Lakomec je drama jedné rodiny, měšťácká komedie charakterů s hlavní – nejznámější Moliérovou postavou, kterou je Harpagon, hrabivec, jehož vášeň pro mamon v něm zabíjí všechny dobré vlastnosti.

Nejnovější ostravské nastudování je dílem režiséra Zdeňka Duška. „Jeho inscenaci staví na pečlivém výkladu textu a jednotlivých situací. Lakomec v ostravském Divadle Petra Bezruče je titulem, který dostojí své žánrové specifikaci – je to především komedie charakterů,“ říká dramaturgyně inscenace Marta Ljubková. Režisér Zdeněk Dušek, který v tomto divadle hostuje poprvé, působí v současné době „na volné noze“ a spolupracuje s divadly v Čechách a na Moravě (Praha, Pardubice, Uherské Hradiště a další).

S oblibou už také režíroval díla amerických dramatiků – Smrt obchodního cestujícího, Tramvaj do stanice Touha – rád má ale také komediální žánry. V hlavní roli v nynější ostravské inscenaci se představí Norbert Lichý, který vyzrál ve skutečnou hereckou osobnost a Harpagon je pro něho další velkou tvůrčí výzvou. Jeho syna Cleantea ztvární Tomáš Dastlík, jako Elise uvidí diváci Sylvii Krupanskou, jako Valére se představí Lukáš Melník, Tereza Vilišová bude Mariene, dále hrají Jiří Volkmer j. h., Kateřina Krejčí, Tomáš Krejčí, Jan Vápeník, Jan Vlas a Přemysl Bureš.

Autorem scény je Jan Štěpánek, kostýmy navrhla Eva Jiříkovská a autorem scénické hudby je Daniel Fikejz. Překlad hry je dílem Vladimíra Mikeše.