf Šmíd otevřel včera v ostravském Divadle loutek svou výstavu Smrt není společně s muzikantem Daliborem Pyšem. Půjde o zcela nový cyklus fotografií polních strašáků.

Druhá vernisáž Úzkosti a radosti se uskuteční ve foyeru katedry pedagogiky primárního a alternativního vzdělávání Pedagogické fakulty Ostravské univerzity v pátém patře dnes v 16 hodin. Vystavovat zde bude ostravská fotografka Eva Palkovičová fotografie z tvorby inscenace Úzkosti Theatru ludem a z terapeutických dílen pro děti a mládež s handicapem Terapie loutkou. Dvoudenní akci uzavře dnes večer projekce filmu Zet a dvě nuly Petra Greenawaye v Antikvariátu Fiducia. Film povyšuje rozklad v přírodě na estetickou kategorii a krásno. Na akci budou přítomni hosté ze Slovenska, České republiky a Polska.