Kdybyste ho před pár měsíci potkali na ulici, nejspíš byste si ho vůbec nevšimli. Dnes ho znají miliony lidí po celé republice i na Slovensku. Řeč je o Martinu Chodúrovi, devatenáctiletém Ostravákovi, který umí zpívat jako Tom Jones, Robbie Williams a Karel Gott dohromady. Když přijde na hudební pódium, působí dojmem, jako by se pro něj už narodil. Přestože je spíše uzavřený a klidný typ, dokáže předvést show jako nikdo jiný.

Podle manželů Chodúrových má Martin zpívání v genech. „Talent zdědil po své babičce, která byla operní pěvkyní, ale bohužel zemřela, když byly synovi tři roky,“ řekla Martinova maminka a pokračovala: „Zpívání ho bavilo takřka od narození. Už když měl kolem dvou let, chtěl, abych mu zpívala. Zpívala jsem mu snad všechny písničky, co jsem uměla, ale on chtěl pořád další a další a já už jsem opravdu žádné další neznala, a to jich umím opravdu hodně. Tak jsem ho přihlásila ve třech letech do Múzické školy. Byl ještě hodně malý, ale paní ředitelka byla moc hodná a přijala ho,“ přibližuje Melanie Chodúrová synovy pěvecké začátky.

Martin se probudí ahned si zpívá


„To po mně talent ke zpívání rozhodně nemá. Mě hudba baví, ale nikdy jsem nezpíval. Navíc se mi líbí jiná hudba než Martinovi. Mám rád třeba Beattles nebo Rolling Stones, zatímco u syna vede na plné čáře Tom Jones,“ doplnil otec.

Martin sbírá Jonesovy vinyly a cédéčka. „Hity Toma Jonese se z Martinova pokoje ozývají téměř nepřetržitě v různých verzích, a to jak z nosičů, tak v Martinově originálním podání. Některé skladby svého oblíbence nám tak syn dokonale zprotivil,“ usmívali se hrdí rodiče.„I sousedé si s ním užijí své. Sotva otevře ráno oči, už sahá po své věrné družce kytaře a jeho zpěv se rozléhá celým domem. Naštěstí máme moc hodné a tolerantní sousedy,“ prozradili manželé Chodúrovi.

Castingu rodiče nevěnovali pozornost


Ve třinácti letech založil Martin s kamarády rockovou kapelu Eruption of Emotion, se kterou vystupoval v ostravských klubech. O dva roky později si talentovaného zpěváka všimli na soutěži Boom Cup členové kapely Robson, kteří o něj projevili zájem. „Martin zpočátku váhal, jestli se má k Robsonům přidat, nebo ne, přece jenom byl mezi ním a ostatními kluky z kapely věkový rozdíl. Nakonec se ale rozhodl, že to riskne, a vyšlo to,“ vzpomíná maminka. Po základní škole Martin nastoupil na Janáčkovu konzervatoř v Ostravě, kde studuje obor klarinet.

A co říkali Martinovi rodiče na to, že se přihlásil do SuperStar? „Svěřil se nám s tím krátce před prvním castingem, ale nevěnovali jsme tomu příliš velkou pozornost. Hlásilo se tam strašně moc lidí a nečekali jsme, že by to mohlo vyjít,“ vyprávějí rodiče. „To víte, že když jsme se dozvěděli, že postoupil, tak jsme na něj byli moc hrdí, držíme mu palce, zaslouží si splnit si svůj sen,“ uznávají.

Štáb považoval Martinovy kamarády za rodiče


Na přímý přenos do Bratislavy vycestovala zatím jen Martinova maminka. „Manžel musel být pokaždé v zaměstnání, ale do Bratislavy se určitě chystá. Snad mu to vyjde tuto neděli.„Na přímé přenosy jezdí pravidelně Martinova přítelkyně Míša, takže tu nejdůležitější podporu tam má pokaždé.“ Martinova maminka byla na přímém přenosu jednou, když zpíval jen pro ni písničku Leonarda Cohena Halleujah.

„Docela legrační bylo, když na jeden z přenosů přijeli Martinovi kamarádi a štáb si myslel, že to jsou jeho rodiče. Nevím, jestli jeho přátelé vypadali o tolik starší, nebo my vypadáme o tolik mladší, ale docela mě to pobavilo,“ smála se Melanie Chodúrová.

Martinovi fandí nejen jeho rodina, ale také sousedé a známí.„Je to příjemné vidět, kolik lidí synovi drží palce. Nejste vy náhodou rodiče od toho Martina Chodúra ze SuperStar? S touto otázkou se na nás v poslední době často obracejí i zcela neznámí lidév ulicích Ostravy. Také nám sdělují své dojmy z Martinových vystoupení a počty SMS, kterými ho podpořili.

Nejlepší signál je u eskalátorů


I Chodúrovi přiznávají, že jim v posledních měsících stouply účty za telefon.„S manželem posíláme každý asi patnáct SMS. Další mu posílá ještě bratr Marek,“ vypočítali.

Na otázku, jak snášejí odloučení od svého syna, odpovídají: „Je to už dospělý kluk, takže jsem počítali s tím, že nás dříve nebo později opustí. Voláme si přes skype, i když Martin nemá příliš volného času. Finalisté nyní mají opravdu nabitý program. Předtím byli ubytováni na hotelu, kde bylo špatné připojeník internetu, a tak si musel udělat procházku do nedalekého obchodního centra. Říkal, že nejlepší signál je u eskalátorů. Náš rozhovor trval jen do chvíle, než si Martina v marketu někdo povšiml a požádal ho o autogram, nebo se s ním chtěl vyfotit,“ uzavřeli manželé Chodúrovi.

Bookmakeři: Československo má svého Elvise!

Devatenáctiletý Martin „Elvis“ Chodúr z Ostravy se stal jednoznačně a zcela podle očekávání hvězdou prvního finálového večera soutěžeČesko-Slovenská SuperStar– a to nejen svým hudebním projevem, ale také nezvyklou taneční kreací, kterou si získal sympatie prakticky celého národa. To potvrzují také kurzy sázkové kanceláře Tipsport, která na jeho celkové vítězství v soutěži upravila kurz z původních 2,50:1 na 2,00:1. Nejlepší dívkou soutěže je po prvním finálovém kole podle bookmakerů Tipsportu Dominika Stará, jejíž šance na vítězství v soutěži jsou 4,00:1.

„Každé vystoupení Martina Chodúra je neopakovatelným zážitkem. Přijde na pódium s vrozenou skromností, zazáří a s grácií jemu vlastní opět zmizí v zákulisí. Jsme zvědavi, co nám v následujících kolech ještě předvede,“ komentuje vypsané kurzy hlavní bookmaker Tipsportu Ladislav Pavlis. Na vítězství československého Elvise v soutěži je již prosázeno více než sto tisíc korun.

Po vyřazení Thomase Puskailera a Nikolety Balogové nasvědčuje vše tomu, že v dalším finálovém kole zazpívají naposledy Ben Cristovao a Paulína Ištvancová (oba s kurzem 1,80.1).
Jaké byly Martinovy začátky v Múzické škole a jak na něj tamní učitelé vzpomínají? Čtěte už příští týden v Moravskoslezském Deníku.

TEREZA KRUMPHOLZOVÁ