Nyní poprvé se tato kolekce představuje od 27. září na Slezskoostravském hradě. „Expozice zahrnuje výběr nejlepších fotografií divoké přírody černého kontinentu od špičkových autorů National Geographic.

Hlavní část výstavy zaujímá projekt současného šéfredaktora časopisu Chrise Johnse. Jeho padesát fotografií zachycuje Afriku krásnou, divokou i dramatickou a ohroženou,“ říká za organizátory výstavy Jitka Taussiková– Doleželová.

Na přírodu Afriky se očima bohů dívá Robert B. Haas v kolekci velkoformátových snímků divokých zvířat i krajiny zachycených z ptačí perspektivy.
Fotografie divoké africké přírody doplňuje série padesáti fotografických obrazů ze života pozoruhodných kmenů žijících v nepřístupném údolí etiopské řeky Omo. Dvorní fotograf předešlého papeže Gianni Giansanti přivezl fascinující portrét této mizející tváře Afriky.

„Bohatá fotografická část výstavy je doplněna ještě ukázkami africké flóry i fauny a stálou projekcí atraktivního filmového dokumentu. Atmosféru výstavy dokresluje autentická africká hudba a zvuky i působivá instalace na přírodní materiály. Poprvé se v Ostravě také představí přímo na výstavě kolekce unikátních kamenných soch z kolébky vyhledávaného lidového sochařství v Zimbabwe.

„Nevím, jestli je to skutečný obraz Afriky. Ostatně nebylo ani naším cílem přinést vyčerpávající a encyklopedický pohled. Chtěli jsme představit silné, působivé a dobré fotografie ve výjimečném prostředí. Představit Afriku v její rozporuplnosti. Afriku, ve které se prohánějí stáda pakoní ve zvířeném prachu a rudém světle zapadajícího slunce. Afriku, kde se loví, zabíjí a umírá, ale i žije, slaví a užívá. Afriku ,velké pětky´ i malých surikat, Afriku v odlesku oka domorodého válečníka i Afriku očima bohů z ptačí perspektivy,“ říká Pavel Radosta, kurátor výstavy. Jeden z autorů fotografií, Gianni Giansanti, je věhlasný italský tvůrce, který proslul nejenom jako dvorní fotograf legendárního papeže Jana Pavla II., ale i nyní pořídil v Africe velmi sugestivní snímky. Ale také Robert B. Haas a Chris Johns se prezentují v Ostravě jedinečnými fotografiemi. Výstava National Geographic Afrika – divočina v srdci potrvá na Slezskoostravském hradě do konce listopadu. Otevřeno je denně mimo pondělí od 10 do 18 hodin.