VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bude v Ostravě kulturní olympiáda?

Ostrava - Evropské hlavní město kultury 2015. O zisk tohoto prestižního titulu letos začalo usilovat město Ostrava. Má být pro něj i zdejší obyvatele novou nadějí.

13.6.2009 5
SDÍLEJ:

Liverpool se dočká díky titulu Evropské hlavní město kultury nového muzea. Otevřeno bude v sezoně 2010 – 2011.Foto: Archiv

Nadějí stát se zajímavějším městem. Naději přilákat návštěvníky. Nadějí vytvořit ve městě podmínky pro šťastnější život. A pro Evropu pak nadějí, že bude tvořena krásnějšími a zajímavějšími měs­ty.

Co je vlatně EHMK?

Co je vlastně projekt Evropské hlavní město kultury (EHMK)? Zjednodušeně by se dalo říct, že jde o „kulturní olympiádu“, která trvá jeden rok ve dvou vybraných městech Evropy. V roce 2015 se bude konat v Belgii a v České republice.

U nás se o titul EHMK 2015 uchází kromě Ostravy ještě Plzeň a Hradec Králové. Nejedná se přitom o titul, který je udělován za restaurované městské skanzeny nebo letité kulturní akce a festivaly, o nichž se píše v turistických bedekrech a propagačních obecních brožurách.

„Je udílen městům pouze za nové a originální projekty, jež dokáží svou razancí a neotřelostí upoutat nejen lokální, ale i evropské publikum a které přinesou kandidujícímu městu, případně regionu, dlouhodobý užitek,“ přibližuje mluvčí projektu Ostrava2015 Ondřejková.

Titul přináší rozvoj

Pozitivní efekty spojené s tímto titulem přetrvávají podle zkušeností z jiných měst i dlouho po předání štafety následnickým městům. Vylepšují se veřejné prostory, zvedá se image města, narůstá povědomí o něm a také jeho schopnost pořádat velké kulturní události.

„Zúročují se zkrátka vlivy dlouhodobých projektů, investice do nových objektů sloužících kulturním aktivitám, a co je vůbec nejdůležitější – kulturní atmosféra ve městě získá novou a kvalitativně vyšší úroveň,“ pokračuje Ondřejková.

Titul ale může mít pozitivní dopad i na ekonomiku a zaměstnanost, rozhýbává trh s nemovitostmi, láká investory. Zkušenost o přímém vlivu kultury na nastartování ekonomiky mají mnohá bývalá Evropská hlavní města kultury, jako třeba Liverpool, Lille či Marseille. K průkopníkům ve využívání ekonomického a společenského potenciálu kultury patří v Evropě Velká Británie.

Kdy bude znám vítěz?

„Výběr města, které tento prestižní titul získá, probíhá ve dvou fázích. Uzávěrka přihlášky do prvního kola soutěže je 31. října letošního roku, výsledky budou známy zhruba měsíc poté,“ vysvětluje mluvčí projektu Ostrava2015 Kateřina Ondřejková.

O vítězných městech kola druhého pak bude podle jejích dalších slov rozhodnuto koncem příštího roku, a to třináctičlennou odbornou komisí složenou ze sedmi zástupců evropských institucí a šesti českých porotců.

Závěrem trocha historie

S koncepcí projektu Evropské hlavní město kultury, jež má objevovat kulturní bohatství jednotlivých regionů i společně sdílené evropské hodnoty, přišla v roce 1985 herečka, zpěvačka, odbojářka a posléze rovněž řecká ministryně kultury Melina Mercouri.

Tato inspirativní žena chtěla podnítit zájem občanů o kulturu v místě, kde žijí, dát příležitost jejich tvořivosti na úkor setrvačnosti kulturního provozu a vytvořit prostor pro výměnu myšlenek, projektů a kontaktů napříč Evropou.

„Důvod, proč se tento nápad stal jedním z nejúspěšnějších evropských projektů vůbec, spočívá v eleganci a přínosu pro ty, kdo se projektu zúčastní,“ dodává Kateřina Ondřejková.

Kdo byla duchovní matka projektu?
Autorkou projektu Evropské hlavní město kultury je Melina Mercouri – herečka, zpěvačka, odbojářka a posléze rovněž řecká ministryně kultury. Pocházela z rodiny známých politiků. Její dědeček Spyros Mercouris byl po čtyři volební období starostou Athén. Tatínek Stamatis Mercouris byl členem parlamentu.
Vystudovala herectví a úspěšně ztvárnila několik divadelních i filmových postav. Mezinárodní věhlas získala rolí prostitutky ve filmu Nikdy v neděli (Never on Sunday) z roku 1960. Za ni byla nominována na Oscara a na Zlatou palmu v Cannes.
Během vojenské diktatury v Řecku v letech 1967–1974 byla zbavena občanství a žila ve Francii. Bojovala za demokracii a posílení národní kultury. Přijala novou životní roli – stala se politickou aktivistkou a i v tomto snažení dosáhla mezinárodního úspěchu a uznání.
Zemřela 6. března 1994 ve věku 73 let. Šestý březen byl vyhlášen „Melina Mercouri Day“ a na její počest je v tento den vstup do všech muzeí v Řecku bezplatný. Její jméno se stalo synonymem pro rozhodnost a fair play.

Získali titul. Co jim to přineslo?

LILLE 2004
Lille je průmyslové město, metropole kraje Nord-Pas de Calais, kde byla v 70. a 80. letech minulého století uzavřena řada textilních podniků, oceláren a uhelných dolů, čímž se město dostalo do postindustriální deprese.
V době, kdy Lille bylo EHMK 2004, se zde významně zvýšila turistika. Francouzské železnice zaznamenaly v roce 2004 sedmiapůl­procentní nárůst pasažérů cestujících do Lille a společnost Air France dokonce nárůst o deset procent. Počet noclehů strávených v hotelích Lille se v letech 2003 a 2004 zvýšil o sedmadvacet procent ve městě a o devět procent pak v širším regionu.
V sociologickém průzkumu doprovázejícím EHMK nadpoloviční většina dotazovaných uvedla, že důvodem byly právě kulturní akce pořádané v rámci Lille 2004.
Podle společnosti Lille Horizont vzniklo v letech 2003 a 2004 v souvislosti s EHMK 1341 přímých pracovních míst a v celém městě byl zaznamenán vzrůst podnikatelských aktivit. Jen restaurace v Lille hlásily zhruba desetiprocentní růst ve svém obratu.
LIVERPOOL 2008
Je významným průmyslovým centrem, které však na konci minulého stolení ztratilo velkou část pracovních míst, a tak je nyní jednou z nejchudších částí Velké Británie.
Město známé díky svému fotbalovému klubu a jako místo, které se stalo v 60. letech 20. století centrem mladé kultury (Beatles), se dodnes snaží využít popularity hudebních skupin a přilákat zde turisty.
Podle zprávy Univerzity Liverpool byl úspěch Liverpoolu 2008 z pohledu měřené turistky a služeb obrovský. Město přilákalo vysoké procento nových návštěvníků (41 %) a výdaje návštěvníků zde přesáhly 400 milionů liber.
Počet návštěvníků dosáhl více než deseti milionů a překonal tím rekordních devět milionů z Lille 2004. Ekonomický dopad projektu dosáhl odhadem jedné miliardy liber.
Turistika se tak stala pro město významnou částí jeho ekonomiky. Průmyslové památky města přitahují nejen turisty, ale i filmaře, a tak je Liverpool jedním z nejfilmovanějších měst Velké Británie.

Autor: Martin Pleva

13.6.2009 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič vysokozdvižných vozíků 95 Kč

Obsluha vysokozdvižných a jiných vozíků a skladníci Operátor/ka řidič/ka VZV. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 95 kč, mzda max. 105 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Výstavní 2937/132a, Vítkovice, 703 00 Ostrava 3, V případě zájmu volejte na tel. 607 093 721 nebo pište na e-mail: kocurovas@vanek-ostrava.cz., , Společnost zabývající se zakázkovým zpracováním plechů, kovových profilů a trubek přijme operátora skladu., , Požadavky:, SOU s výučním listem., Praxe v řízení VZV - logistika, sklad. , Orientace v hutním materiálu vítána., Pečlivost, zodpovědnost, samostatnost, fyzická zdatnost., , Nabízíme:, Práce na HPP, 2 směny., , Náplň práce:, Obsluha skladu dle požadavků vedoucího směny., Obsluha VZV. , Vystavování příjemek, výdejek a dalších dokumentů. , Přejímání zboží a materiálu, nakládka/vykládka. , Práce s PC., , , Přesčasy po domluvě, příspěvek na sportovní a kulturní aktivity, firemní akce.. Pracoviště: Jiří vaněk;, Výstavní, č.p. 2937, 703 00 Ostrava 3. Informace: Sylva Kocurová, +420 607 093 721.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 83 Kč

Prodavači potravinářského zboží Prodavač/ka - úsek uzenin. Požadované vzdělání: nižší střední. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 83.4 kč, mzda max. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Prodejna HRUŠKA spol., s.r.o. přijme prodavačku!, Pracovní náplň:, • obsluha zákazníků, • doplňování zboží na prodejně, • kontrola záruční lhůty a správnosti cen, • další práce, související s chodem maloobchodní prodejny, , Požadujeme:, • spolehlivost, • chuť pracovat, , Nabízíme:, • stabilní zaměstnání v české společnosti , • stravenky v hodnotě 60 Kč, • prémie dle obratu prodejny, • příspěvek na praní pracovních oděvů, • odměny při pracovních a životních výročích, • různorodou práci, • nástup dle dohody a možností uchazeče, • vstupní zaškolení přímo na prodejně. Pracoviště: H r u š k a , spol. s r.o. - mo č.439 aviatiků 1551/34, ostrava - hrabůvka, Aviatiků, č.p. 1551, 700 30 Ostrava 30. Informace: Seberová, +420 596 768 744.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 17 000 Kč

Svářeči, řezači plamenem a páječi Palič/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 29000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Pracoviště: Dr. Martínka 1395/2b, Ostrava - Hrabůvka, Kontakt telefonicky Po-Pá od 8 do 15 hod. na tel. 608 060 777, osobně po předchozí domluvě., , Paličský průkaz, manuální zručnost, pálení ruční pistolí nebo strojově., Zaměstnanecké výhody: Stravenky.. Pracoviště: Helio-hem s.r.o., ostrava - hrabůvka, Dr. Martínka, č.p. 1295, 700 30 Ostrava 30. Informace: Vrtělka, +420 608 060 777.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zubní lékař 44 256 Kč

Zubní lékaři bez specializace Zubní lékař/ka. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 44256 kč, mzda max. 50000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: MK, Místo výkonu práce: Zubní ambulance, Lumírova 639/2, Ostrava - Výškovice, Kontakt: předem volat a domluvit sis schůzku na tel. 603 254 322, 558 900 388, , e-mailem: katarinavalentova@seznam.cz, , Práce zubního lékaře/ky v zubní ambulanci. Preventivní, protetická, diagnostická a dispenzární péče. , Možnost prodloužení pracovního poměru na dobu neurčitou., , Zaměstnanecké výhody:, Zajištěné ubytování zdarma, příspěvky na obědy, mimořádné odměny, 5 týdnů dovolené, příspěvek na penzijní připojištění.. Pracoviště: Stavovská s.r.o.,, Lumírova, č.p. 639, 700 30 Ostrava 30. Informace: Kateřina Valentová, +420 603 254 322.


Honění krále. Už 47. ročník této akce hostila v sobotu Lhotka u Ostravy. Lidové veselice se zúčastnilo asi patnáct stovek lidí.
30

Lhotka na nohou, honil se král

Po dvouleté odmlce se opevnění v Darkovičkách u Hlučína stalo dějištěm velké vzpomínkové akce. Kromě bojových ukázek byla k vidění i spousta vojenské techniky.
AKTUALIZOVÁNO
1 43

Tanky, letectvo, pěchota... Darkovičky v sobotu navštívily tisíce lidí

VIDEO: Fanoušci Baníku prošli Karvinou. V hornickém derby šlo o všechno

/FOTOGALERIE/ Dav čítající více než tisíc příznivců Baníku se zhruba dvě hodiny po poledni z Univerzitního náměstí v Karviné vydal na pochod ke stadionu ve snaze podpořit svůj klub v boji o záchranu.

Vladimír Vůjtek po MS v hokeji: Ubývá nám světových hráčů, vyklízíme pozice

Zase se to nepovedlo! Čekání českých hokejistů na medailový úspěch z mistrovství světa se protáhlo na šest let. Tentokrát skončil reprezentační výběr ve čtvrtfinále. Stopku mu vystavil po prohře 2:3 celek USA. Nejen o počínání národního týmu v Dánsku, ale také jeho budoucnosti hovořil pro Deník legendární kouč Vladimír Vůjtek.

OBRAZEM: Jak se jezdilo v minulém tisíciletí?

Obyvatelům nejlidnatějšího ostravského obvodu se v sobotu naskytl nezvyklý pohled na dopravní prostředky. Od vítkovického nádraží na okružní jízdu ulicemi Ostravy-Jihu totiž projížděly historické autobusy a tramvaje. O oblíbenou akci takzvaných „kroužkařů“ Dopravního podniku Ostrava byl opět zájem především u rodin s dětmi.

VIDEO: Podzemí u Zlatých Hor skrývá jezírka i obří čerpadlo

/FOTOGALERIE/ Další část tajemného podzemí u Zlatých Hor se otevírá turistům. Město zpřístupnilo zbývající část Poštovní štoly vzniklé těžbou rud. Atrakci, která nemá v celém kraji obdoby, budou moci lidé navštívit od června.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT