Kozákna tomto koncertě zahraje díla Vincenta Lubecka, Petra Ebena, Johanna Sebastiana Bacha, Felixe Mendelssohna-Bartholdyho a dalších autorů.„Oblíbil jsem si francouzskou romantickou hudbu, kterou upřednostňuji, ale nevyhýbám se ani dílům jiných skladatelů, stejně jako baroku,“ říká skromně mladý varhaník, který žije v Brušperku. Tam také chodí cvičit na varhany do kostela.

Hudební sklony zdědil zřejmě po předcích. „Dědeček byl varhaník, strýc muzicíruje, maminka hraje na klavír. Marek Kozák si už získává v hudebním světě dobrý zvuk. V loňském roce jsem vyhrál Mezinárodní varhanní soutěž Petra Ebena, která se uskutečnila v Opavě.“ Repertoár na soutěž vybíral společně s Martinou Zelovou.

Varhany Marek také rád opravuje

A proč si vybral zrovna varhany? „Začínal jsem u klavíru. V současně době cvičím asi tak tři hodiny denně,“ dodává mladý instrumentalista, který váží každé slovo skoro jako na miskách lékárenských vah. Velmi nerad hovoří o sobě. Na koncertech prý zatím velkou trému nemá.15. října si vyzkouší, jaké to je hrát s velkým orchestrem, když bude účinkovat za doprovodu Janáčkovy filharmonie Ostrava. A komu se to poštěstí v šestnácti?

Marek se upsal varhanům do slova a do písmene. „Baví mě nejenom hrát na tento nástroj, ale také mě ho baví i opravovat. Pokud čas dovolí, tak se snažím navštívit i nějaký varhanní festival, například v Olomouci. Tady na severní Moravě a ve Slezsku toho moc v této oblasti není,“ míní Marek, který v minulosti už také absolvoval mezinárodní workshop varhaníků v Německu. Má velkou radost, že dostal velkou šanci právě na festivalu Pocta českých světcům IV.

„Chtěl bych pokračovat v budoucnu ve studiu na vysoké škole. Baví mě rovněž komponování, ale bohužel na to teďka nemám čas. Ale když se chvilka najde, tak to zkouším,“ dodává Marek. „Před časem získal čestné uznání za svou skladbu Malá suita v soutěži, kterou vyhlásila pražská Akademie múzických umění,“ prozradila nám jeho pedagožka Martina Zelová.