Společnost, která je hlavním sponzorem nynější úspěšné výstavy Sváry zření v ostravském Domě umění, hodlá obě díla představit veřejnosti už v závěru tohoto měsíce.

„Z londýnské aukční síně Sotheby´s by obě díla měla být přepravena do České republiky přibližně za čtrnáct dní. Do té doby se chceme dohodnout s Galerií výtvarného umění v Ostravě, zda by se obrazy mohly stát závěrečným vyvrcholením právě probíhající výstavy Sváry zření, která v nebývalém rozsahu prezentuje díla přelomu 20 století,“ sdělil šéf strojírenského holdingu Jan Světlík.

Strojírenská společnost poté umístí výtvarná díla do interiéru Rothschildova zámečku v Ostravě-Vítkovicích, kam historicky patří. V budově totiž bývalo sídlo generálních ředitelů sto osmdesát let staré společnosti a bydlel zde pracoval i Oskar Federer, první z českých ředitelů, který právě v zámečku míval svou sbírku obrazů.

Dvě zmíněná díla později držela krajská Galerie výtvarného umění v Ostravě, která je ale na základě soudního rozhodnutí musela vydat Federerovým dědicům. Nyní jsou obrazy díky úspěchu v londýnské aukci opět majetkem Vítkovic a vrátí se tak na své původní místo. „Za plátna zaplatila strojírenská skupina Vítkovice zhruba 2,6 milionu korun,“ doplnila mluvčí holdingu Eva Kijonková.