Syn ikony africké hudby a vynálezce afrobeatu Fela Kutiho dnes vede otcovu legendární kapelu Egypt 80 a tvrdí: „Chci hrát afrobeat pro mou generaci. Už žádné vstaňte a bojujte, ale vstaňte a myslete. Moje generace totiž nemyslí, a není to naše chyba. Naši tátové to zblbli a nevychovali nás k tomu, abychom to dali do pořádku. Jak říká Eminem, zřejmě nešlo o naše rodiče…,“ tvrdí sebevědomý hudebník.

„Seun ovládaná skupinu Egypt 80, tvořenou ze tří čtvrtin veterány z Felových časů, která nezní o nic méně drtivě. Na koncertech a mezi lidmi exploduje jako tunguzský meteorit a slyšet ho je na míle daleko. Sedmadvacetiletý Seun pak připomíná tátu: do půl těla svlečený zpívá a vede nehorázné politické řeči, holky dráždí sexy tanečky, mává saxofonem, a přestože má daleko k jeho oplzlostem a už vůbec si nebalí obří jointy, v hravosti, drzosti a neodolatelnosti si s ním nezadá,“ tvrdí o tomto Afričanovi Jiří Moravčík, expert na world music.

Podle jeho slov si Seun Kuti umí také dupnout. Když členům skupiny Egypt 80 nechtěly dát americké úřady víza, zavolal do kanceláře Baracka Obamy, ať s tím něco udělá. A budoucí prezident se činil. Festival v chicagském Millennium Parku proměnila kapela v taneční apokalypsu. „Dámy a pánové, přivítejte Seuna Kutiho, malého kluka se srdcem velkého muže,“ uváděli brzy na pódium svého mladičkého lídra zasloužilí členové hudebního seskupení Egypt 80.

Neměli to zpočátku lehké. Tlak ze strany nigerijských politiků byl značný: zadupat navždy do země ideologicky podvratnou hudbu jeho otce. Seun a jeho hudební přátelé to nevzdali. „Skladby svého otce budu hrát do té doby, než budu připravený na ty své,“ prohlásil kdysi. A dnes? Afrobeat dostal nového charismatického vůdce aneb Seun Kuti přijíždí na letošní Colours of Ostrava.