Ale už tentýž den dopoledne se rozběhl jeho pracovní program v Domě kultury města Ostravy, jenž potrvá do pátku tohoto týdne.

„Jak známo, jedná se o festival krátkých filmů s tématikou ekologie, udržitelného rozvoje, ochrany fauny a flóry. Letošní ročník je rozdělen do několika sekcí na jednotlivé dny. Dnešní program je zaměřen na životní styl a zdraví. Proto se účastníci festivalu mohli přímo setkat s paní doktorkou Šárkou Andělovou, která se zabývala ve své přednášce mentálními poruchami výživy. Hostem prvního dne byl také Adam Sulek, který se vyznal ze svých pocitů Australana, když strávil rok v České republice. Zítřejší den je určen vztahu médií a ekologie, na středu 22. dubna téma zní Zelená planeta a závěr festivalu se bude zabývat vztahem člověka a společnosti,“ říká Marcela Heříková, ředitelka festivalu TUR Ostrava 2009.

A pokud jde o filmy, které diváci mohou spatřit na tomto festivalu?

„Pokud jde o snímky domácí provenience, je zde zastoupena Česká televize několika cykly, z nichž jeden má název Setkání s… a druhý se jmenuje Vzhůru dolů. Promítány budou rovněž zahraniční snímky ze života emigrantů. Salaam Aleykum Copenhagen nese název pozoruhodný dokument o životě příslušníků islamistických skupin žijícíh v Kodani a další snímek je o dceři, kterou matka na útěku z naší vlasti porodila v osmnácti letech a dcera se vrací zpátky do vlasti. Další zajímavé tituly jsou Rak ve sklenici marmelády, Domov, Duhové sklíčko, Microkosmos Sarajevo, Bhután Hledání štěstí a mnoho dalších,“ dodává Marcela Heříková.

Podle jejich slov letošní ročník festival určitě obohatí také snímky mladých tvůrců ze zlínské a písecké filmové školy, jakož i malý pětiminutový opus nejmladší autorů – šestnáctiletých dokumentaristů, kteří studují střední odbornou školu ve Vítkovicích a natočili Život dolních Vítkovic. Dílko, které není ještě profesionálně zcela zdatné, ale je třeba ocenit právě zájem mladých o toto téma," uzavírá naše první festivalové setkání ředitelka TUR Ostrava 2009 Marcela Heříková.