VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bude v Ostravě kulturní olympiáda?

Ostrava - Evropské hlavní město kultury 2015. O zisk tohoto prestižního titulu letos začalo usilovat město Ostrava. Má být pro něj i zdejší obyvatele novou nadějí.

13.6.2009 5
SDÍLEJ:

Liverpool se dočká díky titulu Evropské hlavní město kultury nového muzea. Otevřeno bude v sezoně 2010 – 2011.Foto: Archiv

Nadějí stát se zajímavějším městem. Naději přilákat návštěvníky. Nadějí vytvořit ve městě podmínky pro šťastnější život. A pro Evropu pak nadějí, že bude tvořena krásnějšími a zajímavějšími měs­ty.

Co je vlatně EHMK?

Co je vlastně projekt Evropské hlavní město kultury (EHMK)? Zjednodušeně by se dalo říct, že jde o „kulturní olympiádu“, která trvá jeden rok ve dvou vybraných městech Evropy. V roce 2015 se bude konat v Belgii a v České republice.

U nás se o titul EHMK 2015 uchází kromě Ostravy ještě Plzeň a Hradec Králové. Nejedná se přitom o titul, který je udělován za restaurované městské skanzeny nebo letité kulturní akce a festivaly, o nichž se píše v turistických bedekrech a propagačních obecních brožurách.

„Je udílen městům pouze za nové a originální projekty, jež dokáží svou razancí a neotřelostí upoutat nejen lokální, ale i evropské publikum a které přinesou kandidujícímu městu, případně regionu, dlouhodobý užitek,“ přibližuje mluvčí projektu Ostrava2015 Ondřejková.

Titul přináší rozvoj

Pozitivní efekty spojené s tímto titulem přetrvávají podle zkušeností z jiných měst i dlouho po předání štafety následnickým městům. Vylepšují se veřejné prostory, zvedá se image města, narůstá povědomí o něm a také jeho schopnost pořádat velké kulturní události.

„Zúročují se zkrátka vlivy dlouhodobých projektů, investice do nových objektů sloužících kulturním aktivitám, a co je vůbec nejdůležitější – kulturní atmosféra ve městě získá novou a kvalitativně vyšší úroveň,“ pokračuje Ondřejková.

Titul ale může mít pozitivní dopad i na ekonomiku a zaměstnanost, rozhýbává trh s nemovitostmi, láká investory. Zkušenost o přímém vlivu kultury na nastartování ekonomiky mají mnohá bývalá Evropská hlavní města kultury, jako třeba Liverpool, Lille či Marseille. K průkopníkům ve využívání ekonomického a společenského potenciálu kultury patří v Evropě Velká Británie.

Kdy bude znám vítěz?

„Výběr města, které tento prestižní titul získá, probíhá ve dvou fázích. Uzávěrka přihlášky do prvního kola soutěže je 31. října letošního roku, výsledky budou známy zhruba měsíc poté,“ vysvětluje mluvčí projektu Ostrava2015 Kateřina Ondřejková.

O vítězných městech kola druhého pak bude podle jejích dalších slov rozhodnuto koncem příštího roku, a to třináctičlennou odbornou komisí složenou ze sedmi zástupců evropských institucí a šesti českých porotců.

Závěrem trocha historie

S koncepcí projektu Evropské hlavní město kultury, jež má objevovat kulturní bohatství jednotlivých regionů i společně sdílené evropské hodnoty, přišla v roce 1985 herečka, zpěvačka, odbojářka a posléze rovněž řecká ministryně kultury Melina Mercouri.

Tato inspirativní žena chtěla podnítit zájem občanů o kulturu v místě, kde žijí, dát příležitost jejich tvořivosti na úkor setrvačnosti kulturního provozu a vytvořit prostor pro výměnu myšlenek, projektů a kontaktů napříč Evropou.

„Důvod, proč se tento nápad stal jedním z nejúspěšnějších evropských projektů vůbec, spočívá v eleganci a přínosu pro ty, kdo se projektu zúčastní,“ dodává Kateřina Ondřejková.

Kdo byla duchovní matka projektu?
Autorkou projektu Evropské hlavní město kultury je Melina Mercouri – herečka, zpěvačka, odbojářka a posléze rovněž řecká ministryně kultury. Pocházela z rodiny známých politiků. Její dědeček Spyros Mercouris byl po čtyři volební období starostou Athén. Tatínek Stamatis Mercouris byl členem parlamentu.
Vystudovala herectví a úspěšně ztvárnila několik divadelních i filmových postav. Mezinárodní věhlas získala rolí prostitutky ve filmu Nikdy v neděli (Never on Sunday) z roku 1960. Za ni byla nominována na Oscara a na Zlatou palmu v Cannes.
Během vojenské diktatury v Řecku v letech 1967–1974 byla zbavena občanství a žila ve Francii. Bojovala za demokracii a posílení národní kultury. Přijala novou životní roli – stala se politickou aktivistkou a i v tomto snažení dosáhla mezinárodního úspěchu a uznání.
Zemřela 6. března 1994 ve věku 73 let. Šestý březen byl vyhlášen „Melina Mercouri Day“ a na její počest je v tento den vstup do všech muzeí v Řecku bezplatný. Její jméno se stalo synonymem pro rozhodnost a fair play.

Získali titul. Co jim to přineslo?

LILLE 2004
Lille je průmyslové město, metropole kraje Nord-Pas de Calais, kde byla v 70. a 80. letech minulého století uzavřena řada textilních podniků, oceláren a uhelných dolů, čímž se město dostalo do postindustriální deprese.
V době, kdy Lille bylo EHMK 2004, se zde významně zvýšila turistika. Francouzské železnice zaznamenaly v roce 2004 sedmiapůl­procentní nárůst pasažérů cestujících do Lille a společnost Air France dokonce nárůst o deset procent. Počet noclehů strávených v hotelích Lille se v letech 2003 a 2004 zvýšil o sedmadvacet procent ve městě a o devět procent pak v širším regionu.
V sociologickém průzkumu doprovázejícím EHMK nadpoloviční většina dotazovaných uvedla, že důvodem byly právě kulturní akce pořádané v rámci Lille 2004.
Podle společnosti Lille Horizont vzniklo v letech 2003 a 2004 v souvislosti s EHMK 1341 přímých pracovních míst a v celém městě byl zaznamenán vzrůst podnikatelských aktivit. Jen restaurace v Lille hlásily zhruba desetiprocentní růst ve svém obratu.
LIVERPOOL 2008
Je významným průmyslovým centrem, které však na konci minulého stolení ztratilo velkou část pracovních míst, a tak je nyní jednou z nejchudších částí Velké Británie.
Město známé díky svému fotbalovému klubu a jako místo, které se stalo v 60. letech 20. století centrem mladé kultury (Beatles), se dodnes snaží využít popularity hudebních skupin a přilákat zde turisty.
Podle zprávy Univerzity Liverpool byl úspěch Liverpoolu 2008 z pohledu měřené turistky a služeb obrovský. Město přilákalo vysoké procento nových návštěvníků (41 %) a výdaje návštěvníků zde přesáhly 400 milionů liber.
Počet návštěvníků dosáhl více než deseti milionů a překonal tím rekordních devět milionů z Lille 2004. Ekonomický dopad projektu dosáhl odhadem jedné miliardy liber.
Turistika se tak stala pro město významnou částí jeho ekonomiky. Průmyslové památky města přitahují nejen turisty, ale i filmaře, a tak je Liverpool jedním z nejfilmovanějších měst Velké Británie.

Autor: Martin Pleva

13.6.2009 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Řemeslné práce - Řemeslné práce Zedník19 500 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19500 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Druh práce: vyzdívání a opravy všech druhů zdiva, vynášení výšek, omítání, obklady, dlažby. Provádění podkladních betonů a stěrek, bourání konstrukcí objektů, další zednické práce., Předpoklady pro výkon práce: výuční list v oboru, výborný zdravotní stav., Adresa pro doručení přihlášek do výběrového řízení: Městská realitní agentura, s.r.o., U Lesa 865/3a, 736 01, Havířov-Město nebo elektronicky na adresu pam@mra.cz.. Pracoviště: Městská realitní agentura, s.r.o., U Lesa, č.p. 865, 736 01 Havířov 1. Informace: Helena Krsová, +420 596 808 115.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Zedník22 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Z:3.4.2017.A:22.2.2018. Praxe min. 5let, spolehlivost, samostatnost, zodpovědnost, řidičský průkaz sk. B výhodou. K základní mzdě poskytujeme odměny z obratu dle vnitřního mzdového předpisu. Telefonní kontakt v pracovní dny od 8:00 do 17:00 na tel:604 591 771. Osobní schůzka po předchozí telefonické domluvě.E-mail:kamenstav@seznam.cz.. Pracoviště: Jiří červinka kamenstav - sídlo, 742 81 Bravantice. Informace: Jiří Červinka, +420 604 591 771.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Zedník18 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedníci. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Z:12.1.2018.A:22.2.2018. Místo výkonu práce Studénka. Náplň práce: Pokládka zámkové dlažby, obrub. Požadujeme samostatnost, zodpovědnost a časovou flexibilitu. Řidičský průkaz výhodou. Pracovní poměr na dobu určitou, v případě spokojenosti lze prodloužit na dobu neurčitou. Zaměstnanecké výhody: Stravenky. Telefonický kontakt od 8:00 do 15:00 hodin.. Pracoviště: Moravia trend s.r.o. studénka, Oderská, č.p. 407, 742 13 Studénka 3. Informace: Barbora Černíčková, +420 608 627 782.

2475 - Zdravotničtí asistenti (praktické sestry)13 500 Kč

Zdravotničtí asistenti (praktické sestry) Zdravotní asistent. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Město Albrechtice - Žáry, Požadujeme:, . dosažené vzdelání zdravotního asistenta, . cistý trestní rejstrík, . empatické jednání, . fyzickou a psychickou zdatnost, . práce na PC (základní znalost), . dobré komunikativní schopnosti, . aktivní a zodpovedný prístup k práci, . schopnost práce v týmu, vedení, . kreativita a samostatnost, . loajalita vuci církevní organizaci, Nabízíme:, . zajímavou, ale nárocnou práci na celý úvazek v denním provozu, . mzda od 13 500,- Kc/mesíc + osobní ohodnocení, V prípade zájmu o uvedené pracovní místo zašlete motivacní dopis s životopisem, Charita Krnov , Výberové rízení - zdravotní sestra, Reditelka – Bc. Monika Dudová , Hlubcická 297/3 794 01 Krnov , nebo e-mailem na dresu:, monika.dudova@krnov.charita.cz, Zájemce budeme informovat, Z: 23.9.2016 A : 30.5.2017. Pracoviště: Charita krnov - pracoviště žáry, 793 95 Město Albrechtice. Informace: Monika Dudová, .

Natáčení videa věnovaného dvacetiletému výročí Nagana v Zóně Deníku.
44

ZOH v Ostravě: Youtuber představil speciální video. A nechybí v něm ani Deník

Trénink fotbalistů Baníku Ostrava. Ilustrační foto.

Baník se bude pokoušet o reparát v sobotu vpodvečer v Teplicích

AKTUALIZOVÁNO

Hokejisté v bitvě o finále padli s Ruskem. Zahrají si o olympijský bronz

/FOTOGALERIE/ Šance na medaili ještě žije, zlato z toho už ale nebude. Čeští hokejisté prohráli v semifinále olympijského turnaje s Ruskem 0:3 a budou tak bojovat o bronz. Ze strany národního týmu to nebyl špatný výkon, bohužel znovu vyhořel v koncovce.

Havíři nám tu skoro brečeli, vzpomínají pamětníci uzavírání Dolu J. Fučík

/FOTOGALERIE/ Na přelomu února a března před dvaceti lety skončila těžba v uhelné pánvi zasahující pod Šenov, Petřvald i části Ostravy a Orlové. Pět báňských techniků zavzpomínalo na emotivní dny na zdejší poslední jámě Pokrok 1/1.

Bronzový hokejista z Turína Rostislav Olesz: Nejvíc jsem si zamiloval Floridu

/ROZHOVOR/ Bylo mu patnáct a tři měsíce, když naskočil na led ke svému prvnímu extraligovému zápasu. Od té doby ho z Vítkovic zavál vítr daleko za oceán do Ameriky, ale i do Švýcarska, aby se po letech zase vrátil domů, do Ostravy.

Olympijský festival v Ostravě: Dobrovolníci? Praví srdcaři!

Praví srdcaři, tak by se klidně dali charakterizovat dobrovolníci v ostravském olympijském parku. Oblečení v červených barvách pomáhají na jednotlivých stanovištích a dělají vše, co je potřeba.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT