Vedle vícedenních výstav nabídne každý festivalový den i několik přednášek nebo prezentací. Cílem festivalu je přiblížit moderní a současnou architekturu veřejnosti. Ve středečním programu je centrem pozornosti například Přívoz, přednáška nazvaná Proměna Přívozu v město a Camillo Sitte se koná v 10 a 17 hodin v archivu na Špálově ulici. Ve čtvrtek se lidé zase mohou zúčastnit například komentované prohlídky vítkovických vysokých pecí, která začíná v 15 hodin. Vstup na přednášky českých i zahraničních architektů, výstavy, diskusní fóra, exkurze či komentované prohlídky je zdarma.

Festival Architecture Week probíhá od roku 2007 každoročně v Praze, nově se ale jeho organizátoři rozhodli rozšířit ho i o Ostravu. Podle nich je Ostrava zajímavá svým urbanistickým řešením a je zde také spousta možností nové výstavby a rozvoje města. „Praha a Brno už začínají být naplněné. A Ostrava je město krásné, má svoji historii, industriální stopy. A není to jen město horníků, má daleko jiné přednosti,“ shrnul jeden z organizátorů festivalu Martin Kokta.

Za svůj hlavní stan si organizátoři vybrali Ostravské muzeum na Masarykově náměstí, kde se koná několik výstav, například Jiné domy 007 sedmi architektonických ateliérů ze Severní Moravy a Slezska či 3D filmová expozice Procházka současnou Ostravou. V muzeu funguje i informační centrum. Další akce se uskuteční na Vysoké škole báňské –Technické univerzitě, v Domě knihy Librex či Dole Michal. Ten bude mimo jiné celý týden v nočních hodinách nasvícen obrovským světlem se 120 leddiodami, které bude navíc v určitých časových intervalech měnit barvy. „V rámci České republiky se bude toto světlo prezentovat poprvé,“ oznámil Kokta.

Po architektonicky zajímavých ostravských budovách se lidé mohou vypravit buď sami, nebo s odborným doprovodem. Tištěného průvodce s doporučenou trasou si lidé mohou vyzvednout v Ostravském muzeu. „Vypíchli jsme pár zajímavostí a díky vstřícnosti majitelů se nám podařilo na vybrané domy nalepit krátký příběh o jejich historii,“ uvedl Tadeáš Goryczka za SPOK – Spolek pro ostravskou kulturu. Procházka s odborným výkladem s historikem Martinem Strakošem po centru města je naplánována na sobotu, sraz je ve 14 hodin v pasáži Knihovny města Ostravy.

V nočních hodinách bude Důl Michal v rámci festivalu nasvícen obrovským světlem. Toto světlo se v České republice prezentuje poprvé.

Úplný seznam akcí během festivalu je k dispozici na internetové adrese http://awostrava. cz/6–39-press-program-architectureweek-ostrava-2009.aspx.