Nejistá sezona v ostravském divadle zřejmě končí. Radní města Ostravy na svéúterní schůzi jmenovali do funkce ředitele Národního divadla moravskoslezského (NDM) Jiřího Nekvasila, a to s účinností od1. ledna příštího roku. Přiklonili se tak k doporučení výběrové komise, která vybírala ze sedmi kandidátů.

„Pro pana Nekvasila jsme se rozhodli, protože se nám nejvíce líbila jeho koncepce. Jako jediný z kandidátů upozornil na fakt, že v Ostravě chybí muzikál. Jedním z našich požadavků je, aby zvýšil návštěvnost divadla a dostal do něj mladé diváky,“ řekl náměstek ostravského primátora Lubomír Pospíšil.

Jiří Nekvasil, ostravský rodák a operní režisér, který působil v minulosti mimo jiné ve Státní opeře Praha a v letech 2002 až 2006 šéfovalv hlavním městě opeře Národního divadla, nahradí bývalého ředitele NDM Luďka Golata. Toho odvolali ostravští radní z funkce v polovině června letošního roku, kdy proti němu sepsala část operního sboru v čele s Jaroslavem Pavláskem petici, v níž žádala jeho odstoupení. Signatáři petice poukazovali na napjatou atmosféru v divadle a vulgární chování ředitele. Zatímco část umělců vystoupila proti Golatovi, více než dvě stě jich podepsalo zase jinou petici na jeho obhajobu.

Režírovat Nekvasil nepřestane


Nového ředitele NDM Jiřího Nekvasila Deník vúterý zastihl v brněnské Janáčkově opeře, kde pohostinsky režíruje Pucciniho operu Madame Butterfly, která bude mít premiéru 13. listopadu. Nabídku k této režijní práci dostal ještě dávno před ostravským konkurzem.

Na otázku, s jakou vizí přichází do Ostravy coby divadelní ředitel, Jiří Nekvasil odpověděl: „Chci, aby tato nejvýznamnější ostravská kulturní instituce 21. století byla živým organismem se skvělou operou, činohrou, baletem, ale dávala také prostor důstojnému hudebně-zábavnému divadlu. Mým přáním je, aby do hlediště zasedli také noví diváci, včetně dětí a mládeže. Nejde řídit chod divadla pouze z kanceláře, ale také z jeviště, tím se nezříkám původní tvůrčí profese. Vždyť tak ještě lépe poznáte členy jednotlivých souborů,“ sdělilNekvasil.

Pokud jde o personální změny, novým šéfem opery by se měl podle jeho slov stát Robert Jindra, dosavadní dirigent pražského Národního divadla, který vystřídá Olivera Dohnányiho. „Budeme hledat také novou tvář nejenom hudebně zábavného divadla v operetním souboru. Se současnými šéfy činohry a baletu bychom měli usilovat o dramaturgii, která přitáhne do divadla co nejvíce lidí,“ doplnil Jiří Nekvasil.

Vývoj kauzy exředitele Golata ČTĚTE ZDE!