Zatímco od 10. do 30. srpna se v rámci Ostravských dnů stala Janáčkova konzervatoř a Gymnázium pracovním prostředním pro více než třicítku mladých – skladatelů a jejich zkušenějších starších kolegů a také pedagogů z celého světa, v němž se zaměřují na novou a experimentální hudbu s důrazem na kompozice pro orchestr, Festival nové hudby – nabídne od 21. srpna do konce srpna na šesti místech Ostravy na jednotlivých koncertech na 90 skladeb, z nichž 31 zazní v premiéře.

„Institut Ostravské dny nabídl letos příležitost mladým autorům z Argentiny, Brazílie, Kanady, Kostariky, České republiky, Velké Británie, Maďarska, Irska, Japonska, Nizozemska, Polska, Slovenska, Švédska, Švýcarska a USA. Tato skupinka bude konzultovat a diskutovat o problematice současné hudby po dobu tří týdnů se světovými osobnostmi soudobé hudby, k nimž patří Richard Ayres, Petr Kotík, Bernhard Lang, Phill Niblock a další. Pod jejich vedením pracují posluchači s rezidenčními orchestry, ansámbly, sborem a sólisty. Letos budou mít k dispozici opět Janáčkovou filharmonii, komorní orchestr Ostravská banda, dirigenty, sólisty, ale také pěvecký sbor Canticum Ostrava,“ říká Renáta Spisarová, výkonná ředitelka Ostravský dnů 2009.

Festival nové hudby nabídne posluchačům řadu zajímavých koncertů s řadou premiér s vynikajícími sólisty, mezi nimiž nebudou chybět houslová virtuoska Hana Kotková, která v současné době žije ve Švýcarsku, nizozemským klavírista Dann Vandewalle, flétnista Petr Kotík, barytonista Thomas Buckner a mnozí další.

„Co dva roky se snažíme v Ostravě reflektovat nejnovější trendy , poznatky a zkušenosti, které máme z oblasti současně světové hudby,“ říká Petr Kotík, umělecký ředitel Ostravských dnů a Festivalu nové hudby. Na otázku, jak se cítí v několika rolích ředitele, interpreta, skladatele a také dirigenta na této akci, Petr Kotík odpovídá: „Necítím se v žádné roli jinak. Ráno vstanu a svoji energii vkládám do práce, kterou dělám tak dlouho a myslím si, že velmi důkladně a pak jdu spát. Snažím se všechno zvládnout, což není mnohdy jednoduché a nevyhnete se ani určitým průserům. To k tomu určitě patří. Neřekl bych, že se na tyto akce nějak těším, ale jsem vždy pln očekávání. Jsem rád, že jako interpret si zahraji sólový part ve skladbě Mortona Feldmana pro flétnu a orchestru hned na počátku festivalu v Domě kultury města Ostravy.“ Součástí Festivalu nové hudby je také doprovodný program besed a výstav.