Čtyřiatřicátý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj byl včera zakončen více než impozantně.

Ve festivalovém epilogu v Domě kultury města Ostravy zazněl Smetanův opus Z českých luhů a hájů. Náš přední klavírista Ivo Kahánek byl sólistou Koncertu pro klavír a orchestr č. 4 – Inkantace Bohuslava Martinů a svého úkolu se zhostil s naprostou bravurou. Na programu včerejšího festivalového loučení bylo také slavné vokálně-instrumentální dílo Te Deum laudamus pro sóla, sbor a orchestr Antonína Dvořáka. Sólové pěvecké party v něm zazpívali přední sólisté opery Národního divadla moravskoslezského – sopranistka Eva Dřízgová-Jirušová a Martin Gurbaľ – baryton. Dále účinkovali Český filharmonický sbor Brno (sbormistr Petr Fiala) a Filharmonie Brno se svým současným šéfdirigentem, světově proslulým Petrem Altrichterem. Všichni účinkující tohoto koncertu prokázali své hudební a pěvecké mistrovství, včetně úžasného výkonu dirigenta.

Letošní ročník Janáčkova máje, který se opět rozšířil na další místa v Moravskoslezském kraji, přinesl jeho návštěvníkům řadu nevšedních hudebních zážitků. Už tím prvním bylo zahajovací vystoupení Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod taktovkou Leoše Svárovského a jedinečný vietnamský klavírista Dang Thai Son. Prezidentka festivalu – světově proslulá sopranistka Gabriela Beňačková znovu dokázala v jedinečném večeru v Krnově, že je právě onou žádanou umělkyní, která s obrovský zaujetím a citem dovede stále výborně zazpívat opusy italských barokních autorů.

Klavírista Mikhail Rudy, kytarista Lubomír Brabec, houslová víla Veronika Eberle, klarinetistka Sharon Kam s klavíristou Itamarem Golanem, Basilejský komorní orchestr, který úžasně řídil Kristjan Jarvi, varhaník Jaroslav Tůma či první dáma našeho folkloru Jarmila Šuláková – to jsou jen namátkou některá jména, která zdobila tento ročník Máje. Připočteme-li k tomu brilantní vystoupení a určitě nejsilnější festivalový zážitek – pěvecky úžasnou hravost a dokonalost mezzosopranistky Magdaleny Kožené, vychází nám maraton úžasných uměleckých zážitků. A to ještě musíme vzpomenout světové premiéry Scén ze struskové haldy Brenpartiji – hudebního skladatele Edvarda Schiffauera a libretisty Tomáše Vůjtka v prostředí vítkovických vysokých pecí, či skladbu Aleše Pavlorka nazvanou Sblížení protikladů, a přesto ještě nejsme zdaleka u konce všech protagonistů festivalu…

K Mezinárodnímu hudebními Janáčkovu máj se ještě v příštích dnech v Moravskoslezském deníku vrátíme.