I letos se na Masarykově náměstí v centru Ostravy uskuteční vánoční trhy s programem České Vánoce. Od 4. do 23. prosince tu denně zájemci mohou koupit dárky, podívat se na řemesla i na zvířátka, ochutnat lahodné pití.

Ostrava-Jih nabízí atmosféru Vánoc už tuto neděli. Dům kultury Akord a náměstí před ním ožijí od 14 hodin vánočním jarmarkem, připraveno je vystoupení gospelového souboru Keep Smiling a další program. O Mikulášské neděli 6. prosince ve 14 hodin se rozsvítí vánoční strom v pěší zóně u Kulturního domu K-Trio.

Dřízgová-Jirušová zazpívá v plesenském kostele


Cyklus komorních koncertů pokračuje i v předvánočním čase ve Slezské Ostravě. Koncert Barokní advent předvede soubor Collegium Marianum na slezskoostravské radnici 15. prosince. I letos se Slezská Ostrava připojí k vypouštění balonků s přáníčky Ježíškovi. Loni v celé republice odletělo k nebi přes sto tisíc přání. Tento český rekord má být letos překonán – ve čtvrtek 10. prosince.

Radnice v Plesné ve spolupráci s místní farností připravila na 12. prosince koncert v kostele sv. Jakuba. Je pořádán v rámci festivalu Čtvero ročních období a vystoupí na něm sourozenci Čechovi – varhany a housle. Zazpívá sólistka Národního divadla moravskoslezského Eva Dřízgová-Jirušová.

V Třebovicích se slavnostně rozsvítí vánoční strom 4. prosince, budou se tu zpívat koledy.

Dřevěný kostel sv. Kateřiny v Hrabové nabídne také koncert, a to 20. prosince. Adventní koncert si mohou zájemci poslechnout i v obřadní síni radnice Radvanic a Bartovic. V podání studentů Janáčkovy konzervatoře zazní 8. prosince.

Michálkovičtí vzpomenou na horníky


V Českém domě ve Vítkovicích se děti mohou setkat s Mikulášem a jeho kamarády 4. prosince. Do adventního času zařadil vítkovický úřad také slavnostní uložení schránky s dokumenty pro budoucí generace do věže radnice, které se uskuteční 11. prosince ve12 hodin na nádvoří úřadu. Místní pobočka městské knihovny nabízí po celý prosinec také vánoční besedy a výtvarné dílny.

V úterý 1. prosince se rozsvítí vánoční strom v Pustkovci, zazpívá tu dětský sbor a možná přijdou Mikuláš s čertem.

Málokdo si pamatuje, že den svaté Barbory byl hornickým svátkem. V obvodu Michálkovice však v cechovně Dolu Michal i v místním kulturním domě pořádají 4. prosince svatobarborskou pouť s programem i bohoslužbou.