Autorem snímků je fotograf Jiří Kudělka a jejím kmotrem ostravský primátor Petr Kajnar.

„Ostrava je určitě barevnější, než byla, rozdíl je na těch fotografiích vidět,“ říká Kudělka. Největší změny podle něj zaznamenalo samotné centrum. „Když to člověk vidí, jak to bylo kdysi, ty oprýskané domy, okapové roury ústící přímo na chodník. Dnes je opravdu to centrum opravené a člověk se tam cítí lépe,“ míní Kudělka.

Město stále nepřitahuje nové obyvatele


PublikaciTenkrát a teď vydalo město u příležitosti 20. výročí sametové revoluce. A jak srovnává život v Ostravě před dvaceti lety a nyní kmotr knihy, ostravský primátor Petr Kajnar? Podle něj je sice Ostrava krásnější, ale pořád není městem, kam by se lidé stěhovali. Naopak obyvatele ztrácí. „Lidé budou žít raději tam, kde je jim příjemněji, kde je lepší atmosféra, kde najdou lepší podmínky k práci, kde cítí, že mohou žít kvalitnější život, a mnohdy to nemusejí ani umět racionalizovat,“ podotkl primátor.

Město a kraj se snaží odliv obyvatel zastavit, od budování průmyslových zón přes podporu vysokého školství či snahu uspět v projektu město kultury. „Musím vytvořit podmínky ve městě pro to, aby to tu ty lidi bavilo a aby tu mohli dělat kariéru,“ dodal Kajnar.

Kniha Tenkrát a teď se bude prodávat v informačních centrech v Porubě, u zastávky Elektra v centru Ostravy a na vyhlídkové věži ostravské radnice.