Na pořádání soutěže o nejlepšího mladého pianistu EU, která je jedním z doprovodných programů českého předsednictví Evropské unie, se podílí Mezinárodní společnost Antonína Dvořáka a EPTA (European Piano Teachers Association) Česká republika. Akci podpořil i Magistrát města Ostravy.

„Ostravskému finálovému večeru předcházejí ve dnech 24. až 27. června v Praze sólové recitály účastníků, z nichž mezinárodní porota vybere čtveřici nejlepších. Ti se za doprovodu Janáčkovy filharmonie představí ostravskému publiku. Vše vypadá velmi obyčejně. Do Ostravy přijedou čtyři klavíristé a s Janáčkovou filharmonií vystoupí na koncertě,“ říká Jana Knižátková z Janáčkovy filharmonie. Pro ostravské filharmoniky to ale vůbec není jednoduchá situace. A to z prostého důvodu. Zkoušky na koncert se „scvrknou“ do jediného dne.

Ani to by nebyl až takový kámen úrazu. Nestává se to často, ale pokud taková situace výjimečně nastane, znají hudebníci program většinou s dostatečným předstihem, aby jej mohli individuálně nastudovat a na omezeném počtu zkoušek pak jen doladit a sladit. Tentokrát však mají dva dny domácí přípravy na nastudování patnácti koncertů. A dokonce noty ke dvěma koncertům budou přivezeny do Ostravy až v noci ze soboty na neděli, v případě, že se jejich interpret probojuje do finále.

Na filharmoniky a samozřejmě i na dirigenta, kterým nebude nikdo jiný než šéfdirigent JFO Theodore Kuchar, tedy čeká náročný úkol. Definitivní program koncertu bude totiž znám až v sobotu 27. června po 21. hodině, kdy mezinárodní porota vysloví svůj verdikt. A to je doba, kdy do zkoušky bude zbývat 12 hodin. A před orchestrem a finalisty již budou jen dvě čtyřhodinové zkoušky v neděli, pondělní generálka a koncert.
„Nápad na uspořádání soutěže jsem pojal zhruba před rokem. S projektem jsem seznámil vládní komisi, kterou projekt zaujal a zařadila jej do doprovodného programu českého předsednictví Evropské unii,“ říká otec myšlenky na uspořádání akce Radoslav Kvapil – dle mínění mnoha kritiků nejvýznamnější současný český pianista a nejlepší interpret české klavírní tvorby. Do Prahy se sjede 27 klavíristů z 27 zemí Evropské unie. Na rozdíl od Černého Entropy to budou skuteční zástupci svých zemí. Výběr interpretů probíhal v různých zemích různě.

„Většinou jsme přes naše zastupitelské úřady v jednotlivých zemích oslovili tamní ministerstva kultury, která následně zvolila svůj vlastní postup. Nominováni jsou vítězové národních hudebních soutěží nebo také přímo soutěží, které byly organizovány speciálně pro Klavírní soutěž EU. Jinde jsme požádali o pomoc národní asociace EPTA. A například kandidát Malty byl vybrán na základě doporučení význačného hudebníka,“ doplňuje Kvapil.

Českým zástupcem měl být vítěz soutěže Pražské jaro Ivo Kahánek. Ten však ve zmíněné době absolvuje již dříve dojednané turné po Asii. Jeho místo v soutěži na doporučení Akademie muzických umění v Praze tedy zaujme Ladislav Doležal.

„Doufáme, že setkání umělců přispěje ke vzájemnému poznávání, protože pianisté představí skladby svých zemí. Účastníci i publikum se seznámí – mnozí z nich poprvé – s hudebními díly minulosti i současnosti zúčastněných států,“ vysvětluje smysl soutěže Radoslav Kvapil.

Kromě hlavních cen, které budou předány na slavnostním závěrečném koncertě v Ostravě, jsou připraveny i ceny speciální. Každý klavírista může, ale nemusí soutěžit o kteroukoli z vyhlášených zvláštních cen. Jejich nabídkou chtějí pořadatelé povzbudit účastníky soutěže, aby začali poznávat hudbu ostatních evropských zemí. „Navíc bychom rádi při finálovém koncertě vyhlásili cenu diváků, ale to je zatím v jednání,“ doplňuje Kvapil.

Český rozhlas bude vysílat koncerty 28. a 29. června, a také vybrané ukázky ze sólo recitálů. Česká televize zaznamená závěrečný koncert v Ostravě. Jeho odvysílání se diváci dočkají na programu ČT2 koncem letošního roku.