VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Seriál Strážce duší má čtyři nové epizody

Ostrava - Na televizních obrazovkách se první z nich, nazvaný Bratrstvo ohně, objeví v pondělí 22. června.

10.6.2009
SDÍLEJ:

Lukáš Vaculík Foto: DENÍK/Tomáš Kubelka

Dvaadvacátého června uvede Česká televize první díl nové minisérie příběhů, jimiž pokračuje dosud devítidílný seriál Strážce duší.

Náš svět není tak obyčejný, jak se na první pohled zdá. Kdesi hluboko pod nánosem všednosti jsou ukryty stopy fascinujících tajemství. Útržky dávno odvátých dějů, minulost plná záhad a nevysvětlitelných okamžiků. Nic není takové, jak jsme si mysleli. Dějiny jsou plné provokativních záhad, které se navzdory vědeckému zkoumání doposud nepodařilo uspokojivě vysvětlit. Archeologické nálezy, záznamy v kronikách a starých dokumentech, magické rituály a také četné legendy naznačují, že minulost je daleko více vzrušující, než si vůbec dovedeme představit.

Nejzajímavější otazníky

Strážce duší divákům nabízí pátrání po nejzajímavějších z těchto otazníků. V dramatických příbězích jsou rekonstruována tajemstvím obestřená bílá místa na mapě historie a osvětlována s pomocí mnoha zajímavých, ovšem obecně neznámých faktů. Na místech, kde se v minulosti odehrálo něco tajemného nebo nevysvětleného, dochází k novým záhadným jevům či zvláštním událostem. Dvojice hrdinů, spisovatel Viktor Armín (Lukáš Vaculík) a studentka Katka Nelserová (Zuzana Norisová), za přispění Strážce duší (David Suchařípa) hledají vysvětlení takových otazníků minulosti a leckdy přispějí i k řešení záhady nebo zločinu současného.

Mystická postava Strážce duší pracuje jako Katčina inspirace nebo intuice vyplývající z její citlivé, romantické povahy, s níž si ráda historii oživuje ve fantaskních obrazech. Strážce tak ovšem činí proto, že je ztělesněním morálky nebo etiky celé série… Možná bude nejvýstižnější jej nazvat historickou spravedlností.

Podložená fantazie

Nabízená řešení záhad jsou sice fantazií autora – ostravského spisovatele, cestovatele a záhadologa Arnošta Vašíčka, ale vycházejí z jisté dávky pravděpodobnosti a jsou podpořena množstvím významných indicií. Často jsou zde využívány vědecky potvrzené poznatky a známá i téměř utajená historická fakta.

Překvapením pro diváka by měly být nejen jednotlivé poznatky, ale především jejich zařazení do obrazu minulosti. I když tedy jde o fikci, náměty jednotlivých epizod vždy vycházejí ze zcela konkrétní, vědecky prokázané historické události nebo archeologického nálezu. Minulost se tak prolíná se současností, reálné s nadpřirozeným, pochopitelné s nepochopitelným.

Po devíti další čtyři

Třináctidílná série – jednotlivé epizody jsou samostatnými příběhy – vznikla ve třech fázích: prvních šest dílů (Tajemství templu, Maska smrti, Démoni noci, Hrobka času, Pozdní návrat, Madonin dar) připravila tvůrčí skupina Arichteva-Prachařová s režiséry Dušanem Kleinem a Jurajem Deákem. Další tři díly (Brána andělů, Jeskyně běsů, Poslední princezna) v roce 2004 a čtyři díly z let 2007 a 2008 (Bratrstvo ohně, Syndrom ozvěny, Neviditelný zabiják, Propast věků) vyrobilo centrum dramatické tvorby Televizního studia Ostrava s režiséry Pavlem Jandourkem, Romanem Motyčkou a Ivem Macharáčkem.

Prvních devět dílů mělo premiéru na jaře roku 2005 – byly reprízovány v uplynulých týdnech a jejich poslední část, nazvaná Hrobka času, bude uvedena v pondělí 15. června ve 20 hodin na prvním programu České televize. Na ně navážou čtyři premiéry.

Vyvrcholením celé série je díl nazvaný Propast věků, a to zdaleka nejen proto, že je závěrečný: jednak je nejbohatší na různé příběhové roviny a jejich prolínání, jednak přichází s překvapením a velkým otazníkem. Je v pravém slova smyslu završením mysteriózní série, jejíž hrdinové zde na svou zálibu v záhadách… doplatí? Jak se to vezme, možná je to naopak splnění jejich nejneuvěřitelnějšího snu.

První bude Bratrstvo

Prvním dílem nové série je epizoda nazvaná Bratrstvo ohně. A o čem bude? Je známo, že krypta pod poutním chrámem ve Křtinách vydala nález dvanácti malovaných lebek. Když se o to, čí lebky to jsou, začne zajímat Armín, ozve se mu restituentka nedalekých nemovitostí, která se na základě starých rodinných listin domnívá, že mohlo jít o její předky. Mezitím jí svou společnost vnutí jiný rodák z kraje – jakýsi Hirsch, který má údajně chybějící část jejích listin.

Smysl textu však ani po kompletaci není jasný. Dvojice k němu proniká jen poznenáhlu, klíčové je pochopení, že text souvisí s lebkami. Hirsch však chce text využít pro sebe. Je to zřejmě jediný listinný pramen, neboť téměř vše, co se váže k událostem kolem kostelů ve Křtinách, zejména v 17. století, shořelo. I lebky jsou poznamenány ohněm. Řešení paradoxně napomohou další podivné úkazy, o nichž jsou zprávy z minulosti i ze současnosti. Další díly se jmenují Syndrom ozvěny, Neviditelný zabiják a Propast věků a uvidíte je následující pondělky rovněž ve 20 hodin na programu ČT1.

(zi)

Lukáš Vaculík alias Viktor Armín

Viktor Armín je spisovatel, uznávaný autor knih o tajemných úkazech a nevysvětlených archeologických objevech. Na počátku série sbírá materiály pro knihu o záhadných okolnostech úmrtí některých historicky známých osobností. To ho přivede na hrad Vrchnov, kde se seznámí se svou budoucí pracovní partnerkou Katkou Nelserovou. Je obdařen skvělými dedukčními schopnostmi a neobyčejnou fantazií. Záhady ho přitahují magickou silou, rozhodně ale nepovažuje za tajemné vše, co si nedovedeme vysvětlit. Domnívá se, že za nadpřirozené často omylem považujeme i zcela obyčejné (i když velmi ojedinělé) děje, k jejichž pochopení nemáme dostatek informací. Je sečtělý, disponuje dobrými znalostmi historie, archeologie a některých dalších oborů, přesto své úvahy vždy raději konzultuje s odborníky a vědci. Věk okolo čtyřiceti, vtipný, šarmantní, se zjevnou slabostí pro ženy. Neodolá pokušení oslovit každou sukni, která se mihne v jeho dosahu. Svou partnerku Nelserovou v tomto ohledu poněkud ignoruje, vede ho k tomu jeho svobodomyslnost, kterou by mu Nelserová netolerovala.

Zuzana Norisová alias Katka Nelserová

Katka Nelserová – zprvu studentka historie, sympatické, zvídavé děvče s paranormálními schopnostmi. Dostane-li se na místo, kde došlo k násilné smrti, utrpení, erupci zla nebo když se ocitne v blízkosti lidí či předmětů, kterých se násilí týkalo, dokáže vnitřním zrakem zahlédnout záblesky dramatu, které zanechalo tak silnou emotivní stopu. Především je ale vyvolenou, je jednou z mála, kdo můžou spatřit Strážce duší, a s jeho pomocí tak dokáže navést Armína na správnou stopu. Katku irituje Armínovo přehlížení jí coby ženy a nechápe, proč se Armín brání jejím snahám ho polepšit. Jako mysteriologa ho ovšem obdivuje a věrně následuje. Teprve v desátém díle dojde k jakési změně v jejich vztahu – pro Armína je to další záhada a Katka má navrch.

10.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Seřizovači 20 000 Kč

Seřizovači a obsluha obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) CNC soustružník/ce, programátor/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Záhumenní 99, Ostrava - Poruba, Kontakt telefonicky 773 141 744, e-mailem: hynekvladimir@seznam.cz, osobně., , Požadujeme vzdělání v technickém oboru strojírenství, obráběč kovů, zámečník. Dále obratnost v práci s nástroji, pečlivost a schopnost zapamatovat si pracovní postupy., , Zaměstnanecké výhody: Stravenky, příspěvek na dopravu vzdělávací kurzy., Nástup možný ihned.. Pracoviště: Vladimír hynek (1), Záhumenní, č.p. 2209, 708 00 Ostrava 8. Informace: Radka Nevařilová, +420 773 141 744.

Zákaznický servis - Zákaznický servis Pracovníci v zákaznických 27 000 Kč

Pracovníci v zákaznických kontaktních centrech Referent/-ka zákaznického servisu s AJ + švédština. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt: eva.bordovska@manpower.cz , Pracoviště: Ostrava , , Naším klientem je mezinárodní společnost působící v oblasti poskytování služeb., , POPIS POZICE, O co vlastně jde? Co budu dělat? Co musím umět? A co za to??, , Nejdůležitější pro tuto práci je, abyste byli schopni se domluvit jak anglicky, tak i švédsky, ústní i písemnou formou. Tyto jazyky budete využívat každý den při komunikaci se specialisty při řešení požadavků klientů., Požadavky a jejich řešení budete reportovat pomocí interního systému (zaškolení)., , PROFIL KANDIDÁTA, Podmínkou je pak úspěšně složená maturitní zkouška a schopnost pracovat s MS Office na pokročilé úrovni., , Pozice je vhodná pro dynamické osobnosti, kterým nevadí práce pod tlakem, rádi pracují v týmu a chtějí se dále vzdělávat., , NABÍZÍME, Společnost kromě zajímavého platového ohodnocení a kariérního postupu nabízí svým zaměstnancům nespočet firemních benefitů, např. 5 dní dovolené nad rámec zákona, stravenky, penzijní připojištění, příspěvek na sport a volnočasové aktivity, slevy u partnerských společností, jazykové kurzy a další…, Moderní prostory společnosti jsou pak umístěny v blízkosti centra Ostravy s možností parkování nebo blízko MHD.. Pracoviště: Manpowergroup s.r.o. ostrava, 28. října, č.p. 3138, 702 00 Ostrava 2. Informace: Eva Bordovská, +420 607 060 633.

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 15 000 Kč

Zámečníci strojů Zámečník/ce. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Ostrava, Šmídová 1414/6, Kontakt: telefonicky, emailem, , Do výroby mrazírenských a chladírenských dveří a boxů přijmeme zámečníka. Pracovní doba 5:30 - 14:00. , Po zaučení nabízíme prémiové ohodnocení., Své životopisy zasílejte na email stojcev@seznam.cz, po výběru z životopisů Vás pozveme na osobní pohovor. , Místo konání pohovorů Na Okraji 598/24, 717 00 Ostrava.. Pracoviště: Milan stojčev, ostrava - radvanice, Šmídova, č.p. 1414, 716 00 Ostrava 16. Informace: Bára Carolyn Gojová, +420 777 118 200.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 25 000 Kč

Svářeči Svářeč/ka kovů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Pracoviště: Martinovská 3168/48, Ostrava - Martinov, 723 00, Kontakt:Své životopisy zasílejte na e-mail: prace@flashsteel.cz, Vybraní uchazeči budou kontaktováni telefonicky a s pozvánkou k pracovní zkoušce. V případě, že Vás nebudeme kontaktovat do tří týdnů od odeslání životopisu, byla dána přednost jinému uchazeči., , Očekáváme:, - SŠ vzdělání - nejlépe vyučen v oboru zámečník, - Platný průkaz svářeče státní zkouška metoda 135, 136, 138 nebo certifikát pro metodu MIG/MAG, - Státní zkouška 141 TIG - výhodou není podmínkou, - Praxe ve svařování alespoň 2 roky, nejlépe svařování uhlíkových ocelí, - Výhodou oprávnění pro svařování tlakových nádob, - Spolehlivost, pečlivost, vysoce zodpovědný přístup k práci, samostatnost, , Pracovní náplň:, - Provádění koutových nebo průvarových svarů do tloušťky materiálu až 100 mm, - Svařování plechů a potrubí , , Nabízíme:, - Pracovní smlouvu na dobu určitou s možností prodloužení na dobu neurčitou, - Zodpovědnou pracovní náplň, - Vstřícné pracovní prostředí a kolektiv spolupracovníků, - Firemní benefity - stravenky, 5 týdnů dovolené, firemní telefonní tarify, multisport, firemní akce, - Mzda: základ 130 - 160 Kč/hod. + prémie 20%, celkem cca 25.000 - 35.000 Kč, - Nástup IHNED, , Benefity: Stravenky, 5 týdnů dovolené, firemní telefonní tarify, multisport, firemní akce. Pracoviště: Flash steel power, a.s., Martinovská, č.p. 3168, 723 00 Ostrava 23. Informace: Tereza Lazarová, +420 702 154 287.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
11

Pod Páníkem se vracejí do sestavy Baníku odchovanci, týmu se daří

Nápisy z roku 68 na budově základní školy v ulici Šalounova v Ostravě-Vítkovicích.
8

Protiokupační hesla zůstávají na zdech dodnes

Porubou bez omezení. Už od pondělí

Ostrava – Spolu s víkendem skončí i zhruba měsíc a půl trvající rekonstrukce tramvajové trati v páteřní porubské ulici 17. listopadu v úseku mezi Porubkou a Hlavní třídou.

Záchrana zpod kyvadla a 160 netopýrů v ložnici: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 16. srpna 2018.

Kriminalisté ostravského „toxi týmu“ bojují s výrobci drog

Takzvaný toxi tým, oddělení ostravských kriminalistů bojujících s výrobou a distribucí drog, odhalil za tři roky své existence desítky varen pervitinu i pěstíren konopí a dopadl na stovky podezřelých.

Reflexní šle zachraňují životy motocyklistů

Policisté se zaměřili na motorkáře. Ve středu se uskutečnila v Bílé bezpečnostně preventivní akce zaměřená právě na řidiče motocyklů. Právě ti patří společně s chodci a cyklisty mezi nejzranitelnější účastníky silničního provozu. Policisté během akce motocyklisty kontrolovali a rozdávali jim reflexní šle.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT