Kajdeš 2009. Tak se jmenuje druhý ročník přehlídky studentských divadel. Hlavní stan má přehlídka ve Středisku volného času na Ostrčilově ulici v Ostravě. Své dovednosti tam předvedou mladí umělci z Ostravy, Opavy, Havířova či Brna a také hosté z Rimavské Soboty. Maraton dvaceti představení začíná v pátek 12. června dopoledne představením pro školy.

„Přehlídka je koncipována jako nesoutěžní, chce dát studentům prostor k setkání, k prezentaci jejich práce. Všechna představení ale budou sledovat zkušení divadelníci a pedagogové, kteří jim nabídnou fundované rozbory a rady,“ uvedla hlavní organizátorka festivalu Hana Štrbová. Při organizaci festivalu pomáhají členové divadelního souboru Wicca a jejich spolužáci ze SOŠ waldorfské.

Na vystoupení budou během víkendu navazovat praktické semináře určené členům souborů, pedagogům i zájemcům z řad veřejnosti. Půjde o dílnu režisérskou a scénografickou, dílnu interpretace poezie, vypravěčskou dílnu a dílnu hereckou. Například tu povede bratislavský herec a režisér Vladimír Sadílek.

Samotný festival Kajdeš ale odstartuje už ve čtvrtek v Komenského sadech, kde studenti na improvizovaném pódiu odehrají první představení. Program, v jehož rámci proběhne také maraton ve čtení povídek Roberta Fulghuma či autorské čtení, začíná už ve 13 hodin. „Kromě toho se tam bude konat například taneční vystoupení Biskupského gymnázia a výstava objektů z keramiky a itongu. Studenti také půjdou do nedalekého dětského koutku a budou tam dětem číst pohádky,“ vyjmenovala Štrbová.

Program pak bude pokračovat průvodem městem s rozdáváním studentské poezie kolemjdoucím. Od 16.30 se k festivalovým místům připojí i Klub Templ na Stodolní ulici, kde vystoupí vypravěč Martin Hak se svými Africkými povídačkami. „Ta vyprávění jsou jedinečným zážitkem. Martin Hak reaguje na publikum a jedinečně s ním spolupracuje, naladí se na diváky a pak už vyprávění plyne v symbióze a harmonii,“ podotkla Štrbová. Další vyprávění, tentokrát o jednom neobyčejném vesmírném dobrodružství, se bude konat ve Středisku volného času v pátek od 21 hodin.

V programu festivalu jsou i čtyři koncerty, které se uskuteční jak ve středisku volného času, tak v klubu Templ. Zahraje na nich například slovenská folková kapela M.E.L.L. či ostravské rockové skupiny Kopr a Outsider.

Podrobný program najdete na: http://kajdes.pise.cz/.tam