Letošního ročníku se účastní devět známých umělců z tuzemska, ale přítomni jsou také dva zahraniční exotičtí tvůrci ze Spojených arabských emirátů – Jalal Luqman, zakladatel a spolumajitel první galerie v Abú Dhabi, který pracuje s digitální fotografií a má rád nové netradiční materiály. A druhým arabským autorem je Wasel Safwan, vystudovaný architekt, který je nyní v Evropě vůbec poprvé, ale jeho dosavadní práce jsou pro Smalt Art velkým příslibem.

Exotika z Emirátů

„Při studiu architektury jsem ještě více přilnul k umění, takže rád maluji velká plátna. Moc se těším na tvůrčí pobyt u vás, jsem rád, že jsem potkal u vás velice příjemné lidi,“ svěřil se Moravskoslezskému deníku Wasel Safwan. „Vystavoval jsem už v New Yorku, Tokiu a Paříži. Pracovat se smaltem je pro mě něco opravdu velmi nového a úžasného,“ říká Jalal Luqman. Oba exotičtí autoři pracují od včerejška s našimi umělci až do konce dubna v provozu smaltovny společnosti Vítkovice Power Machinery, kde by také měla vzniknout sada velkoformátových smaltů. Právě ony se stanou součástí ojedinělé sbírky, jejíž základ vytvořila v minulých ročnících více než dvacítka mezinárodně uznávaných umělců.

„Po loňském ročníku, kterého jsem se zúčastnil, jsem rád, že jsem mohl opět zavítat do Vítkovic na toto sympozium. Je to už třetí ročník a myslím si, že jeho úroveň se zvedá. Po minulých zkušenostech už mám představu, jak se ve velkých formátech se smaltem vyrovnat. Jistým způsobem to obohatilo moji tvorbu,“ míní Aleš Lamr, kurátor Smalt Artu Vítkovice 2009.

Na otázku „Co mi říká smalt?“ odpověděl náš přední sochař Jan Hendrych, který se sympozia účastní poprvé: „…smalt, to je také bandaska na mléko, hrníček na borůvky a lavor v potoce.“

Umělecký smalt je u nás takovou zapomenutou popelkou

Teoretici a galeristé ho většinou zahrnuli do škatulky užité umění a tam také, chudák, někde skomírá. Nezaslouženě. Smaltování má tisíciletou tradici, je to fascinující proces procházející pekelným žárem,“ tvrdí další účastnice tohoto workshopu Olina Francová. Malíř František Hodonský není letos ve Vítkovicích poprvé. „V rámci této techniky prožívám napětí a nervozitu po celou dobu tvůrčího procesu včetně vypálení, které je vždy překvapením,“ shrnul své pocity před tím, než včera začal ve smaltovně tvořit.

Výstava v Abú Dhabi

„Smalt je pro mě raději veselá plechová zábrana nebo vstupní brána? Kam? Na to se sama sebe ptám…,“ takový vztah ke smaltu má Kateřina Štenclová z Prahy, jež společně s Irenou Stanislavovou z Opavy a další Pražankou Alexandrou Horovou zastupují něžné pohlaví na tomto ročníku sympozia ve Vítkovicích. Jejich mužské protějšky dále tvoří sochař Jiří Kačer a malíř Václav Malina.

„Smalt Art Vítkovice 2009 je vlastně výzkumnou laboratoří nového uměleckého směru včetně aplikací kinetických objektů, a tím získává mezinárodní věhlas. Plánujeme výstavy tohoto i minulých ročníků nejen v Ostravě a v Praze, ale také v dalších městech světové architektury jakými jsou Peking, Šanghaj, Abú Dhabi, Curych či Buenos Aires,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel akciové společnosti Vítkovice Jan Světlík, velký mecenáš umění a Smalt Artu Vítkovice.

Nové umělecké smalty se zájemcům poprvé představí už 1. května, kdy skupina Vítkovice Machinery Group otevře své provozy pro veřejnost včetně smaltovny. Díla velkých formátů bude moci zhlédnout široká veřejnost také na ostravském Prokešově náměstí.