Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bude v Ostravě kulturní olympiáda?

Ostrava - Evropské hlavní město kultury 2015. O zisk tohoto prestižního titulu letos začalo usilovat město Ostrava. Má být pro něj i zdejší obyvatele novou nadějí.

13.6.2009 5
SDÍLEJ:

Liverpool se dočká díky titulu Evropské hlavní město kultury nového muzea. Otevřeno bude v sezoně 2010 – 2011.Foto: Archiv

Nadějí stát se zajímavějším městem. Naději přilákat návštěvníky. Nadějí vytvořit ve městě podmínky pro šťastnější život. A pro Evropu pak nadějí, že bude tvořena krásnějšími a zajímavějšími měs­ty.

Co je vlatně EHMK?

Co je vlastně projekt Evropské hlavní město kultury (EHMK)? Zjednodušeně by se dalo říct, že jde o „kulturní olympiádu“, která trvá jeden rok ve dvou vybraných městech Evropy. V roce 2015 se bude konat v Belgii a v České republice.

U nás se o titul EHMK 2015 uchází kromě Ostravy ještě Plzeň a Hradec Králové. Nejedná se přitom o titul, který je udělován za restaurované městské skanzeny nebo letité kulturní akce a festivaly, o nichž se píše v turistických bedekrech a propagačních obecních brožurách.

„Je udílen městům pouze za nové a originální projekty, jež dokáží svou razancí a neotřelostí upoutat nejen lokální, ale i evropské publikum a které přinesou kandidujícímu městu, případně regionu, dlouhodobý užitek,“ přibližuje mluvčí projektu Ostrava2015 Ondřejková.

Titul přináší rozvoj

Pozitivní efekty spojené s tímto titulem přetrvávají podle zkušeností z jiných měst i dlouho po předání štafety následnickým městům. Vylepšují se veřejné prostory, zvedá se image města, narůstá povědomí o něm a také jeho schopnost pořádat velké kulturní události.

„Zúročují se zkrátka vlivy dlouhodobých projektů, investice do nových objektů sloužících kulturním aktivitám, a co je vůbec nejdůležitější – kulturní atmosféra ve městě získá novou a kvalitativně vyšší úroveň,“ pokračuje Ondřejková.

Titul ale může mít pozitivní dopad i na ekonomiku a zaměstnanost, rozhýbává trh s nemovitostmi, láká investory. Zkušenost o přímém vlivu kultury na nastartování ekonomiky mají mnohá bývalá Evropská hlavní města kultury, jako třeba Liverpool, Lille či Marseille. K průkopníkům ve využívání ekonomického a společenského potenciálu kultury patří v Evropě Velká Británie.

Kdy bude znám vítěz?

„Výběr města, které tento prestižní titul získá, probíhá ve dvou fázích. Uzávěrka přihlášky do prvního kola soutěže je 31. října letošního roku, výsledky budou známy zhruba měsíc poté,“ vysvětluje mluvčí projektu Ostrava2015 Kateřina Ondřejková.

O vítězných městech kola druhého pak bude podle jejích dalších slov rozhodnuto koncem příštího roku, a to třináctičlennou odbornou komisí složenou ze sedmi zástupců evropských institucí a šesti českých porotců.

Závěrem trocha historie

S koncepcí projektu Evropské hlavní město kultury, jež má objevovat kulturní bohatství jednotlivých regionů i společně sdílené evropské hodnoty, přišla v roce 1985 herečka, zpěvačka, odbojářka a posléze rovněž řecká ministryně kultury Melina Mercouri.

Tato inspirativní žena chtěla podnítit zájem občanů o kulturu v místě, kde žijí, dát příležitost jejich tvořivosti na úkor setrvačnosti kulturního provozu a vytvořit prostor pro výměnu myšlenek, projektů a kontaktů napříč Evropou.

„Důvod, proč se tento nápad stal jedním z nejúspěšnějších evropských projektů vůbec, spočívá v eleganci a přínosu pro ty, kdo se projektu zúčastní,“ dodává Kateřina Ondřejková.

Kdo byla duchovní matka projektu?
Autorkou projektu Evropské hlavní město kultury je Melina Mercouri – herečka, zpěvačka, odbojářka a posléze rovněž řecká ministryně kultury. Pocházela z rodiny známých politiků. Její dědeček Spyros Mercouris byl po čtyři volební období starostou Athén. Tatínek Stamatis Mercouris byl členem parlamentu.
Vystudovala herectví a úspěšně ztvárnila několik divadelních i filmových postav. Mezinárodní věhlas získala rolí prostitutky ve filmu Nikdy v neděli (Never on Sunday) z roku 1960. Za ni byla nominována na Oscara a na Zlatou palmu v Cannes.
Během vojenské diktatury v Řecku v letech 1967–1974 byla zbavena občanství a žila ve Francii. Bojovala za demokracii a posílení národní kultury. Přijala novou životní roli – stala se politickou aktivistkou a i v tomto snažení dosáhla mezinárodního úspěchu a uznání.
Zemřela 6. března 1994 ve věku 73 let. Šestý březen byl vyhlášen „Melina Mercouri Day“ a na její počest je v tento den vstup do všech muzeí v Řecku bezplatný. Její jméno se stalo synonymem pro rozhodnost a fair play.

Získali titul. Co jim to přineslo?

LILLE 2004
Lille je průmyslové město, metropole kraje Nord-Pas de Calais, kde byla v 70. a 80. letech minulého století uzavřena řada textilních podniků, oceláren a uhelných dolů, čímž se město dostalo do postindustriální deprese.
V době, kdy Lille bylo EHMK 2004, se zde významně zvýšila turistika. Francouzské železnice zaznamenaly v roce 2004 sedmiapůl­procentní nárůst pasažérů cestujících do Lille a společnost Air France dokonce nárůst o deset procent. Počet noclehů strávených v hotelích Lille se v letech 2003 a 2004 zvýšil o sedmadvacet procent ve městě a o devět procent pak v širším regionu.
V sociologickém průzkumu doprovázejícím EHMK nadpoloviční většina dotazovaných uvedla, že důvodem byly právě kulturní akce pořádané v rámci Lille 2004.
Podle společnosti Lille Horizont vzniklo v letech 2003 a 2004 v souvislosti s EHMK 1341 přímých pracovních míst a v celém městě byl zaznamenán vzrůst podnikatelských aktivit. Jen restaurace v Lille hlásily zhruba desetiprocentní růst ve svém obratu.
LIVERPOOL 2008
Je významným průmyslovým centrem, které však na konci minulého stolení ztratilo velkou část pracovních míst, a tak je nyní jednou z nejchudších částí Velké Británie.
Město známé díky svému fotbalovému klubu a jako místo, které se stalo v 60. letech 20. století centrem mladé kultury (Beatles), se dodnes snaží využít popularity hudebních skupin a přilákat zde turisty.
Podle zprávy Univerzity Liverpool byl úspěch Liverpoolu 2008 z pohledu měřené turistky a služeb obrovský. Město přilákalo vysoké procento nových návštěvníků (41 %) a výdaje návštěvníků zde přesáhly 400 milionů liber.
Počet návštěvníků dosáhl více než deseti milionů a překonal tím rekordních devět milionů z Lille 2004. Ekonomický dopad projektu dosáhl odhadem jedné miliardy liber.
Turistika se tak stala pro město významnou částí jeho ekonomiky. Průmyslové památky města přitahují nejen turisty, ale i filmaře, a tak je Liverpool jedním z nejfilmovanějších měst Velké Británie.

Autor: Martin Pleva

13.6.2009 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:
Žáci 1.B, ZŠ a MŠ Ukrajinská 19, Ostrava-Poruba

Představujeme prvňáčky z ostravských ZŠ Ukrajinská a Na Mlýnici

Ivo Vondrák jako host on-line rozhovoru v ostravské redakci Deníku.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Ragbisté Mariánských Hor si zahrají rozhodující zápas o extraligu

Ragbisté Mariánských Hor budou bojovat o extraligu. Tým trenéra Roba Vanna sice v závěrečném kole Českého poháru, skupiny Morava, nezískal na hřišti Zlína původně potřebný bod, a prohrál tam 9:29, nakonec jim však i tento výsledek zaručil postup do finále.

Osudy pevností na Opavsku? Klubovny, ubytování načerno nebo muzea či sklady...

Klubovny, ubytování načerno nebo muzea či sklady. Takové osudy mají dnes pevnosti a pevnůstky na Opavsku, které se budovaly v letech 1935 až 1938, tedy před více než osmdesáti lety. Mnohé z nich už dávno nepatří armádě, další se na převod do majetku historických spolků, jednotlivců nebo měst a obcí teprve chystají.

S ODISkou nově do Ostravy také žlutými vlaky

Na krajskou síťovku ODISKA budou moci cestující jezdit i vlaky RegioJet. Do systému budou zařazeny tři ranní spoje z Návsí.

Pouze čtyři strany v Moravskoslezském kraji mají v čele kandidátky ženu

V Moravskoslezském kraji jde do blížících se voleb šestadvacet stran a hnutí. Deník zjišťoval, kolik je na jejich kandidátkách příslušnic něžného pohlaví.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení