Letošní rok je v Rakousku vyhlášen Rokem Josepha Haydna. Důvodem, proč si příznivci klasické hudby ještě více než kdy jindy připomínají hudební odkaz tohoto významného skladatele, je dvě stě let, která uplynula od jeho smrti. V rámci roku se koná řada výstav a koncertů, na nichž mimo jiné zazní všech sto sedm skladatelových symfonií. Součástí akcí, které se konají k poctě velkého skladatele, je i vznik nahrávky jeho tří klavírních koncertů.

Přestože sólistkou koncertů je vídeňská klavíristka Nataša Veljkovič, nevzniká nahrávka ve Vídni, ale v Ostravě. Nataša Veljkovič se totiž rozhodla natočit CD s komorním orchestrem Camerata Janáček, a to i přesto, že se tyto koncerty obvykle hrají se symfonickým orchestrem.

„S Cameratou Janáček jsem již v minulosti spolupracovala, hrála jsem s nimi Mendelssohnův Koncert a moll,“ zdůvodňuje svůj výběr Nataša Veljkovič.
„Spolupráce byla výborná, je to opravdu dobrý soubor, a navíc jeho vedoucí Pavel Doležal je příjemný člověk. Chtěla jsem se s členy souboru znovu setkat, znovu si s nimi zahrát. Proto jsem je vybrala a doporučila firmě Gramola Vídeň.“

Nahrávka vznikne ve dvou termínech během dubna a května v sále Janáčkovy filharmonie; realizuje ji Český rozhlas Ostrava, hudebním režisérem je Paolo Gatto.

Přítomnost bělehradské rodačky Nataši Veljkovič v Ostravě není v poslední době ničím výjimečným. Od roku 2007 totiž učí na Fakultě umění Ostravské univerzity a za svými žáky pravidelně co čtrnáct dní přijíždí. Sama studovala již od svých čtrnácti let hru na klavír ve Vídni, a pak rok v New Yorku (u Rudolfa Firkušného) a dva roky v Curychu.

Od roku 1993 je profesorkou vídeňské Univerzity hudby a hereckého umění. Především je ale vynikající klavíristkou, držitelkou řady mezinárodních cen, která spolupracuje s předními světovými orchestry.

A co táhne tuto umělkyni do Ostravy?

„Lidé. Myslím si, že ve městě nejsou důležité domy a památky, důležitý je život, lidé, kteří ve městě žijí,“ říká Nataša Veljkovič. „Ráda se zde setkávám se svými kolegy i dalšími lidmi. Prostě - mám Ostravu ráda.“

(am)