„Tradičně se zde setkají handicapovaní diváci širokého věkového spektra nejen s divadelními představeními hostujících souborů, ale divadlo pro ně připravilo i divadelně pouťovou féerii v prostorách před budovou divadla, tři dílny pro neslyšící, vedené Zojou Mikotovou, a herecký workshop s mentálně handicapovanými dětmi, lektorkami z banskobystrického Divadla z Pasáže.

Divadlo – jako jediné ve střední Evropě - se specializuje na divadelní tvorbu s mentálně postiženými, a zúčastnilo se už naší divadelní pouti v minulých ročnících,“ říká nová dramaturgyně ostravského Divadla loutek Jana Pithartová.

Velkým hitem by se mohl stát na budově ostravského loutkového divadla skutečný orloj, který by dominoval nové přístavbě tohoto kulturního stánku.
Jak nám včera sdělila Jarmila Hájková, ředitelka Divadla loutek Ostrava, ony velké hodiny by měly spatřit světlo světa za tři roky.

Velké hodiny, na kterých se budou objevovat postavičky z pohádek, jsou nápadem architekta Petra Hájka, který se podílel na současné podobě divadla, takže dostal na starost také dostavbu celé budovy. Autorem návrhu ciferníku je loutkář a výtvarník Tomáš Volkmer.

Zda Ostravu obohatí další rarita ve městě, ukážou příští měsíce.

Jak se zdá, ostravská radnice je tomuto projektu příznivně nakloněna a návrh už prošel první schvalovací fází v městské radě.

Jarmila Hájková je optimistka a věří, že vše dobře v tomto směru dopadne.

V rámci festivalu Divadelní pouť bez bariér se vrátí na scénu úspěšná inscenace pro nejmladší dětské diváky – loutková pohádka Princezna Majolenka – Jána Romanovského v režii hostujícího rakouského loutkáře Stefana Kulhanka.

V pohádkovém divadle na divadle s muzikou, písničkami, kouzly a velkými půvabnými loutkami se představí mrzoutský čaroděj a velký popleta Ježiděda Eda, krásná Ježibába, nejkrásnější princezna v celé zemi - princezna Majolenka – a další pozoruhodné postavičky.

Premiéra bude uvedena pro účastníky Divadelní pouti bez bariér a veřejnost ve čtvrtek 25. září v 17 hodin.

V průběhu své jubilejní sezony uvede Divadlo loutek ještě tři další premiéry. „V listopadu to bude pohádka pro děti od šesti let Jak hubatá Dorka málem k čertu přišla.

Na motivy beskydských pověstí o Čertově mlýně ji napsal Václav Klemens a sám ji také zrežíruje. Připravuje ji s výtvarníkem Tomášem Volkmerem.

Další inscenace je věnována nejmenším dětem. Pohádku Výlet na ostrov Snů napsal přímo pro Divadlo loutek brněnský výtvarník, režisér a příležitostný spisovatel Rostislav Pospíšil, který bude též jejím režisérem.

Poslední premiéra sezony je určena nejenom mládeži, ale také dospělému publiku.

Divadelní adaptace světového bestselleru Tajný deník Adriana Molea o radostech, ale i strastech dospívání potěší zajisté jak ty, kteří trampoty s pletí, dospělými rodiči a prvními láskami prožívají právě teď, tak ty, kteří už na ně vzpomínají s odstupem větší či menší řádky let.

Režisérem inscenace se stane Václav Klemens a výtvarníkem David Bazika.

Jak je vidět, ostravské Divadlo loutek připravilo pro tuto sezonu radost, zábavu, rozptýlení, ale současně i poučení nejenom dětskému publiku, ale také jeho rodičům.