Fragmenty ze svých kreací představí choreografové, kteří se výrazným způsobem prosadili nejen na domácí, ale rovněž na zahraniční taneční scéně. Jsou to Čech Jan Kodet s opusem Frida, Polák Jacek Przybyłowicz s choreografickou kreací nazvanou Barocco a Nataša Novotná z generace mladých progresivních choreografek, dlouholetá členka souboru Nederlands Dans Theatre 1 Jiřího Kyliána, v choreografii Znaky o znacích a Hana Turečková demi-sólistka baletu Národního divadla v Praze v choreografii opusu Ciaccona. Na jevišti tančí sólisté a členové baletu Národních divadel z Prahy a Brna.

Choreograf Jacek Przybylowicz byl spojen mnoho let se souborem Kibbutz Contemporary Dance Company. Jeho Barocco není postaveno na fabuli literární předlohy, ale divákovi dává možnost utvoření si vlastního obsahu. Je vytvořeno z několika kontrastních obrazů.

Choreografii Frida vytvořil Jan Kodet jako volnou inspiraci původním životopisným filmem režisérky Julie Taymorové a především hudbou Eliota Goldenthala v něm použitou. Nataša Novotná po absolutoriu na Janáčkově konzervatoři v Ostravě získala v roce 1997 angažmá v nizozemském souboru Nederlands Dans Theatre 2 pod vedením Jiřího Kyliána.

V letech 2000 až 2002 působila ve švédském souboru Göteborgse Ballet. V létě 2002 se vrátila do Nizozemska, kde se stala členkou Nederlands Dans Theatre 1.

Nyní je nezávislou tanečnicí, pracuje v tanečních souborech a představeních po celém světě. (hla)