Některé prameny uvádějí, že kapela vznikla v Blackpoolu, jiné zase říkají, že městem zrodu kapely bylo jihoanglické město Luton v hrabství Bedfordshire.
Jisté však je to, že vůdčí osobností tohoto jedinečného hudebního seskupení byl a dodnes zůstává skotský hudebník (zpěvák, flétnista, kytarista, hráč na mandolínu) a skladatel Ian Anderson.

Jethro Tull představují patrně světově nejproslulejší hard folk rockový soubor, jehož vrcholným obdobím tvorby byl přelom šedesátých a sedm desátých let minulého století.

Hudba Jethro Tull byla od počátku inspirována starou britskou a keltskou lidovou hudbou, blues, rockem i prvky evropské klasické hudby. Progresivní přístup, originální zvuk a melodicko-harmonické principy, kombinující hard rock s charakteristickými postupy různých forem lidové hudby včetně středověké či renesanční hudby a patrná návaznost na tradici pěvců a hudebníků té doby činí hudební výraz kapely nezaměnitelným. Je charakteristická zvláštním mužným zpěváckým projevem, výraznou rolí flétny i neobvyklou a často komplikovanou kompozicí písní.

Z dlouhé řady alb vydaných skupinou se některá dočkala nejen nadšeného přijetí, ale stala se klasickými, například Stand Up, Aqualung či Living In The Past.
Název skupiny je odvozený od anglického agronoma žijícího na přelomu 17. a 18. století, vynálezce secího stroje .

Skupina prošla dlouhým vývojem, ale také personálními změnami a od roku 2007 vystupuje v tomto složení: Ian Anderson - sólový zpěv, flétna, akustická kytara, mandolína, mandocello, harmonika, bambusová flétna, Martin Barre – kytara, David Goodier – baskytara, Doane Perry/James Duncan - bicí nástroje a John O'Hara – klávesy. Jethro Tull zavítají v rámci současného evropského turné také 30. srpna do Ostravy, kde vystoupí pod širým nebem na výstavišti Černá louka. Kapela, která už v minulosti v moravskoslezské metropoli několikrát vystupovala, si udržuje stále vysokou uměleckou úroveň a o její vystoupení je ve světě zájem.