Už ve čtvrtek dopoledne jsme se přesvědčili na vlastní oči, že Národní divadlo moravskoslezské (NDM) žije, byť v době svého jubilea hledá nového ředitele. Utvrdil nás v tom pohled na početnou frontu zájemců, kteří trpělivě čekali před předprodejem vstupenek NDM.

V sobotu jim operní soubor nabídne premiéru klasického díla Bedřicha Smetany Dalibor. Předpremiéra opery se uskutečnila na začátku prázdnin na Mezinárodním hudebním festivalu Smetanova Litomyšl 2009. Realizace díla byla poznamenána odvoláním bývalého ředitele NDM Luďka Golata z jeho funkce, který chtěl Dalibora také režírovat. Takže režijního záskoku se ujal hostující Ilja Racek, současný ředitel Televizního studia Ostrava. Reakce na ostravské provedení Dalibora byly v Litomyšli rozporuplné. Faktem zůstává, že opera Dalibor je důsledně prokomponované Smetanovo dílo, které spočívá v rozšířených sólových výstupech, duetech a sborech, bez použití sborů a baletu. Hudba tu mluví více než slova a Dalibor je stále písní svobody. Navíc opera je tematicky celistvým a sevřeným dílem, námětově, ale i kompozičně vycházející z národních tradic, ale přitom dílem velmi soudobým. Nejnovější premiéra Dalibora se uskuteční už zítra v ostravském Divadle Antonína Dvořáka. Dirigenty v tomto případě jsou Oliver Dohnányi, současný šéf opery NDM, a Jan Šrubař.

Výtvarníkem scény je Jaroslav Malina j. h. a výtvarnicí scény Helena Anýžová j. h. V titulní roli Dalibora alternují hned tři pěvci – Luciano Mastro, Valentin Prolat j. h. a Gianluca Zampieri j. h., Miladu ztvární Linda Ballová j. h. a Eva Dřízgová-Jirušová, v postavě Jitky se střídají Marianna Pillárová, Jana Kačírková j. h. a Zuzana Marková j. h. Budovojem je na jevišti Martin Gurbaľ, Ondrej Mráz j. h. a Alexander Podolchov. Žalářníka Beneše nastudovali Bogdan Kurowski, Waldemar Wieczorek a Václav Živný. V roli krále Vladislava se střídají hned čtyři pěvci – Martin Bárta j. h., Vojtěch Kupka, Andrij Škurhan j. h. a Sergej Zubkevič a postava Vítka byla svěřena Václavu Morysovi a Peteru Svetlíkovi. Začátek zítřejší ostravské premiéry je v 19 hodin.