„Nebude v ní chybět láska, ale také zobrazení současné situace v Evropě, nálady jejích obyvatel včetně politických a ekonomických problémů. Divadlo Petra Bezruče chce i nadále uvádět současnou tvorbu včetně experimentů, ale také klasiku zobrazenou specifickým způsobem,“ uvedl mimo jiné na včerejší dopolední tiskové konferenci Martin Františák, umělecký šéf Divadla Petra Bezruče.

Divadlo chystá několik premiér, jako například Ibsenovu Divokou kachnu. Jiří Pokorný, autor černé komedie Taťka střílí góly, přivede na jeviště tema, v němž se postupně objeví malý pivní stánek na Bazalech, umakart, borovička, Baníček i Sparta v průběhu jedné divoké noci. Je to hra o rodičích a dětech, kteří nemají moc peněz, ale velký balon starostí na modré kouli s názvem Svět.

I takto charakterizuje dramaturgie Divadla Petra Bezruče divadelní opus, který zvítězil v soutěži Nadace Adolfa Radoka v roce 1998 a doposud o něj projevily soubory v České republice poměrně malý zájem. O to zajímavější by měla být jeho moravská premiéra. Iztok Lovrič, slovinský tvůrce, je podepsán pod černou crazy komedií Limonáda, jež vypovídá o mafiánech, nepříliš schopné policii a nespokojených uměleckých skvostech. Těmi skvosty jsou unuděná Mona Lisa nebo narcistická socha Davida. Je to příběh velice komický a trapně aktuální… Režijně hru v Ostravě nastuduje pohostinsky slovenský režisér Marián Amsler.

Milovníci klasiky si přijdou také na své, ale samozřejmě po „bezručovsky“, když budou moci zhlédnout Rostandova Cyrana v režii Martina Františáka. Ostatně tento současný umělecký šéf souboru je podepsán pod autorským projektem (spolu s Petrem Kolečkem) nazvaným Tvrdě /Měkce, což je malá noční hra s několika ženami v hlavních rolích a současně poetická výprava do nesmiřitelné tvrdosti dívčích, ženských, ale také stařeneckých snů, které jsou božské, ale maličko přidušené démony.

Jan Balabán a Ivan Motýl nabídnou hru na „bezručovské téma“ a Kašparův ostravský týden, ale i další akce by měly zpříjemnit příští sezonu v ostravském Divadle Petra Bezruče.