Fukar, žernov, pemrlice nebo špic či oškrt. Nevíte, co tato slova znamenají? Jejich význam zájemcům ochotně vysvětluje Eda Reidel, organizátor výstavy týkající se historie mlýnů na Ostravsku, která od pátku probíhá v Galerii Mlejn v Ostravě-Přívoze.

„Vpravo je fukar, který sloužil na čištění zrna od plev. Tady ve Slezsku se mu spíše říkalo burdak,“ vysvětluje Reidel a ukazuje na dřevěné monstrum. „Máme tady i jeden velmi vzácný exponát. Je to mlýnský kámen ze mlýna v Ostravě-Hrabové, který stál na místě, kde je dnes sídliště Šídlovec. Daroval nám ho ještě stále žijící mlynář František Konečný,“ chlubí se Reidel.

„Kdo chce, může si vyzkoušet, jak se na mlýnských kamenech, takzvaných žernových, mele mouka,“ láká návštěvníky Reidel a sám začne točit dřevěnou rukojetí. „Můžete si ještě prohlédnout, jak vypadalo nářadí sekerníků, kteří mlýny stavěli,“ vybízí muž a pokračuje:„Zajímavý je třeba špic a oškrt– ty sloužily k vytváření drážek na mlecích kamenech.“

Atmosféru výstavy dotváří všudypřítomné obilí, balíčky s moukou i mlynářská čepice, kterou má Eda Reidel na hlavě. Kdo by chtěl zjistit více informací o ostravských mlýnech a jejich historii, může usednout k zabudovanému počítači, který je na výstavě k dispozici. „Tyto informace jsoudostupné pouze u nás v muzeu, nebudeme je dávat na internet, ať si lidé přijdou popovídat o mlýnech k nám,“ usmívá se Reidel z Galerie Mlejn, která sev Přívoze nachází na Nádražní ulici. Zájemci si mohou nové Muzeum mlýnů prohlédnout každý den od 10 do 17 hodin.

TEREZA KRUMPHOLZOVÁ