Janáčkův máj se letos uskuteční od 20. května do 9. června, a to nejenom v Ostravě, ale také ve Frýdku-Místku, Kravařích, Krnově, Ludgeřovicích, Opavě a Třinci. Na šestadvaceti koncertech se představí špičkoví sólisté, hudební tělesa, dirigenti, pěvci, ale také herci. „Velkou radost mám z účinkování velkého množství mladých kvalitních pěvců, kteří prostupují celým festivalem,“ vyznala se v minulých dnech Gabriela Beňačková, současná prezidentka Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj. A jak už se stalo pravidlem v Moravskoslezském deníku, ještě před začátkem festivalu představujeme nejzajímavější sólisty tohoto vskutku hudebního svátku v Moravskoslezském kraji.

Přinášíme profil výborné izraelské klarinetistky Sharon Kam, která vystoupí za klavírního doprovodu Itamara Golana 2. června v sále Janáčkovy konzervatoře v Ostravě.

Sharon Kam si svůj orchestrální debut opravdu vychutnala v šestnácti letech s Izraelskou filharmonií a slavným dirigentem Zubinem Mehtou. Je absolventkou Juliard School of Music, kde studovala u Charlese Neidicha. Poté, co zvítězila v roce 1992 na mezinárodní soutěži ARD v Mnichově, účinkovala s nejlepšími orchestry Evropy, USA, ale také Japonska. Ráda vzpomíná na vystoupení u příležitosti 250. výročí narození W. A. Mozarta, kdy hrála jeho klarinetový koncert v živém televizním vysílání, který byl vysílán do 33 zemí celého světa. „Miluji komorní hudbu, při níž mohu spolupracovat s takovými umělci jakými jsou Heinrich Schiff, Christian Tetzlaff,, Tabea Zimmerman či Leonidas Kavakos, ale také například Tokyo Quartet,“ vyznává se mladá sympatická instrumentalistka.

Často se věnuje také soudobé hudbě. Premiérově uvedla například Koncert pro klarinet a kvartet Krzystofa Pendereckého nebo klarinetový koncert „Erinnerung“ Petera Ruzicky.

Sharon Kam se v Ostravě představí s klavíristou Itamarem Golanem, jejichž spolupráci už více než deset let vysoce oceňuje hudební kritika po celém světě. Sharon má na svém kontě řadu skvělých cédéček, rozhlasových nahrávek. A tak není divu, že ji časopis Gramophone označil za nejnápaditější a nejosobitější umělkyni, což dokazuje její hudební projev také v tom, že je doma jak v klasickém repertoáru, tak i v soudobé hudbě a jazzu.

Její vystoupení na letošním Janáčkově máji bude jistě patřit k silným posluchačským zážitkům.