Jednu z příležitostí setkat se s produkcí takovéhoto, v Česku téměř nevídaného hudebního seskupení měli naposled návštěvníci ostravského klubu Parník, kde Panther Tuba Band (na snímku) v květnu slavil své desáté narozeniny.

A oslavy to byly vskutku parádní. Éterem se linuly takové pecky jako My Way nebo New York, proslavené Frankem Sinatrou, kterého v Parníku zdatně zastoupil Martin Frynta. Dále nadšené publikum ocenilo i „filmový“ kousek Pink Panther (ústřední melodie z filmu Růžový panter) z pera H. Manciniho, ale i všeobecně oblíbené písničky Jaroslava Ježka. Rozhodně si nenechejte ujít jejich další vystoupení. Chystá se na podzim na stejném místě.

Panther Tuba Band si ale i jinak stále výrazněji říká o své místo na hudebním slunci. Soubor své příznivce loni potěšil vydáním prvního cédéčka nazvaného Tubapárty, které je při pohledu na booklet možno nazvat profilovým. Podařilo se na něj umístit patnáct skladeb, jejichž výběr svědčí o tom, že záběr souboru je široký. Uvádí transkripce skladeb starých mistrů, autorů hudby symfonické a operní, hudby jazzové a populární, ale také prezentuje originální skladby autorů, kteří pro takové netradiční nástrojové seskupení své skladby napsali. A vše je zastoupeno i na zmíněném hudebním nosiči. Klíčovým momentem pro vznik originálního hudebního seskupení Panther Tuba Band, v němž prim hrají čtyři tuby, byla účast na Žestiádách.

Pro ty, kteří tyto akce, jejichž název mnohé napovídá, nepamatují, připomeňme, že se jednalo o ostravská setkání hudebníků, jimž učaroval zvuk a lesk plechových dechových nástrojů. Zde se někteří z budoucích členů bandu představili jako tubové kvarteto či dokonce kvinteto poprvé. Nicméně zlomovým bodem se stal až absolventský koncert jednoho ze zakládajících členů souboru Jana Měšťánka. Ten před deseti lety požádal své tři kolegy, hráče na tubu, aby vystoupili na zmíněném koncertě v Brně na JAMU jako hosté.

Slovo dalo slovo a stalo se. Pro tuto příležitost vytáhl Karel Šín ze šuplíku již dříve pro tubové kvarteto upravenou skladbu S. Joplina Ragtime Dance. V Brně sklidili tubisté nečekaně výrazný úspěch, a proto rozhodnutí založit kvarteto už bylo jen logickým vyústěním. Neoficiální umělecký vedoucí Panther Tuba Bandu a zároveň sólotubista Janáčkovy filharmonie Ostrava Karel Šín říká:

„Tubový kvartet jsem chtěl založit již dávno. Už jako student konzervatoře jsem o tom přemýšlel, když jsem se dozvěděl, že podobné soubory ve světě existují. Při jednom ze zájezdů do tehdejší NDR jsem tam objevil a hned taky koupil první noty pro tubové kvarteto. Je však trochu paradoxní, že zrovna tuto skladbu jsme zatím nehráli, protože je opravdu moc těžká a pro posluchače by byla asi těžko stravitelná. Ale možná pro ni najdeme v budoucnu uplatnění.“

Repertoár souboru vznikal postupně. Originální noty do nedávné doby nakupoval na zájezdech jen Karel Šín. A jak s humorem dodává Miroslav Pecháček, sólotubista orchestru Národního divadla moravskoslezského: „Dokud nedojde k finančnímu vyrovnání, má Karel Šín místo v souboru jisté.“ Další skladby si muzikanti upravují sami. Přece jen to vyjde levněji. Nejvíce úlovků pochází z mnichovského Tubacentra, odkud ostatně přivezl notový materiál Manciniho Růžového pantera Karel Šín už v památném roce 1998. Původní myšlenka vystupovat toliko jako tubové kvarteto byla časem pozměněna. „Na některé koncerty, například v jazzových klubech, rozšiřujeme obsazení o sólisty a rytmickou sekci. Jsou to zpěvák Martin Frynta, klavírista Vlastimil Ondruška, kontrabasista Martin Janeček a hráč na bicí nástroje Jiří Smrčka řečený Smrk. Pro posluchače je tím koncert barevnější a atraktivnější,“ vysvětluje Karel Šín.

Nicméně těžiště tvoří tubisté. Kromě již zmíněných Karla Šína a Miroslava Pecháčka jsou to Pavel Dvořák, který do roku 2000 působil v Hudbě Policie České republiky v Ostravě, nyní mimo jiné vyučuje na Janáčkově konzervatoři a gymnáziu, Martin Cupal, bastrombonista orchestru Národního divadla moravskoslezského, a Jiří Kadlec, první trombonista Filharmonie B. Martinů ve Zlíně, což je vzhledem ke zkouškám a koncertům trochu problém a stále častěji se band musí obejít bez něj. Bylo by dobré objasnit, proč mluvíme o tubistech, a přitom hlavním nástrojem některých z nich jsou trombony. Vysvětlení je jednoduché: téměř každý trombonista (bastrombonista) totiž ovládá i hru na tenorovou tubu.

V nejbližší době čeká Panther Tuba Band hned několik vystoupení. V srpnu se představí ve Zlíně v rámci Festivalu dechových orchestrů, v září zahrají na kolonádě v Luhačovicích, v říjnu pak zahrají v Hlučíně na koncertě pořádaném místním Kruhem přátel hudby. A zapomenout nesmíme ani na již zmíněný ostravský klub Parník, který jim opět otevře dveře v průběhu letošního podzimu.

(jak, bře)