VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Eduard Ovčáček slaví pětasedmdesátiny

Ostrava - Akademický malíř a grafik Eduard Ovčáček, významná umělecká osobnost nejenom ostravské, ale především celostátní kultury oslaví ve středu pětasedmdesáté narozeniny.

5.3.2008
SDÍLEJ:

Eduard OvčáčekFoto: František Řezníček

Vysokoškolský profesor z Fakulty umění Ostravské univerzity, kde vede ateliér grafiky a kresby, má za sebou pestrý dosavadní umělecký život. V minulých dnech jsem se sešel nejenom s ním, ale také s jeho dcerou Berenikou, akademickou malířkou, abych trošku novinářsky nezvykle zaznamenal jejich rozhovor a čtenářům Moravskoslezského deníku tak nechal nahlédnout do zákulisí kumštýřské rodiny. Otázky tedy kladla dcera Berenika, posuďte sami, jak se jí podařil přiblížit širší veřejnosti známou osobnost.

Ačkoliv se v den narozenin v životě každého z nás nic zásadního nezmění – přesto je tak zvané životní jubileum pociťováno a vnímáno i širším okolím jako významná událost. Co tak člověka napadne – myslím tím, co mu spontánně proběhne hlavou – v předvečer 75. narozenin?

Je to především ten pocit že ta léta jaksi uběhla moc rychle, ale na druhou stranu to tak v životě běží a není čeho litovat a Bycha sentimentálně honiti. Musíme se asi smířit se schválnosti koloběhu života, že ty nejpřitažlivější šance a nejkrásnější děvčata se objevuji až když „život náš je v poslední čtvrtině se svou pouti“ – abych parafrázoval pana spisovatele Josefa Jedličku. Nutno dotat, že nejsem proto naladěn depresivně ani pesimisticky. To tedy ne, je mi to jedno, a čekání na Godota opravdu nemá smysl.

Narodil ses v Třinci roku 1933, tedy v roce, kdy se Hitler v Německu už velmi hlasitě dral k moci. V 60.letech jsi vytvořil dřevěný propalovaný reliéf s číslicemi 33 a s písmeny SOS. Kdy nebo proč vlastně nastal v tvé tvorbě ten moment, který u tebe vzbudil zájem o lettrismus?

Na diktatury a diktatory mám smůlu, ale snad je zde i kousek škodolibého štěstíčka. Kromě té smůly je tu i zvláštní rys náhody, že přesně na mé dvacáté narozeniny v roce 1953 odešel do věčných bolševických lovišť Josif Visarionovič Džugašvili alias masový vrah Stalin. Tenkrát jsem pobýval na studiích v Bratislavě a s kamarádem Jurou Galíčkem z Hrušova jsme se těšili, že ty dvacáté narozeniny jak se patří oslavíme ve známém bratislavkém baru La Paloma. Byl ovšem vyhlášen několikadenní státní smutek a s tím spojený zákaz prodeje a konzumace alkoholu. Bratislava se zahalila černým flórem. Naštěstí jsem měl nějaké láhve s vínem nakoupené předem – takže jsme tyto významné události oslavili tajně dvojnásob.

Ten výše zmiňovaný reliéf je celý bílý, a tak se nemohu ubránit dát si jej do souvislosti s Bílou nemocí Karla Čapka. Je to ale možná pouze moje soukromá interpretace, i když vím, že literatura byla a je tvou velkou inspirací. Ovlivňovala tě literatura více než třeba hudba?

Dřevěný bílý reliéf je z roku 1967 a měl uprostřed ještě čtyři stylizované svastiky. Reliéf představoval jakýsi symbol odporu proti totalitě a často byl diváky, i když nevím proč, interpretován a dáván do souvislosti s Bílou nemocí Karla Čapka. Něco z toho reliéfu asi latentně vyzařuje a přece jde jen o lettristickou kompozici. Pojem lettrismus nebyl u nás v šedesátých letech moc frekventovaný. Spíše se hovořilo o vizuální a experimentální poezii – a tou jsem se začal od roku 1962 velmi intenzivně zabývat, a která vlastně volně navazovala na moje básnické pokusy z let 1955 až 1960.

Písmena, slova a číslice na obrazech, kolážích, grafice a plastikách rovná se v České republice Eduard Ovčáček. Někteří umělečtí souputníci, kteří se lettrismem také zabývali, tento výtvarný proud v 70. letech minulého století opustili. Ty jsi ho soustavně rozvíjel všemi způsoby a ve všech formách. Co je na písmenech a číslicích tak přitažlivé?

Za nejdokonalejší výtvarný element, který stojí za to začlenit do obrazových kompozic a pracovat s ním jako s autonomním výtvarným prvkem zcela individuálním způsobem. Tímto procesem se písmo a obraz identifikuje i s osobitým projevem konkrétního umělce. Věřím, že písmo nese latentní výtvarné hodnoty i když je jeho konkrétní význam zcela zasutý pod nánosem prošlých věků. Je to tvarosloví, které bych přirovnal k jednoduchým geometrickým tvarům jako je třeba kruh, čtverec, trojúhelník a jiné jen s tím rozdílem, že písmo je ještě na víc nositelem zvukové informace.

Vidíš ve svých představách číslice, slova a písmena barevně? – E je odjakživa v mé představě tmavěmodré a O bílé. 5 je šedomodrá a 3 je světle zelená. – A jak je to u tebe?

Vím o tom, že samohláskám a souhláskám přisuzovali básnici barevné hodnoty . Pochopitelně, že i já pracuji s písmem, číslicemi se slovy, které mají určitou barevnou hodnotu. Je to spíše výtvarný záměr a proto nejsem přiliš ortodoxní v použivání barev. Moje písmové a číselné kompozice jsou barevně variabilní.

V okolí Ostravy se pořádaly výstavy tzv. alternativního umění, tj. neoficiálního umění. Sjížděli se sem nejen výtvarníci ze Slovenska, ale i z Brna a Prahy. Tento region nezůstával stranou. Mělo to pak zásadní vliv na tvé rozhodnutí založit v Ostravě výtvarnou školu vysokoškolských parametrů?

V Ostravě, Orlové, Těšíně, Frýdku-Místku bylo uskutečněno přes 70 neoficiálních a poloofociálních akcí a výstav, které se týkaly alternativní výtvarné scény. To už byla doba husákovské normalizace. Po listopadu v roce 1989 vyšly v Praze různé publikace o alternativním umění, ale žádná z nich adekvátně nezhodnotila širokou a doslova česko – slovenskou aktivitu na Ostravsku i když v těch pražských publikacích byla kdejaká ulepená prkotina. Zde vystavovali přední osobnost i české a slovenské alternativní scény. O tom se v Praze pomlčelo i když zde vystavovali přední pražští umělci, kteří oficiálně nemohli v Praze vystavovat.

V červenci až září minulého roku jsi měl v Praze koncepčně navýsost promyšlenou výstavu v Galerii Smečky a vyšla ti zároveň i velká monografie, která téměř vyčerpávajícím způsobem mapuje celé tvé dílo. Naskýtájí se otázky: máš ještě něco dalšího „v rukávě“, čím nejen mě ale i své fandy opět překvapíš? A konečně něco by mělo rozčeřit stojaté regionální vody?

Výstava v Galerii Smečky v Praze byla koncepčně a instalačně připravena na velmi dobré úrovni. Neztotožňuji se zcela se současným manažerským pojetím prosazování výtvarného umění a s výukou manažerství na školách uměleckého zaměření. Kvalitu současného umění nezachrání umělec – manažer. Nepečeme housky, ale tvoříme obrazy, sochy, grafiku performance, instalace a akce atd., které mají specifický charakter než spotřební zboží na krámě. Lecos konkretního a možná i pro diváka zajimavého mohu o své tvorbě prohlásit, ale nebudu sám sobě dělat manažera. Je tu ještě další skutečnost, která nám všem v regionech velmi vadí – je to pražská přehlíživost k regionální tvorbě a tuhý pražský centralismus a na to navazující jen vlažná a nedostatečná podpora výtvarného umění ze strany města a kraje. Na otázku zdali mám v rukávě něco dalšího? Nejsem kouzelník ani podvodný hráč , ale budu zatím jen „blufovat“ a trumfy vynesu až na ně přijde ten správny čas.

Autor: Břetislav Uhlář

5.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Marketing, média a tisk - Marketing, média a tisk Marketingový manager 19 000 Kč Specialisté v oblasti reklamy a marketingu, průzkumu trhu Junior SEO specialista. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: 28. Října 207/49, 702 00 Ostrava, Kontakt: Lenka Mazurková, životopisy zasílat na E-mail: lenka@ollero.cz. , , Ollero je Google partner, tvoříme weby, eshopy a digitální marketing, který vydělává. Digitální agentura Ollero hledá do svého týmu nadšence a kreativního spolupracovníka na pozici správce PPC kampaní a online marketingu., , Koho hledáme: , -nepotřebujeme zkušenosti se SEO, -zájem o marketing a práci s daty, -znalost Google Analytics výhodou, -vysokou míru pečlivosti, -ochotu učit se, -sledování trendů, -spolehlivost a přizpůsobivost, -základní znalost anglického jazyka, , , Náplň práce: , -učit se pracovat v Google Analytics, MOZ, Screaming Frog, Ahrefs a další, -učit se optimalizovat on page a off page faktory webových prezentací, -rozvíjet se v tvoření strategií dobývání pozic našim klientům, -postupně se učit používat základy HTML a Javascriptu, -připravovat reporty pro klienty, -komunikovat s klienty a účastnit se schůzek, -neustále se vzdělávat, -sledovat novinky a nejnovější trendy, , , Nabízíme: , -zajímavé platové ohodnocení závislé na výkonu, -pravidelné zvyšování platu, odměny za splněné cíle, -sickdays, -svůj čas si řídíš sám/sama, -příjemná práce v moderních kancelářích v historickém centru Ostravy, -sportovní akce aj., -pracujeme na tvé odbornosti, za tvůj postupný růs. Pracoviště: Ollero s.r.o., ostrava, 28. října, č.p. 207, 702 00 Ostrava 2. Informace: Rostislav Pernička, +420 800 665 533. Administrativa - Administrativa Telefonní operátor 14 900 Kč Operátoři telefonních panelů Podpora obchodního oddělení – telefonista/stka. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, -navolávání schůzek s potenciálními zákazníky pro obchodního zástupce , -poskytování komplexních informací týkajících se nabízených produktů a služeb , -sjednávání schůzek obchodnímu týmu, -drobná administrativa, -plánování schůzek v rámci interního programu CRM, -analýza a řešení požadavků a potřeb klientů, , Požadujeme: , -praxe na obchodní pozici, popř. v call centru výhodou, -dokončené střední vzdělání, -tah na branku a všeobecný rozhled, -schopnost argumentace, -velmi dobré komunikační dovednosti, komunikace Vás MUSÍ BAVIT, -český jazyk i gramatika v projevu bez vad řeči, -uživatelská znalost Microsoft Office, -pozitivní přístup, -prodejní dovednosti a zkušenosti výhodou, -časová flexibilita, -obchodního ducha, -orientace v IT a reklamě výhodou, , Nabízíme:, -práce na HPP v centru Ostravy, -odborné zaškolení na náklady firmy, -pracovní doba Po – pá (8 - 17 hodin) , -motivující finanční odměna dle splněných cílů, -průběžné tréninky a školení, zpětná vazba, -Firemní telefon s neomezeným voláním a internetem, -Firemní notebook/pc, -práci v kreativním prostředí internetového marketingu. Pracoviště: Sabanero s.r.o..;, 28. října, č.p. 207, 702 00 Ostrava 2. Informace: Rostislav Pernička, +420 777 457 907. Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technik 15 000 Kč Operátoři telefonních panelů Péče o zákazníky - telefonista/stka. Požadované vzdělání: střední nebo střední odborné bez maturity a bez vyučení. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: 28. Října 207/49, 702 00 Ostrava, Kontakt: Lenka Mazurková, životopisy zasílat na E-mail: lenka@ollero.cz. , , Hledáme do týmu člověka s příjemným vystupováním, který umí během hovoru psát, je pečlivý, efektivní a nebojí se přijímat hovory klientů, kteří chtějí pomoct ve volbě produktu. Nejedná se o call centrum nebo volání naslepo, nic netušícím lidem., , Náplň práce: , -Volání s klienty, -Ověřování objednávek, -Předávání informací k produktu, -Práce s interním systémem + office, , Požadavky: , -Skvělé komunikační dovednosti, -Praxe v call centru výhodou, -Dokončené SŠ vzdělání, -Umění argumentace , -Pozitivní přístup, -Prodejní dovednosti a zkušenosti výhodou, -Uživatelská znalost office, -Podílení se na zlepšování, , Nabízíme: , -Práci na HPP v centru Ostravy, -Pracovní dobu Po - Pá (8-16), -Odborné zaškolení na náklady firmy, -Motivující finanční ohodnocení dle splněných cílů, -Firemní telefon a notebook, -Příjemné teambuildingové akce, -Home office v případě potřeby, , , Více informací na webových stránkách: ollero.cz, , NÁSTUP IHNED !. Pracoviště: Ollero s.r.o., ostrava, 28. října, č.p. 207, 702 00 Ostrava 2. Informace: Rostislav Pernička, +420 800 665 533. Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 89 Kč Prodavači potravinářského zboží Prodavač/ka. Požadované vzdělání: nižší střední. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 89.2 kč, mzda max. 100 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Hledáte různorodou práci, kde se nebudete nudit? Baví Vás práce s lidmi? Máte zkušenosti s prací v maloobchodu nebo chuť se něco nového naučit? Pak máme zajímavou nabídku právě pro Vás!, , Prodejna HRUŠKA spol., s.r.o. přijme prodavačku!, Pracovní náplň:, • obsluha zákazníků, • doplňování zboží na prodejně, • práce na pokladně, • kontrola záruční lhůty a správnosti cen, • další práce, související s chodem maloobchodní prodejny, , Požadujeme:, • spolehlivost, • chuť pracovat, , Nabízíme:, • stabilní zaměstnání v české společnosti , • stravenky v hodnotě 60 Kč, • prémie dle obratu prodejny, • příspěvek na praní pracovních oděvů, • příspěvek na penzijní připojištění, • odměny při pracovních a životních výročích, • různorodou práci, • nástup dle dohody a možností uchazeče, • vstupní zaškolení přímo na prodejně. Pracoviště: H r u š k a , spol. s r.o. - mo č. 757 křižíkova 2628/19, ostrava, Křižíkova, č.p. 2628, 702 00 Ostrava 2. Informace: Markéta Rombová, +420 736 517 964.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
15

Kapři budou letos dražší. Kolik připlatíme?

Tomáš Hudeček.

Exprimátor Prahy Hudeček: Ostrava může být městem nových začátků

Budoucnost průmyslu v Moravskoslezském kraji se řešila v Dolních Vítkovicích

FOTOGALERIE/ Budoucnost průmyslu v Moravskoslezském kraji byla tématem úterního setkání zástupců firem a institucí v Ostravě.

Povolební dění v Kravařích? Alois Hadamczik vyklízí pozice

Tři politické subjekty se budou následující čtyři roky podílet na vedení Kravař. Vítěz voleb KDU-ČSL se domluvil s Novou sílou Kravař a hnutím ANO 2011, už byla podepsána koaliční smlouva.

Socha Věry Špinarové rozdělila Ostravu! Zklamaný je i její syn: To není maminka

FOTOGALERIE/ O tom, že místo nadšení z nové sochy Věry Špinarové panovala v Ostravě spíše energická diskuse o její podobě, svědčí i odmítnutá účast při odhalování zpěvaččina syna Adama Pavlíka. Slavností akt však sledoval v davu.

Pancéřované hasičské cisterny Tatra vydrží i výbuch miny

K zásahům u velkých požárů, při haváriích v chemických závodech či v rizikových místech s nevybuchlou municí jsou určeny nové hasičské speciály. Na jejich výrobě se podílela také kopřivnická Tatra.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT