Režisérem ostravského nastudování je Martin Františák, současný umělecký šéf DPB.

„Nastudování Pokorného opusu jsme pojali jako grotesku, jednoaktovku, která nabízí specificky český současný přístup k tématu odcizení otce a syna. Odehrává se v prostředí svérázných, často lehce asociálních postav, ztroskotanců, kteří se scházejí u jednoho stánku, poblíž fotbalového hřiště. Hlavní postava je zde taťka Jenda v podání Norberta Lichého – trochu neobratný, ale laskavý životní ztroskotanec, který se upíná ke svému synovi Mirkovi (Lukáš Melnik).

Ten představuje fotbalistu, který přestupuje z jistého fotbalového klubu do Prahy. Proto inscenační tým hru, která explicitně odkazuje k fotbalu, ještě výrazněji zasadil do Ostravy, a tak je inscenace Taťka střílí góly hrou sice groteskní, ale nepříjemně adresnou a pečlivě zacílenou. A tak hlediště uslyší i známý pokřik ostravských fotbalových fanoušků: Baník p..o!,“ říká předpáteční premiérou režisér Martin Františák. Není také od věci, že už na druhé provedení hry zasedne v hledišti fotbalový tým Baníku Ostrava. „Bohužel na premiéru nemohou, čeká je důležitý zápas s Olomoucí,“ sdělil nám Tomáš Suchánek z DPB.

Bezruč se na původní novinky zaměřuje


Další postavy na jevišti vytvářejí Zdena Przebindová jako svérázná stánkařka Blažena, která pevnou rukou drží svůj kiosek s občerstvením, dále Markéta Haroková, Dušan Urban, Jan Vápeník, Tomáš Krejčí a Tomáš Dastlík. Na jevišti se objeví také fanoušci, policisté, saniťáci a lékaři v podání Pavla Johančíka, Filipa Kapusty, Roman Widenka, Michala Webera či Jiřího Zahuty.

„Divadlo Petra Bezruče dává prostor ve své dramaturgii v každé sezoně novým původním a velmi současným textům, což je u tohoto divadelního souboru známo,“ dodává Martin Františák. Dramaturgyní představení je Marta Ljubková, výtvarníkem scény Jan Štěpánek, kostýmy navrhla Jana Preková, hudbu připravil David Smečka.Páteční premiéra začíná v 19 hodin.