Skvělý kytarista, skladatel a hudební aranžér. Andonis Civopulos oslavil koncem minulého roku šestapadesátiny, ale stále zůstává mladým rockerem tělem, ale i duší.

Už jeho jméno napovídá, že má řecký původ. Narodil se řeckému otci a české matce v Krnově. Odkdy začal hrát na kytaru?

„To už bylo na základní škole. Doma jsem měl tři bratry a všichni byli muzikanti. Půjčovali jsme si jedinou kytaru, ve škole jsem zakládal klasické školní kapely a v roce 1968 jsme hráli už písně kapel, jako byli například Shocking Blues.

Na vojně jsem měl dost prostoru pro cvičení, tak jsem se mohl kytaře věnovat naplno a cvičit skladby takových kytarových mágů jako Jeffa Becka, Erika Claptona, skupiny Deep Purple a mnoha dalších. Po vojně mě rovnou odchytili Ivo Pavlík a Věra Špinarová. S nimi jsem začal skládat a jezdit ven,“ vzpomíná na své hudební začátky Andonis Civopulos.

Po odchodu Iva Pavlíka sestavil kapelu Speciál, v níž pokračoval ve vlastní tvorbě, jak tomu bylo od příchodu k hudebnímu seskupení I. P. O. „Po čase přišel do skupiny Petr Němec a kapela hudebně přitvrdila.

„Samozřejmě, že také v hudebním světě se čas od času nevyhnete trošku ponorce, a tak po dvanáctiletém společném muzicírování přišla krize a vyústila rozpadem skupiny Speciál,“ popisuje svůj dosavadní muzikantský život Andonis Civopulos.

Jeho hráčské přednosti, nesmírná invence, cit pro melodii mu nebránily, aby se v dalších letech podílel na výrazných projektech.

Spolupracoval a vlastně dodnes spolupracuje s Borisem Urbánkem, psal a píše skvostné písničky pro Věru Špinarovou, z nichž vynikající cédéčko Stíny výsluní jsou dodnes nedoceněným hudebním počinem.

Spolupracoval také s Marií Rottrovou, Ostravským rozhlasovým orchestrem.

V poslední době hrál s Tonyou Graves, Pepou Streichlem, skládá pro Petra Koláře, Petra Bendeho, kapelu Grog, ale také hraje ve skupině Nototo?! revival. Před čtyřmi lety obnovil spolupráci s Věrou Špinarovou a natočil s ní nové cédéčko, na kterém je jeho deset písniček, když ještě natočil s touto jedinečnou zpěvačkou několik alb, mezi nimiž byla elpíčka Tak nic neříkej, Meteor lásky a řada dalších.

Fender Stratocaster, Gibson Les Paul, Gibson Flying – to jsou názvy kytar, velká vášeň Andonise Civopula.

„Rád hraji na svoje kytary, které sbírám, je to moje obrovské hobby a používám právě ony výše zmíněné při svých produkcích. A z českých kytar rád hraji na ty, které jsem si nechal zhotovit. Často používám kytaru, jež má mahagonový korpus a vrchní deskou ze žíhaného javoru a krk je mahagonový s ebenovým hmatníkem.

Nejsem příliš vyhraněný, co se dřeva týká. Mám docela rád zvuk lípy, jelikož mám doma kytaru s lipovým korpusem a javorovým krkem. Také se mi líbí olše. Jednou jsem si vyrobil kytaru z ovankolu a zněla, jako kdyby byla z palisandru. Takovýto palisandrový telecaster používal i George Harrison,“ svěřuje se s obdivem Andonis Civopulos.

„Za mnohé ve svém životě a zejména za rodinné zázemí vděčím své skvělé manželce, která mi umožňuje, abych se mohl muzice maximálně věnovat,“ poznamenává nestárnoucí rocker, jehož současnost se především jmenuje Legendy se vrací.

Jde o skupinu čtyř známých osobností, seskupení, které ještě tvoří zpěvák, kytarista, textař a ještě v těchto dnech končící prezident Akademie populární hudby Petr Šiška, dále frontman skupiny Doga Roman „Izzi“ Izaiáš a bubeník Libor Pyško.

„Ročně odehrajeme na osmdesát koncertů. Koncem roku se nám podařil husarský kousek, když během tří dnů jsme nahráli 106 největších akustických hitů na šest cédéček, ale také natočili stejný počet DVD, na nichž nechybějí skladby Beatles, Rolling Stones, Deep Purple, Smokie a mnoha a mnoha dalších hvězd beatového a rockového nebe několika posledních desetiletí.

V letošním roce nás čeká řada letních festivalů, mezi nimiž nebude chybět ani Noc plná hvězd v Třinci, ale i další, zejména letní festivaly pod širým nebem,“ vyznává se Civopulos.

K jeho současným velkým láskám patří právě to, že si může zahrát se skupinou Nototo?!, což je revival americké skupiny Toto, kde s chutí hraje oblíbené party kytaristy Steve Lukathera. A také vzpomíná na světové hvězdy, s nimiž se v životě už potkal a také si s mnohými zahrál…