I přes počáteční potíže se zdá, že se zde přece jenom podaří otevřít první stálou expozici o mlýnech na Ostravsku.

„Na naši výzvu, zda by nám veřejnost pomohla shromáždit informace a exponáty týkající se někdejších mlýnů na území Ostravy, se nám moc lidí nepřihlásilo. Pouze dva. Paní Černá, která nám sdělila, že jezdila jako dítě s rodiči mlít ke Golatům do Kunčic, a pak pan Vojtěch Stiskálek z Fryštáku u Zlína, který mi daroval nějaké maličkosti pro expozici,“ posteskl si Eda Riedl z Galerie Mlejn.

Přesto nová stálá expozice, byť komornějšího rozsahu, bude podle Riedla otevřena. A to v sobotu 7. listopadu pro veřejnost mimořádně od 12 do 17 hodin. Ve všední dny pak stejně jako Galerie Mlejn od 10 do 17 hodin.

Na internetu informace nebudou


Co se náplně výstavy týče – vedle malé historie osmi mlýnů z Moravské Ostravy a Přívozu bude výstava nabízet také informace o dalších ostravských mlýnech, které se nalézají nebo nalézaly na katastru dnešní Ostravy-Hrabové, Bartovic, Kunčic, Staré Bělé, Proskovic, Poruby, Třebovic a Svinova – včetně informací o některých rodinách ostravských mlynářů.

Návštěvníci zde najdou i malé mlecí kameny, tzv. žernovy, na kterých si mohou vyzkoušet mletí zrna. „Doufám že už tam budu mít i jeden ze dvou dochovaných mlýnských kamenů z jednoho z ostravských mlýnů, dále cepy, pytle , obilí, nějaké drobnosti, fukar na čištění zrna od plev a zabudovaný počitač přístupný pro veřejnost se všemi informacemi, které jsem dosud shromáždil. Tyto informace budou pouze v muzeu, nebudou zveřejněny na internetu – ať si lidi příjdou k nám si o mlýnech popovídat a něco se dovědět,“ dodal závěrem Eda Riedl z Galerie Mlejn.