VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Seriál Strážce duší má čtyři nové epizody

Ostrava - Na televizních obrazovkách se první z nich, nazvaný Bratrstvo ohně, objeví v pondělí 22. června.

10.6.2009
SDÍLEJ:

Lukáš Vaculík Foto: DENÍK/Tomáš Kubelka

Dvaadvacátého června uvede Česká televize první díl nové minisérie příběhů, jimiž pokračuje dosud devítidílný seriál Strážce duší.

Náš svět není tak obyčejný, jak se na první pohled zdá. Kdesi hluboko pod nánosem všednosti jsou ukryty stopy fascinujících tajemství. Útržky dávno odvátých dějů, minulost plná záhad a nevysvětlitelných okamžiků. Nic není takové, jak jsme si mysleli. Dějiny jsou plné provokativních záhad, které se navzdory vědeckému zkoumání doposud nepodařilo uspokojivě vysvětlit. Archeologické nálezy, záznamy v kronikách a starých dokumentech, magické rituály a také četné legendy naznačují, že minulost je daleko více vzrušující, než si vůbec dovedeme představit.

Nejzajímavější otazníky

Strážce duší divákům nabízí pátrání po nejzajímavějších z těchto otazníků. V dramatických příbězích jsou rekonstruována tajemstvím obestřená bílá místa na mapě historie a osvětlována s pomocí mnoha zajímavých, ovšem obecně neznámých faktů. Na místech, kde se v minulosti odehrálo něco tajemného nebo nevysvětleného, dochází k novým záhadným jevům či zvláštním událostem. Dvojice hrdinů, spisovatel Viktor Armín (Lukáš Vaculík) a studentka Katka Nelserová (Zuzana Norisová), za přispění Strážce duší (David Suchařípa) hledají vysvětlení takových otazníků minulosti a leckdy přispějí i k řešení záhady nebo zločinu současného.

Mystická postava Strážce duší pracuje jako Katčina inspirace nebo intuice vyplývající z její citlivé, romantické povahy, s níž si ráda historii oživuje ve fantaskních obrazech. Strážce tak ovšem činí proto, že je ztělesněním morálky nebo etiky celé série… Možná bude nejvýstižnější jej nazvat historickou spravedlností.

Podložená fantazie

Nabízená řešení záhad jsou sice fantazií autora – ostravského spisovatele, cestovatele a záhadologa Arnošta Vašíčka, ale vycházejí z jisté dávky pravděpodobnosti a jsou podpořena množstvím významných indicií. Často jsou zde využívány vědecky potvrzené poznatky a známá i téměř utajená historická fakta.

Překvapením pro diváka by měly být nejen jednotlivé poznatky, ale především jejich zařazení do obrazu minulosti. I když tedy jde o fikci, náměty jednotlivých epizod vždy vycházejí ze zcela konkrétní, vědecky prokázané historické události nebo archeologického nálezu. Minulost se tak prolíná se současností, reálné s nadpřirozeným, pochopitelné s nepochopitelným.

Po devíti další čtyři

Třináctidílná série – jednotlivé epizody jsou samostatnými příběhy – vznikla ve třech fázích: prvních šest dílů (Tajemství templu, Maska smrti, Démoni noci, Hrobka času, Pozdní návrat, Madonin dar) připravila tvůrčí skupina Arichteva-Prachařová s režiséry Dušanem Kleinem a Jurajem Deákem. Další tři díly (Brána andělů, Jeskyně běsů, Poslední princezna) v roce 2004 a čtyři díly z let 2007 a 2008 (Bratrstvo ohně, Syndrom ozvěny, Neviditelný zabiják, Propast věků) vyrobilo centrum dramatické tvorby Televizního studia Ostrava s režiséry Pavlem Jandourkem, Romanem Motyčkou a Ivem Macharáčkem.

Prvních devět dílů mělo premiéru na jaře roku 2005 – byly reprízovány v uplynulých týdnech a jejich poslední část, nazvaná Hrobka času, bude uvedena v pondělí 15. června ve 20 hodin na prvním programu České televize. Na ně navážou čtyři premiéry.

Vyvrcholením celé série je díl nazvaný Propast věků, a to zdaleka nejen proto, že je závěrečný: jednak je nejbohatší na různé příběhové roviny a jejich prolínání, jednak přichází s překvapením a velkým otazníkem. Je v pravém slova smyslu završením mysteriózní série, jejíž hrdinové zde na svou zálibu v záhadách… doplatí? Jak se to vezme, možná je to naopak splnění jejich nejneuvěřitelnějšího snu.

První bude Bratrstvo

Prvním dílem nové série je epizoda nazvaná Bratrstvo ohně. A o čem bude? Je známo, že krypta pod poutním chrámem ve Křtinách vydala nález dvanácti malovaných lebek. Když se o to, čí lebky to jsou, začne zajímat Armín, ozve se mu restituentka nedalekých nemovitostí, která se na základě starých rodinných listin domnívá, že mohlo jít o její předky. Mezitím jí svou společnost vnutí jiný rodák z kraje – jakýsi Hirsch, který má údajně chybějící část jejích listin.

Smysl textu však ani po kompletaci není jasný. Dvojice k němu proniká jen poznenáhlu, klíčové je pochopení, že text souvisí s lebkami. Hirsch však chce text využít pro sebe. Je to zřejmě jediný listinný pramen, neboť téměř vše, co se váže k událostem kolem kostelů ve Křtinách, zejména v 17. století, shořelo. I lebky jsou poznamenány ohněm. Řešení paradoxně napomohou další podivné úkazy, o nichž jsou zprávy z minulosti i ze současnosti. Další díly se jmenují Syndrom ozvěny, Neviditelný zabiják a Propast věků a uvidíte je následující pondělky rovněž ve 20 hodin na programu ČT1.

(zi)

Lukáš Vaculík alias Viktor Armín

Viktor Armín je spisovatel, uznávaný autor knih o tajemných úkazech a nevysvětlených archeologických objevech. Na počátku série sbírá materiály pro knihu o záhadných okolnostech úmrtí některých historicky známých osobností. To ho přivede na hrad Vrchnov, kde se seznámí se svou budoucí pracovní partnerkou Katkou Nelserovou. Je obdařen skvělými dedukčními schopnostmi a neobyčejnou fantazií. Záhady ho přitahují magickou silou, rozhodně ale nepovažuje za tajemné vše, co si nedovedeme vysvětlit. Domnívá se, že za nadpřirozené často omylem považujeme i zcela obyčejné (i když velmi ojedinělé) děje, k jejichž pochopení nemáme dostatek informací. Je sečtělý, disponuje dobrými znalostmi historie, archeologie a některých dalších oborů, přesto své úvahy vždy raději konzultuje s odborníky a vědci. Věk okolo čtyřiceti, vtipný, šarmantní, se zjevnou slabostí pro ženy. Neodolá pokušení oslovit každou sukni, která se mihne v jeho dosahu. Svou partnerku Nelserovou v tomto ohledu poněkud ignoruje, vede ho k tomu jeho svobodomyslnost, kterou by mu Nelserová netolerovala.

Zuzana Norisová alias Katka Nelserová

Katka Nelserová – zprvu studentka historie, sympatické, zvídavé děvče s paranormálními schopnostmi. Dostane-li se na místo, kde došlo k násilné smrti, utrpení, erupci zla nebo když se ocitne v blízkosti lidí či předmětů, kterých se násilí týkalo, dokáže vnitřním zrakem zahlédnout záblesky dramatu, které zanechalo tak silnou emotivní stopu. Především je ale vyvolenou, je jednou z mála, kdo můžou spatřit Strážce duší, a s jeho pomocí tak dokáže navést Armína na správnou stopu. Katku irituje Armínovo přehlížení jí coby ženy a nechápe, proč se Armín brání jejím snahám ho polepšit. Jako mysteriologa ho ovšem obdivuje a věrně následuje. Teprve v desátém díle dojde k jakési změně v jejich vztahu – pro Armína je to další záhada a Katka má navrch.

10.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotničtí asistenti, praktické 20 510 Kč

Zdravotničtí asistenti (praktické sestry) Všeobecná zdravotní sestra - odlehčovací pobytová služba. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20510 kč, mzda max. 30020 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: DPS Hladnovská 757/119a, Ostrava - Muglinov, Kontakt: Požadované doklady s životopisem prosím zašlete na e-mail: dkolkova@slezska.cz Požadované doklady:, - životopis s uvedením údajů o dosavadních zaměstnáních a o odborných znalostech a dovednostech, - kopie dokladu o dosaženém vzdělání, - výpis z rejstříku trestu bude vyžadován až při nástupu nového pracovníka, , Charakteristika činnosti:, - pracuje se zdravotnickou dokumentací uživatelů služby, zajišťuje evidenci, kontrolu, manipulaci a úschovu léčivých přípravků, zdravotnických prostředků a dbá na jejich dostatečné zásoby,, - zajišťuje rehabilitační ošetřovatelství, včetně prevence poruch imobility klientů,, - provádí nácvik sebeobsluhy klientů směřující ke zvýšení jejich soběstačnosti, , - sleduje fyziologické funkce a stav klientů, prevenci proleženin, rozdělení stravy klientů podle diet a dbá na jejich dodržování,, - zajišťuje doprovod klientů na odborná vyšetření, , - podílí se na činnostech spojených s přijetím klienta na oddělení, , - poskytuje pomoc při vyřizování běžných záležitostí klientů (komunikace s lékaři, objednávání odborných vyšetření, léků, zdravotnických a kompenzačních pomůcek, vyzvedávání léků v lékárně pro klienty atd.), , Požadavky:, - bezúhonnost , - svéprávnost , - odborná způsobilost k výkonu povolání všeobecné zdravotní sestry bez odborného (lékařského) v režimu zákona č. 96/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání a k výkonu činností souvisejících s poskytováním zdravotní péče a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o nelékařských zdravotnických povoláních)., , Zaměstnanecké výhody: stravenky, osobní příplatek, příspěvek na dovolenou, čtvrtletní odměny, příspěvek na penzijní či životní pojištění. Pracoviště: Statutární město ostrava, dps ostrava - muglinov, Hladnovská, č.p. 757, 712 00 Ostrava 12. Informace: Darina Kolková, +420 602 369 430.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 15 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci Administrativní pracovník/ce - příjem objednávek. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, - příjem telefonických/e-mailových objednávek, - komunikace se zákazníky v rámci ČR, - zpracování požadavků a řešení problémů zákazníků, - zpracování admin.úkolů při zadávání objednávek, , Očekáváme:, - dobrou uživatelskou práci na PC, - znalost informač.systému Helios výhodou, - týmového ducha, - klidné,příjemné vystupování, - schopnost samostatného uvažování, zodpovědnost, - pečlivost,spolehlivost, , Nabízíme:, - příjemné pracovní prostředí, - stabilní zázemí, , Zaměstnanecké benefity: stravenky, firemní produkty za zvýhodněné ceny. Pracoviště: Vipor s.r.o., Vřesinská, č.p. 2232, 708 00 Ostrava 8. Informace: Lenka Machallová, +420 595 694 230-1,731 494 824.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 20 000 Kč

Technici dispečeři v elektronice Technik/čka elektronik/čka v elektroakustice. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Čs. legií 148/14, Moravská Ostrava, Přihlášky zasílat do 15. 6. 2018 nebo e-mailem adam.spinka@ndm.cz, technika@ndm.cz, Pokud nás Vaše přihláška do VŘ zaujme, budeme Vás kontaktovat. Stanislav Muntág, technický šéf NDM, 603 414 783. Adam Špinka, vedoucí zvuku NDM, 739 302 849., , Požadavky: , -VŠ nebo SŠ elektrotechnické se zaměřením na slaboproud, -odborné technické dovednosti v oboru audio a videotechnických záznamů , -odborné technické dovednosti v oboru audio a videotechnických systémů, -navrhování a provádění modernizace technických prostředků, -schopnost provádět odbornou údržbu speciálních zařízení a elektronických systémů, -znalost práce s technikou pro zpracování zvuku a obrazu výhodou, -trestní bezúhonnost, -vyhovující lékařský posudek o zdravotní způsobilosti k práci, , Zaměstnanecké výhody:, Podnikové stravování, dovolená navíc, zajištění ubytování., PP na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení.. Pracoviště: Národní divadlo moravskoslezské, příspěvková organizace, divadlo jm, Čs. legií, č.p. 148, 702 00 Ostrava 2. Informace: Stanislav Muntág, +420 603 414 783,739 302 849.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Obsluha jeřábů 20 000 Kč

Obsluha jeřábů, zdvihacích a podobných manipulačních zařízení Jeřábník/ce sk. A (mostový jeřáb ovládaný z kabiny). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce: Ostrava, Kontakt: emailem, telefonicky 8-17 hod. pondělí až pátek, , Požadujeme:, Platný jeřábnický průkaz sk. A podmínkou (mostový jeřáb ovládaný z kabiny) + praxe na těchto jeřábech, , Ochota pracovat ve směnném provozu podmínkou (12 hodinové směny od 6-18 hodin a od 18 hod do 6:00 h - v režimu krátký/ dlouhý týden), , Zkušenosti s expedicí na kamiony a železniční vozy výhodou, Praxe v těžkém provoze výhodou, , Nástup možný ihned, , Nabízíme, Příspěvek na penzijní/životní pojištění, nebo Multi sport kartu ve výši 1.200,- měsíčně., Závodní stravování, Týden dovolené navíc, Pracovní smlouva do kmenového stavu na dobu určitou (6 měsíců s možností prodloužení na dobu neurčitou), , Benefity: Příspěvek na penzijní/životní pojištění 1.200,- měsíčně, závodní stravování s dotací zaměstnavatele. Pracoviště: Vítkovice steel, a.s. - ostrava, Štramberská, č.p. 2871, 703 00 Ostrava 3. Informace: Martina Stupková, +420 725 920 154vPo-Pá8-17hod..


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Záchrana fanouška
7

Fanouška Brna zavalila hozená toaleta. Skončil v nemocnici

Český běh žen.Závod na 10 kilometrů
1 21

OBRAZEM: Tisíce žen běžely ulicemi Ostravy

AKTUALIZOVÁNO

Baníkovce zastavil až kordon těžkooděnců

Ostrava – Dramatická situace, kterou naštěstí policie předvídala, nastala v sobotu po skončení fotbalového utkání Baník-Brno.

Frontman Kapela Mirai: Zpívat mohu jen v jazyce, v němž dokážu i kriticky myslet

V posledních dvou letech se kapela Mirai etablovala na špici celé české hudební scény. O cestě na vrchol i úmyslu zůstat u hudby v češtině se v rozhovoru pro Deník rozpovídal Mirai Navrátil, frontman kapely.

Vítkovice dostaly čtyřku a sestupují. "Jsme smutní," řekl kouč Grmela

Ústí nad Labem – Poslední krok neudělali. Fotbalisté Vítkovic prohráli páteční utkání závěrečného 30. kola v Ústí nad Labem vysoko 0:4 a s definitivní platností sestupují z druhé ligy.

Sazeničky na zahrádku? Nebo na balkon do truhlíku

Dát do země sazeničku rajčat nebo třeba feferonky a vypěstovat si vlastní úrodu? Lákavá představa, a nejen pro ty, kdo bydlí v rodinných domcích a mají své vlastní zahrádky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT