Už samotná skladba knihy potvrzuje, že její obsah je čtivý a zajímavý. Vždyť hasičské spolky patřily po roce 1848 k prvním vůbec a často byly i středisky pro šíření kultury; staly se také ve své době nejpopulárnějšími. Úvodní kapitoly jsou o historii hasičských sborů na Moravě a ve Slezsku, ale také v Ostravě. Dílo je v historické části doplněno vzácnými obrázky a snímky hasičské techniky, událostí a cvičení, jsou zde i faksiimile rukopisů, například Požární řád císaře Josefa II. pro města na Moravě a ve Slezsku z roku 1787.

Nacházíme zde i odbornou instrukci pro ostravské cechy vypracovanou dle císařského požárního řádu. Můžeme si také prohlédnout snímek první hasičské zbrojnice postavené na bývalém Antonínově náměstí (dnes Smetanovo). Jsou tu starodávné snímky dobrovolných hasičských sborů z Přívozu, Mariánských Hor, Proskovic, a samozřejmě z Moravské Ostravy a Vítkovic.

Předloženy jsou doklady, že to byli hasiči, kdo zasahovali nejen proti ohni, ale také při povodních a jiných živelních pohromách. Nacházíme zde i snímky z doby po druhé světové válce, po roce 1989 a ze současnosti. Jde o dílo, které potěší nejen zájemce o dnes velmi populární hasičskou tematiku, ale také o historii. Kniha vznikla s finančním přispěním statutárního města Ostravy. Primátor Petr Kajnar ji pak včera slavnostně pokřtil.