Přihláška má i nepovinnou přílohu, kterou je Bílá kniha ostravské kultury. „Přihlášku jsme odevzdali v předepsaném termínu a počtu výtisků,“ oznámila mluvčí projektu Ostrava 2015 Kateřina Ondřejková. Přihlášku nyní bude posuzovat třináct komisařů. Šest z nich jmenovalo ministerstvo kultury a sedm evropské instituce. V pondělí 7. prosince proběhne v Praze před těmito komisaři prezentace projektu.

„Prezentace má podle regulí maximálně třicet minut a stejně dlouho může trvat i prostor pro dotazy komisařů. Na konci tohoto roku budeme vědět, která z českých kandidujících měst se dostanou na takzvaný short list, tedy do druhého kola. O vítězi pak musí být rozhodnuto do konce roku 2010,“ doplnila Ondřejková.

Kromě Ostravy podala v termínu přihlášku podle vyjádření ministerstva kultury také Plzeň. „Mohou se ale objevit i další kandidující města, jejichž přihláška k nám ještě nedorazila. Záležet bude na razítku podání zásilky – termín byl do 31. října,“ uvedl mluvčí ministerstva Jan Cieslar. O kandidaturu na titul měl zájem například Hradec Králové.