Čirou náhodou nedávno objevený unikát – obraz velkých rozměrů Viléma Wünscheho s názvem Alegorie Ostravy, který zatím zůstával očím veřejnosti skryt. Skvosty od autorů světoznámých jmen, jakými jsou František Kupka, Oskar Kokoschka, Emil Filla, Jan Zrzavý, Bohumil Kubišta či třeba Toyen. A samozřejmě různorodá díla současných ostravských tvůrců.

To a mnoho dalších zajímavostí představuje ojedinělá výstava s názvem Ostrava?, které patří od čtvrtka rozlehlé prostory pavilonu A na ostravském výstavišti Černá louka. Sál s plochou bezmála dva a půl tisíce metrů čtverečních je paprskovitě rozdělen a vystavená díla předkládá v sedmi sekcích.

Divák se neunudí, nýbrž pobaví

„Je to nekunsthistorický postmoderní mix všech médií od obrazu přes objekt, instalaci, archiv, fotku, video, komiks až k animaci a kuriozitám,“ přibližuje výstavu její kurátorka Lenka Lindaurová. „Pokusili jsme se pro diváka vytvořit prostředí, kde nebude v úctě k velkému umění unuděn, ale pobaví se. Proto zde kombinujeme vysoké s nízkým a posvátné ironizujeme,“ dodává Lindaurová.

Základním klíčem při výběru děl bylo to, aby byla nějakým způsobem spjata s Ostravou. Na výstavě jsou tak k vidění práce autorů, kteří z moravskoslezské metropole buď pocházejí, nebo jí aspoň „prošli“. Nechybějí ani mimořádné skvosty ze sbírek zdejší Galerie výtvarného umění, společnosti Vítkovice či od ostravských soukromých sběratelů.

Ostrava? je jen startem řady kulturních akcí

Proč všechny ty vazby na třetí největší město v republice? Cílem výstavy je totiž přiblížit Ostravu v její výtvarné bohatosti a rozmanitosti, a podpořit tak její kandidaturu na Evropské hlavní město kultury 2015. „Ostrava tento titulpotřebuje, zaslouží si ho a má na něj. Kdyby se podařilo uspět, bylo by to úžasné. Tak skvělé, že se toho bojím, až se lekám,“ kostatuje Čestmír Kopecký, šéf projektu Ostrava 2015.

Výstava Ostrava? je podle něj navíc jen začátek celé řady kulturních událostí. K těm dalším patří akce točící se kolem obřího leporela Lucie Seifertové s názvem Tajemná Ostrava, jež je nyní k vidění v předsálí výstaviště na Černé louce. Už za pár dní odstartuje také filmový festival Kamera Oko. „Pokud Ostrava získá titul Evropské hlavní město kultury 2015, bude na ni navazovat výstava Ostrava!, která by se konala v nové městské galerii,“ poodkrývá další plány Kopecký.

Obsahem této výstavy by byla konfrontace současného výtvarného umění Ostravy v kontextu evropských kolegů. Šlo by o zajímavý kurátorský projekt zahrnující významná jména a nevšední instalaci v novém moderním prostoru. „Kromě místních by tak výstava Ostrava! měla ve větší míře přilákat i zahraniční návštěvníky,“ doplňuje Kopecký.

Za kolik na výstavu?

Výstava Ostrava? bude otevřena denně až do 25. října. Vstupné je osmdesát korun pro dospělé, třicet korun pro studenty, důchodce a držitele zdravotních průkazů. Rodinné vstupné činí sto dvacet korun. Děti dostanou pracovní listy, na kterých mohou pastelkami vyplňovat soutěžní úkoly. Každý víkend navíc bude součástí expozice zábavný doprovodný program.
Výstava Ostrava? má sedm částí

* Oddíl Reprezentace, sběratelství nabídne špičková umělecká díla z institucionálních i soukromých sbírek.
* V části Osobnosti se objeví autoři světového formátu jako Oscar Kokoschka nebo František Kupka
* V oddíle Region bude výstava prezentovat to nejzajímavější, co ve zdejším regionu vznikalo v průběhu zhruba dvou set let.
* Konstrukce, geometrie, koncept – tento oddíl nabídne různé výstupy moderního i postmoderního umění tak, jak se specificky projevily ve zdejší lokalitě.
* Další část má název Akce, dokumenty, intervence a zachycuje některé zásadní počiny v oblasti vizuálního umění, jež se týkaly především veřejného prostoru města a prolínání různých uměleckých forem.
* Předposlední částí je Současné umění, které je na výstavě zastoupeno výběrově tak, aby dokreslovalo současnou jedinečnou atmosféru města na rozhraní staré a nové utopie. Jsou zde konfrontováni představitelé nejmladší generace se zavedenými umělci i světovými hvězdami.
* Sedmý oddíl nese název Kuriozity. Do celé expozice jsou nestandardně umístěny rovněž kuriozity regionálního původu, které byly posbírány na základě veřejných výzev při přípravě výstavy a jež jsou jakousi intimní branou k vysokému umění.
Čísla z výstavy

* Celkový počet vystavených děl je zhruba 220. K vidění je například 120 obrazů, 25 kreseb a grafik, 45 prostorových objektů, 15 projekcí či 15 fotografií.
* Počet vystavených a vystavujících autorů je 165.
* Výstava zaujímá plochu 2400 metrů čtverečních.
Evropské hlavní město kultury

Každoročně je udělen titul Evropské hlavní město kultury dvěma evropským městům – v roce 2015 kromě České republiky získá titul také jedno město v Belgii. Výběr města bude probíhat ve dvou kolech – v takzvané předvýběrové a výběrové fázi. Uzávěrka přihlášky do předvýběrové fáze soutěže je 31. října 2009. O konečném vítězi bude rozhodnuto koncem roku 2010. V obou případech budou jednotlivé přihlášky hodnoceny třináctičlennou odbornou komisí. Sedm z nich bude zástupci evropských institucí, dalších šest jmenuje Ministerstvo kultury ČR. Tato komise pak předkládá návrh na udělení titulu Radě ministrů EU. Ostrava má velkou šanci uspět, velkým soupeřem jí ale bude Plzeň. Hovoří se i o kandidatuře Hradce Králové.