Na programu jsou Berwaldova Symfonie č. 3 C dur a Sibeliova Symfonie č. 2 D dur. Sólový part v Concertinu pro klavír a orchestr provede brazilská umělkyně Patricia Bretas.

„Rodačka z Rio de Janeira klavírní hru studovala u světově známých osobností, jako jsou Maria da Penha a Marian Dauelsberg z Brazílie. Od roku 1997 je profesorkou na Hudební akademii Federální univerzity v Rio de Janeiru. V oblasti komorní hudby vytvořila klavírní duo s Josiane Kevorkian, další skvělou brazilskou klavíristkou, s níž uskutečnila řadu významných vystoupení i ve Francii a Velké Británii,“ sdělil Jaromír Javůrek, ředitel Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj.

Kazachstánský dirigent čte Kunderu


Díky stálé spolupráci s Jaroslavem Šonským, českým houslistou žijícím ve Švédsku, získala Patricia Bretas v uplynulých letech úžasný vztah k české hudbě. Šéfdirigentem známého švédského orchestru, který vystoupí v Ostravě, je třicetiletý Alan Buribajev z Kazachstánu.

„Cítím se ve Švédsku velice dobře, jsem už tady třetí sezonu. Ve Skandinávii se symfonické hudbě daří. Hráči orchestru, v němž působím, jsou koncentrovaní a velmi dobře připravení na zkoušky, ale umějí také odpočívat. Takže i přes rozdílnost mentalit se zde cítím velice dobře,“ tvrdí dirigent Alan Buribajev. Je to charismatický člověk, který má široký kulturní přehled také o českém umění. Čte literární díla Milana Kundery, a dokonce se zajímal i o politický proces s Rudolfem Slánským.