VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Seriál Strážce duší má čtyři nové epizody

Ostrava - Na televizních obrazovkách se první z nich, nazvaný Bratrstvo ohně, objeví v pondělí 22. června.

10.6.2009
SDÍLEJ:

Lukáš Vaculík Foto: DENÍK/Tomáš Kubelka

Dvaadvacátého června uvede Česká televize první díl nové minisérie příběhů, jimiž pokračuje dosud devítidílný seriál Strážce duší.

Náš svět není tak obyčejný, jak se na první pohled zdá. Kdesi hluboko pod nánosem všednosti jsou ukryty stopy fascinujících tajemství. Útržky dávno odvátých dějů, minulost plná záhad a nevysvětlitelných okamžiků. Nic není takové, jak jsme si mysleli. Dějiny jsou plné provokativních záhad, které se navzdory vědeckému zkoumání doposud nepodařilo uspokojivě vysvětlit. Archeologické nálezy, záznamy v kronikách a starých dokumentech, magické rituály a také četné legendy naznačují, že minulost je daleko více vzrušující, než si vůbec dovedeme představit.

Nejzajímavější otazníky

Strážce duší divákům nabízí pátrání po nejzajímavějších z těchto otazníků. V dramatických příbězích jsou rekonstruována tajemstvím obestřená bílá místa na mapě historie a osvětlována s pomocí mnoha zajímavých, ovšem obecně neznámých faktů. Na místech, kde se v minulosti odehrálo něco tajemného nebo nevysvětleného, dochází k novým záhadným jevům či zvláštním událostem. Dvojice hrdinů, spisovatel Viktor Armín (Lukáš Vaculík) a studentka Katka Nelserová (Zuzana Norisová), za přispění Strážce duší (David Suchařípa) hledají vysvětlení takových otazníků minulosti a leckdy přispějí i k řešení záhady nebo zločinu současného.

Mystická postava Strážce duší pracuje jako Katčina inspirace nebo intuice vyplývající z její citlivé, romantické povahy, s níž si ráda historii oživuje ve fantaskních obrazech. Strážce tak ovšem činí proto, že je ztělesněním morálky nebo etiky celé série… Možná bude nejvýstižnější jej nazvat historickou spravedlností.

Podložená fantazie

Nabízená řešení záhad jsou sice fantazií autora – ostravského spisovatele, cestovatele a záhadologa Arnošta Vašíčka, ale vycházejí z jisté dávky pravděpodobnosti a jsou podpořena množstvím významných indicií. Často jsou zde využívány vědecky potvrzené poznatky a známá i téměř utajená historická fakta.

Překvapením pro diváka by měly být nejen jednotlivé poznatky, ale především jejich zařazení do obrazu minulosti. I když tedy jde o fikci, náměty jednotlivých epizod vždy vycházejí ze zcela konkrétní, vědecky prokázané historické události nebo archeologického nálezu. Minulost se tak prolíná se současností, reálné s nadpřirozeným, pochopitelné s nepochopitelným.

Po devíti další čtyři

Třináctidílná série – jednotlivé epizody jsou samostatnými příběhy – vznikla ve třech fázích: prvních šest dílů (Tajemství templu, Maska smrti, Démoni noci, Hrobka času, Pozdní návrat, Madonin dar) připravila tvůrčí skupina Arichteva-Prachařová s režiséry Dušanem Kleinem a Jurajem Deákem. Další tři díly (Brána andělů, Jeskyně běsů, Poslední princezna) v roce 2004 a čtyři díly z let 2007 a 2008 (Bratrstvo ohně, Syndrom ozvěny, Neviditelný zabiják, Propast věků) vyrobilo centrum dramatické tvorby Televizního studia Ostrava s režiséry Pavlem Jandourkem, Romanem Motyčkou a Ivem Macharáčkem.

Prvních devět dílů mělo premiéru na jaře roku 2005 – byly reprízovány v uplynulých týdnech a jejich poslední část, nazvaná Hrobka času, bude uvedena v pondělí 15. června ve 20 hodin na prvním programu České televize. Na ně navážou čtyři premiéry.

Vyvrcholením celé série je díl nazvaný Propast věků, a to zdaleka nejen proto, že je závěrečný: jednak je nejbohatší na různé příběhové roviny a jejich prolínání, jednak přichází s překvapením a velkým otazníkem. Je v pravém slova smyslu završením mysteriózní série, jejíž hrdinové zde na svou zálibu v záhadách… doplatí? Jak se to vezme, možná je to naopak splnění jejich nejneuvěřitelnějšího snu.

První bude Bratrstvo

Prvním dílem nové série je epizoda nazvaná Bratrstvo ohně. A o čem bude? Je známo, že krypta pod poutním chrámem ve Křtinách vydala nález dvanácti malovaných lebek. Když se o to, čí lebky to jsou, začne zajímat Armín, ozve se mu restituentka nedalekých nemovitostí, která se na základě starých rodinných listin domnívá, že mohlo jít o její předky. Mezitím jí svou společnost vnutí jiný rodák z kraje – jakýsi Hirsch, který má údajně chybějící část jejích listin.

Smysl textu však ani po kompletaci není jasný. Dvojice k němu proniká jen poznenáhlu, klíčové je pochopení, že text souvisí s lebkami. Hirsch však chce text využít pro sebe. Je to zřejmě jediný listinný pramen, neboť téměř vše, co se váže k událostem kolem kostelů ve Křtinách, zejména v 17. století, shořelo. I lebky jsou poznamenány ohněm. Řešení paradoxně napomohou další podivné úkazy, o nichž jsou zprávy z minulosti i ze současnosti. Další díly se jmenují Syndrom ozvěny, Neviditelný zabiják a Propast věků a uvidíte je následující pondělky rovněž ve 20 hodin na programu ČT1.

(zi)

Lukáš Vaculík alias Viktor Armín

Viktor Armín je spisovatel, uznávaný autor knih o tajemných úkazech a nevysvětlených archeologických objevech. Na počátku série sbírá materiály pro knihu o záhadných okolnostech úmrtí některých historicky známých osobností. To ho přivede na hrad Vrchnov, kde se seznámí se svou budoucí pracovní partnerkou Katkou Nelserovou. Je obdařen skvělými dedukčními schopnostmi a neobyčejnou fantazií. Záhady ho přitahují magickou silou, rozhodně ale nepovažuje za tajemné vše, co si nedovedeme vysvětlit. Domnívá se, že za nadpřirozené často omylem považujeme i zcela obyčejné (i když velmi ojedinělé) děje, k jejichž pochopení nemáme dostatek informací. Je sečtělý, disponuje dobrými znalostmi historie, archeologie a některých dalších oborů, přesto své úvahy vždy raději konzultuje s odborníky a vědci. Věk okolo čtyřiceti, vtipný, šarmantní, se zjevnou slabostí pro ženy. Neodolá pokušení oslovit každou sukni, která se mihne v jeho dosahu. Svou partnerku Nelserovou v tomto ohledu poněkud ignoruje, vede ho k tomu jeho svobodomyslnost, kterou by mu Nelserová netolerovala.

Zuzana Norisová alias Katka Nelserová

Katka Nelserová – zprvu studentka historie, sympatické, zvídavé děvče s paranormálními schopnostmi. Dostane-li se na místo, kde došlo k násilné smrti, utrpení, erupci zla nebo když se ocitne v blízkosti lidí či předmětů, kterých se násilí týkalo, dokáže vnitřním zrakem zahlédnout záblesky dramatu, které zanechalo tak silnou emotivní stopu. Především je ale vyvolenou, je jednou z mála, kdo můžou spatřit Strážce duší, a s jeho pomocí tak dokáže navést Armína na správnou stopu. Katku irituje Armínovo přehlížení jí coby ženy a nechápe, proč se Armín brání jejím snahám ho polepšit. Jako mysteriologa ho ovšem obdivuje a věrně následuje. Teprve v desátém díle dojde k jakési změně v jejich vztahu – pro Armína je to další záhada a Katka má navrch.

10.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Řemeslné práce - Řemeslné práce Zedník19 500 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19500 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Druh práce: vyzdívání a opravy všech druhů zdiva, vynášení výšek, omítání, obklady, dlažby. Provádění podkladních betonů a stěrek, bourání konstrukcí objektů, další zednické práce., Předpoklady pro výkon práce: výuční list v oboru, výborný zdravotní stav., Adresa pro doručení přihlášek do výběrového řízení: Městská realitní agentura, s.r.o., U Lesa 865/3a, 736 01, Havířov-Město nebo elektronicky na adresu pam@mra.cz.. Pracoviště: Městská realitní agentura, s.r.o., U Lesa, č.p. 865, 736 01 Havířov 1. Informace: Helena Krsová, +420 596 808 115.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Zedník22 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Z:3.4.2017.A:22.2.2018. Praxe min. 5let, spolehlivost, samostatnost, zodpovědnost, řidičský průkaz sk. B výhodou. K základní mzdě poskytujeme odměny z obratu dle vnitřního mzdového předpisu. Telefonní kontakt v pracovní dny od 8:00 do 17:00 na tel:604 591 771. Osobní schůzka po předchozí telefonické domluvě.E-mail:kamenstav@seznam.cz.. Pracoviště: Jiří červinka kamenstav - sídlo, 742 81 Bravantice. Informace: Jiří Červinka, +420 604 591 771.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Zedník18 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedníci. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Z:12.1.2018.A:22.2.2018. Místo výkonu práce Studénka. Náplň práce: Pokládka zámkové dlažby, obrub. Požadujeme samostatnost, zodpovědnost a časovou flexibilitu. Řidičský průkaz výhodou. Pracovní poměr na dobu určitou, v případě spokojenosti lze prodloužit na dobu neurčitou. Zaměstnanecké výhody: Stravenky. Telefonický kontakt od 8:00 do 15:00 hodin.. Pracoviště: Moravia trend s.r.o. studénka, Oderská, č.p. 407, 742 13 Studénka 3. Informace: Barbora Černíčková, +420 608 627 782.

2475 - Zdravotničtí asistenti (praktické sestry)13 500 Kč

Zdravotničtí asistenti (praktické sestry) Zdravotní asistent. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Město Albrechtice - Žáry, Požadujeme:, . dosažené vzdelání zdravotního asistenta, . cistý trestní rejstrík, . empatické jednání, . fyzickou a psychickou zdatnost, . práce na PC (základní znalost), . dobré komunikativní schopnosti, . aktivní a zodpovedný prístup k práci, . schopnost práce v týmu, vedení, . kreativita a samostatnost, . loajalita vuci církevní organizaci, Nabízíme:, . zajímavou, ale nárocnou práci na celý úvazek v denním provozu, . mzda od 13 500,- Kc/mesíc + osobní ohodnocení, V prípade zájmu o uvedené pracovní místo zašlete motivacní dopis s životopisem, Charita Krnov , Výberové rízení - zdravotní sestra, Reditelka – Bc. Monika Dudová , Hlubcická 297/3 794 01 Krnov , nebo e-mailem na dresu:, monika.dudova@krnov.charita.cz, Zájemce budeme informovat, Z: 23.9.2016 A : 30.5.2017. Pracoviště: Charita krnov - pracoviště žáry, 793 95 Město Albrechtice. Informace: Monika Dudová, .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sestra Kykyslava Kyslíková a doktorka Zděnka Nouzová „léčily“ děti v ostravské fakultní nemocnici smíchem.
17

Sestra Kyslíková a doktorka Nouzová „léčily“ děti v nemocnici. Smíchem

Olympijský festival u Ostravar arény.
42

Olympijský festival vrcholí, o víkendu se čeká největší nápor

Baník se bude pokoušet o reparát v sobotu vpodvečer v Teplicích

Na podzim si doma dokázali, že proti Teplicím se hrát dá. Sice nedokázali udržet těsné vedení a po divokém průběhu „jen“ remizovali 3:3, ale dokázali umazat dvoubrankové manko.

Výuka šla stranou. Školy v pátek ovládl hokej

V Moravskoslezském kraji v pátek ráno neupínal pozornost k olympijskému hokejovému semifinále mezi Českem a výběrem Ruska jen málokdo. Fandilo se i ve školách.    

V Bílé těží smrky na střechu kostela v Gutech, stavět se má už letos

Biskupské lesy Diecéze ostravsko-opavské započaly těžbu vhodných smrků pro výrobu střešní šindele kostelíka v Gutech.

Nohavica: Baník si zaslouží svůj dokument

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Fanoušci ostravského Baníku stříhají metr. Slavnostní předpremiéry (pátek 2. března) dokumentu Banik!!! v Multifunkční aule Gong v Dolních Vítkovicích klepou na dveře.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT