Zde festival letos proběhne na šesti místech v termínu 16. až 24. října. Vedle klasických filmových projekcí dostanou prostor také doprovodné programy.

„Ještě před zahájením festivalu proběhne výstava fotografií Jiřího Kráčalíka, ředitele festivalu, s názvem Pozvání do krajiny na Slezskoostravské radnici a Prolog festivalu – setkání s osobnostmi z oblasti sportu a filmu.

Známý horolezec Leopold Sulovský se dostaví přímo z jihozápadní stěny Cho Oyu, kterou se pokouší v těchto týdnech zdolat, dále se prologu zúčastní Vítězslav Dostál – první Čech, který objel na kole celou zeměkouli, dokumentaristé Ludvík Klega a Marek Hýža, kteří mají na svém kontě seriál Vodácká putování a řadu jiných filmů, dále Jiří Kráčalík a mnoho dalších hostů.

Na tento program je vstup volný, a každý, kdo přijde, obdrží zdarma vstupenku na slavnostní zahájení festivalu v Ostravě,“ říká za pořadatele Eva Kadlecová.

Slavnostní festivalový ceremoniál v Ostravě se uskuteční v pátek 16. října v kině Vesmír od 17.30.

„Festival odstartuje legenda československého horolezectví Ivan Gálfy,“ dodává Eva Kadlecová. Letos diváci zhlédnou celkem 69 soutěžních filmů (celkem bylo přihlášeno do letošního ročníku 104 filmů) ze 13 států světa.

Ostravští a pražští diváci mají velkou výhodu, mají příležitost zhlédnout všechny snímky oproti ostatním městům, kde návštěvníci festivalu uvidí jen výběr ze soutěžních filmů.